Reklama

Niedziela Małopolska

Święta Rodzina w drodze

Szlak peregrynacji ikony Świętej Rodziny rozpoczął się na Podhalu

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Szlak peregrynacji ikony Świętej Rodziny rozpoczął się na Podhalu

W archidiecezji krakowskiej trwa peregrynacja ikony Świętej Rodziny. Wydarzenie wpisuje się w trwający Rok Rodziny Amoris Laetitia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ikona powstała w pracowni św. Łukasza w Krakowie, która działa przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia, na wzór ikony namalowanej przez Lię Gladiolo, poświęconej przez św. Jana Pawła II w 1994 r.

Inspiracje

Ikonę napisał o. Zygfryd Kot, jezuita, który wyjaśnia (na stronie internetowej peregrynacjaikony.pl): „Inspiracją do powstania ikony Świętej Rodziny jest objawienie i dogmat o Trójcy Świętej. To, co Duch Święty już sześć wieków temu dał Kościołowi w ikonie Trójcy Świętej, ręką świętego mnicha Andrieja Rublova, rozszerza się i łączy z typowymi dla naszych czasów potrzebami duchowymi. Chodzi przede wszystkim o przywrócenie rodzinnej instytucji małżeństwa wartości sakramentalnej i teologicznej, która w tym okresie przeżywa szczególnie głęboki kryzys”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz doktor Paweł Gałuszka – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, odpowiedzialny za peregrynację ikony, zauważa: – Kontemplacja tej ikony może być inspiracją do zadawania sobie pytań o miejsce każdego z nas w Nazarecie. Kiedy patrzymy na ikonę, widzimy, że ponad ziemską rodziną w Nazarecie jest Trójca Przenajświętsza – źródło miłości małżeńskiej i rodzinnej. To znaczy, że ludzka miłość czerpie z miłości Boga – miłości, która rozlewa się na wszechświat, a w sposób szczególny – na serca ludzi, którzy tworzą rodzinę.

Reklama

Pierwszą inspiracją dla dzieła peregrynacji była chęć zwrócenia uwagi na wymiar modlitwy. – Dzisiaj dużo mówimy o pomocy dla małżeństw, dla rodzin, często natomiast brakuje osadzenia w modlitwie, w zawierzeniu życia rodzinnego i małżeńskiego Panu Bogu – stwierdza ks. Gałuszka i przekonuje: – Święta Rodzina jest dla nas przykładem odnajdywania się w codzienności i zaufania Bogu. Zaznacza, że ideą peregrynacji jest rozmodlenie rodzin i uświadomienie im, iż Święta Rodzina to źródło, z którego możemy czerpać. Podkreśla też, że peregrynacja jest inicjatywą metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, realizowaną przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin. I oznajmia: – Ksiądz arcybiskup w swym nauczaniu bardzo dużo miejsca poświęca rodzinie.

Przesłanie

Peregrynacja ikony rozpoczęła się 26 grudnia 2021 r., w święto Świętej Rodziny, w sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Uczestniczący w inauguracji metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski apeluje: – Prośmy Jezusa, Maryję i Józefa o siłę trwania w małżeńskiej i rodzinnej wspólnocie. O moc głoszenia w rodzinie i przez rodzinę jasnego przesłania Chrystusowej Ewangelii. O nadzieję, która musi być fundamentem codzienności życia rodzinnego, by nie dać się złamać różnym zagrożeniom, zwłaszcza ideologiom, które sprzysięgły się przeciw rodzinie.

Ikona Świętej Rodziny nawiedza wybrane parafie we wszystkich dekanatach archidiecezji krakowskiej. Zakończenie peregrynacji jest zaplanowane na 26 czerwca, kiedy w Rzymie będzie się odbywać spotkanie rodzin z papieżem Franciszkiem. – To księża dziekani zadecydowali, do których parafii w ich dekanatach dotrze ikona – informuje ks. Gałuszka. I dodaje: – Ale do jej celebracji zaproszone są wszystkie parafie w dekanacie. W niedzielę poprzedzającą przybycie ikony trwają w nich modlitwy o owoce peregrynacji.

