Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Świadectwo wiary

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Sosnowca-Pogoni

Piotr Lorenc/Niedziela

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Sosnowca-Pogoni

W wielu parafiach naszej diecezji były zorganizowane Drogi Krzyżowe ulicami miast.

Dnia 1 kwietnia wierni parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu wzięli udział w Drodze Krzyżowej ulicami Sosnowca. Mszy św., poprzedzającej nabożeństwo, przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Rozważania przygotował ks. Michał Surma – wikariusz parafii. – Stacja VI – Weronika ociera twarz Panu Jezusowi. Kto wie czy nie był to piękniejszy, potrzebniejszy czyn niż Szymona. Jeśli był to spontaniczny odruch młodej dziewczyny, to chwała jej za to. Chusta na twarzy Jezusa, tak bardzo wówczas potrzebna, to wyraz serca pełnego odwagi, ofiary i gotowości do poświęcenia. Czy chcę być jak Weronika? Nie, Panie mój. Nie wystarczy mi być Weroniką. Wybacz śmiałość. Chcę być chustą – rozważał ks. Surma. Krzyż niosły na zmianę poszczególne wspólnoty parafialne oraz stany: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Bosko w Sosnowcu, kobiety, mężczyźni, liturgiczna służba ołtarza, młodzież, studenci, Rycerze Kolumba, przedstawiciele Hospicjum św. Tomasza, Domowego Kościoła oraz kapłani. Nabożeństwo zakończyło się w parafii św. Łukasza Ewangelisty w Sosnowcu prowadzonej przez Pallotynów.

W niedzielę 3 kwietnia miało miejsce kolejne nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Wierni przeszli z bazyliki katedralnej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Sosnowcu. Droga Krzyżowa była częścią rekolekcji wielkopostnych odbywających się w parafii katedralnej. Nauki rekolekcyjne oraz rozważania poprowadził ks. Tomasz Smalcerz z Sądu Biskupiego. W nabożeństwie uczestniczył bp Grzegorz Kaszak. Krzyż był niesiony przez członków grup parafialnych oraz wiernych miejscowego dekanatu. Na zakończenie bp Grzegorz podkreślił rolę modlitwy przebłagalnej i udzielił błogosławieństwa.

Z kolei 8 kwietnia Droga Krzyżowa była rozważana w Dąbrowie Górniczej. Nabożeństwo rozpoczęło się w parafii św. Maksymiliana po Mszy św. wieczornej. Uczestnicy przeszli przez osiedle Mydlice do bazyliki NMP Anielskiej. Także 8 kwietnia wierni z parafii św. Floriana rozważali mękę Pana Jezusa przechodząc ulicami parafii wzdłuż kilku osiedli. Również 8 kwietnia w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu odbyła się Droga Krzyżowa ulicami parafii.

2022-04-12 12:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro

Przemysław Awdankiewicz

Więcej ...

Papież do laureatów Nagrody Ratzingera: jego myśl teologiczna nadal owocuje i działa

2022-12-01 14:48
Papież Franciszek w Iraku

Fr Ameer Jaje

Papież Franciszek w Iraku

Myśl teologiczna Josepha Ratzingera nadal owocuje i działa. Wszyscy czujemy duchową obecność Papieża Seniora i jego towarzyszenie modlitwą całemu Kościołowi. Papież Franciszek mówił o tym w czasie ceremonii wręczenia Nagrody Ratzingera. W tym roku jej laureatami są francuski jezuita i patrolog, ojciec Michel Fédou, oraz amerykański prawnik, prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler, który jednocześnie jest pierwszym żydem otrzymującym to prestiżowe wyróżnienie.

Więcej ...

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...