Reklama

Kościół

Radio, które założył święty

Niedziela Ogólnopolska 13/2022, str. 42-43

Archiwum prywatne

Radio Niepokalanów – najstarsza katolicka rozgłośnia w Polsce. Pierwsze prywatne radio w naszym kraju. Jedyne franciszkańskie radio w Europie. Tak często określa się Radio Niepokalanów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystkie powyższe określenia są prawdziwe, ale nie w pełni oddają, czym Radio Niepokalanów rzeczywiście jest. Warto przypomnieć jego historię, misję i świadectwa słuchaczy oraz przybliżyć ideę rozgłośni, w której ciągle żywy jest duch jej założyciela – św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Początki

Mimo że pierwsze wzmianki o radiu odnajdujemy w listach o. Maksymiliana pochodzących z 1930 r., stację nadawczą udało się uruchomić dopiero 8 lat później. Pierwsza próbna audycja została wyemitowana 8 grudnia 1938 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Data ta doskonale odzwierciedla zamierzenia założyciela – radio miało służyć Niepokalanej, być Jej własnością, podobnie jak inne dzieła zapoczątkowane przez o. Kolbego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wybuch wojny, której ofiarą był także o. Maksymilian, a następnie okres Polski Ludowej sprawiły, że Radio Niepokalanów zamilkło na wiele lat. Święty Maksymilian, jeszcze przed wojną, wierzył jednak, że nadejdą lepsze czasy dla jego rozgłośni. W liście do ówczesnego generała zakonu napisał: „Nasza Stacja Radiowa, która w dniu święta Niepokalanej roznosiła Jej chwałę na falach eteru po całym świecie, teraz ze względu na atak czynników antykatolickich milczy, lecz Niepokalana bez wątpienia w końcu odniesie zwycięstwo”. Czyżby proroctwo? Historia pokazuje, że tak!

Reaktywacja

Był rok 1995, gdy po 57 latach przerwy w nadawaniu Radio Niepokalanów wznowiło działalność. Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych otrzymała koncesję na emisję lokalnego programu radiowego o charakterze społeczno-religijnym. Pierwsza audycja po reaktywacji rozgłośni została nadana 1 marca 1995 r. Od tego dnia Radio Niepokalanów działa nieprzerwanie do dziś.

Radio Niepokalanów dziś

Radio Niepokalanów znajduje się w tym samym miejscu, które przeznaczył dla niego św. Maksymilian. Budynek został rozbudowany, dzięki czemu pracownicy i goście rozgłośni mają do dyspozycji więcej pomieszczeń, w tym kaplicę radiową.

Reklama

Nadajemy na obszarze dwóch województw: mazowieckiego zachodniego – na częstotliwości 102,7 FM oraz łódzkiego – na 98,6 FM, a także na całym świecie za pośrednictwem internetu – www.radioniepokalanow.pl . Nasza aktywność obejmuje także stronę internetową oraz media społecznościowe, które pozwalają nam docierać do nowych środowisk i pozyskiwać nowych słuchaczy.

„Jakby Niepokalana mówiła przez Was”

„To najpiękniejsze radio pod słońcem. Włączając Was, to tak, jakby Niepokalana mówiła przez Was. To tutaj usłyszałem po raz pierwszy, kto to Maryja, to tutaj poznałem i poznaję ojca Maksymiliana Kolbego, słyszę audycje na żywo, które podnoszą mnie na duchu”– napisał nasz słuchacz, p. Michał, z okazji 83. rocznicy powstania Radia Niepokalanów, obchodzonej w grudniu 2021 r.

„Jest tam wszystko, czego naucza Kościół: Msza św., rekolekcje, wyjaśnianie prawd wiary. Radio nie prowadzi rozmów politycznych, jedyną polityką jest droga do Boga przez Maryję” – pisze z kolei p. Andrzej.