Otwartość

Reklama

Program nawiedzenia jest ustalony przez organizatorów. Rozpoczyna się ono o godz. 16, gdy do parafii przyjeżdża samochód-kaplica z ikoną. Za kierownicą siadają zamiennie: ks. Tomasz Stec, ks. Gracjan Hebda, ks. Zbigniew Kryjomski i ks. Paweł Gałuszka. – Zaangażowanie jest duże – zapewnia ks. Stec, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Opowiada, że przedstawiciele wspólnot parafialnych starają się dekorować samochód, że eskortują go wozy strażackie. Dodaje: – Parafianie wspólnie z kapłanami czekają na ikonę przed kościołem. Są też m.in. orkiestra, asysta w strojach danego regionu. Widać, że to dla wspólnoty ważna, wspólnie celebrowana uroczystość. Kapłan podkreśla, że miłym akcentem jest odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, i zwraca uwagę, iż czas czuwania jest organizowany tak, aby mieszkańcy z poszczególnych parafii, grup, ulic mogli się spotkać ze Świętą Rodziną. Zauważa: – Widać, że rodziny chcą przebywać z Rodziną z Nazaretu. Czasami podchodzą, dyskretnie dotkną ikony, zrobią sobie zdjęcie na pamiątkę... I dodaje, że w trakcie wydarzenia widać, jak wiele rodzin jest rozłączonych, co np. na Podhalu wynika z faktu, że mężczyźni, a czasem też kobiety pracują za granicą.

Także pożegnanie ikony jest uroczyste. Ksiądz Stec dostrzega: – Ludzie mają łzy w oczach. Żegnają się z ikoną jak z kimś bliskim. I dziękują... Z uśmiechem mówi, że nawet pod jego adresem są kierowane podziękowania. – Ikona jest przyjmowana przez wspólnoty parafialne z otwartością, wiarą i wielkim pietyzmem.

Moi rozmówcy doceniają duże zaangażowanie w dzieło peregrynacji pasterzy krakowskiego Kościoła. W dniu nawiedzenia ikony w parafii Mszy św. często przewodniczą krakowscy hierarchowie: abp Marek Jędraszewski albo kard. Stanisław Dziwisz czy biskupi pomocniczy: bp Robert Chrząszcz, bp Janusz Mastalski, bp Damian Muskus i bp Jan Zając. – To jest podążanie za rodziną, dostrzeganie jej i wspieranie – wyjaśnia ks. Gałuszka. Wyznaje, że na nim szczególne wrażenie wywierają sytuacje, kiedy rodziny podchodzą przed ikonę i się modlą. – W jednej parafii małżeństwo, które było zdecydowane na rozwód, po peregrynacji postanowiło dać sobie szansę, zawalczyć o siebie. Oni zawierzyli swoje wspólne życie Świętej Rodzinie...

Źródło harmonii

– Czego współczesne rodziny mogą się uczyć od rodziny z Nazaretu? – pytam moich rozmówców. – Myślę, że każda rodzina boryka się z jakimiś problemami i przyjście z nimi do Świętej Rodziny, zawierzenie Jej trudnych spraw pomaga w codzienności – stwierdza ks. Stec. Przypomina, że Rodzina z Nazaretu też miała problemy. Maryja i Józef musieli np. szukać miejsca na poród, martwili się, gdy nie mogli odnaleźć Jezusa. – To są przecież sytuacje stresujące, nawet konfliktogenne, a jednak Święta Rodzina sobie z nimi poradziła – podkreśla i przekonuje: – Problemy są i będą, bo to jeszcze nie jest raj, ale można je przezwyciężyć, jeśli będziemy budować na Bogu i jeśli to On będzie w centrum naszego życia – tak jak w centrum peregrynującej ikony jest Pan Jezus, a Maryja oraz św. Józef patrzą na Niego.

Ksiądz Paweł Gałuszka podsumowuje: – Modlę się, aby rodziny wpatrujące się w ikonę Świętej Rodziny dostrzegły zawarte tam światy ludzki i Boży. Aby zrozumiały, pod natchnieniem Ducha Świętego, że harmonia życia Rodziny z Nazaretu ma swe źródło w Bogu, i żeby to przesłanie zabrały do swego życia.

Podziel się:

Oceń:

2022-04-19 09:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

By wyrazić przywiązanie

Abp Marek Jędraszewski poświęcił obelisk z krzyżem. Obok pomnika stoi ks. Kazimierz Czubat

MFS/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski poświęcił obelisk z krzyżem. Obok pomnika stoi ks. Kazimierz Czubat

Pamiętam, jakby to było dzisiaj i łzy mi płyną na to wspomnienie – wyznaje Agata Mardaus, z domu Pabis.

Więcej ...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...