To bardzo ważne głosy, które dobrze charakteryzują program i charakter stacji. Radio Niepokalanów kontynuuje myśl św. Maksymiliana. Gdy zakładał stację radiową, pragnął docierać do jak największej rzeszy odbiorców, by w ten sposób zdobywać świat dla Chrystusa przez Niepokalaną. Dziś misja Radia Niepokalanów jest taka sama. Wciąż pragniemy, by najwięcej do powiedzenia miała tu Maryja. Jej wołanie – m.in. o: modlitwę różańcową, praktykowanie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, słuchanie słów Jej Syna – jest nam bliskie. Wokół postaci Matki Bożej i tego, co pragnie nam przekazać, budujemy swój program radiowy. Treści, które przekazujemy, są uniwersalne i sprawiają, że mamy słuchaczy nie tylko z okolic Niepokalanowa, ale z całej Polski i ze świata.

Radio Niepokalanów jest także zaczątkiem wielu nawróceń oraz miejscem formacji ludzi ugruntowanych w wierze. Świadczą o tym przykłady naszych słuchaczy. Wiara rodzi się przecież ze słuchania. Forma radia pozwala – niemalże przy okazji, nie odrywając ludzi od ich codziennych prac – dotykać serca i budzić wiarę.

Reklama

Najważniejsze zadania

Ojciec Maksymilian był zafascynowany nowinkami technicznymi. Według niego, w pierwszej kolejności powinny one być wykorzystane w działalności apostolskiej. Mówił: Możemy wybudować wiele kościołów, ale jeśli nie będziemy mieli własnych mediów, te kościoły będą puste. Wyróżniał się przedziwną intuicją – wiedział, że nowoczesne środki komunikacji, czyli media, są potrzebne do ewangelizacji. W przeciwnym razie „zagłuszą” nas ci, którym Bóg nie jest potrzebny, albo ci, którzy obrażają Boga, Maryję, świętych i jawnie walczą z wiarą i tradycją katolicką.

Jednocześnie wielu świętych, a także współczesnych duchownych podkreśla, że duchowość Maryjna to duchowość najbardziej bezpieczna – taka, która nigdy nie zwiedzie na duchowe manowce. Szerzenie tej właśnie duchowości to jedno z najważniejszych zadań Radia Niepokalanów.

W retorykę rozgłośni doskonale wpisuje się także franciszkańskie zawołanie „Pokój i Dobro”. Podkreślają to często słuchacze, którzy zauważają, że niepokalanowska rozgłośnia wyróżnia się na tle innych stacji radiowych przedziwnym spokojem. To fala, która daje pokój i pomaga się wyciszyć w codziennym, dość hałaśliwym świecie. To bardzo ważne w dzisiejszych czasach, kiedy z każdej strony zalewają nas fale złych informacji. Afery polityczne, katastrofy, przestępstwa, nieszczęścia – to tematy, które najczęściej pojawiają się w mediach komercyjnych. Misją Radia Niepokalanów jest głoszenie tego, co dobre; pokazywanie, jak można mądrze pomagać potrzebującym. Chcemy, by ludzie w swoich domach usłyszeli, jak wiele dobra dzieje się na świecie – dobra, o którym świat milczy, skupiając się na tym, co krzykliwe. Pragniemy zwyciężać zło, powiększając dobro.

„Nie gaście ducha św. Maksymiliana!” – wołał w 1952 r. w Niepokalanowie bł. Stefan Wyszyński. Radio Niepokalanów to właśnie duch św. Maksymiliana. To miejsce, gdzie w sercach wielu ludzi jego plany i pragnienia zdobycia całego świata dla Chrystusa przez Niepokalaną są ciągle żywe. Działalność rozgłośni wpisuje się także w wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji świata. Kapłani w kościele mogą katechizować tych, którzy dobrowolnie do niego przyjdą. Franciszkanie dzięki Radiu Niepokalanów mogą głosić Ewangelię w najdalszych zakątkach świata, nawet tym, którzy do kościoła sami nigdy by nie przyszli.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2022-03-22 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Młodzież zna św. Maksymiliana

Laureaci ze swoim księdzem opiekunem

ks. Damian Wierzbicki

Laureaci ze swoim księdzem opiekunem

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26
Baby Lasagna (2024)

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj