Reklama
Nie liczmy od razu na nawrócenie. Czasem sukcesem będzie zasianie choćby ziarenka wątpliwości... Jak rozmawiać z niewierzącymi, by chcieli słuchać, by ten dialog nie przerodził się w kłótnię lub co gorsza w monolog?
Z byciem wierzącym i niewierzącym sprawa nie jest taka prosta, jak się pozornie wydaje.
Gdy używamy imienia Jezus w zwykłej rozmowie czy głośno mówimy o tym, jaką siłę daje nam wiara, dajemy świadectwo. Ludzie mogą je odrzucić, ale równie dobrze może się ono stać ziarnem.
Joanna, spodziewając się kolejnego dziecka, stanęła wobec sytuacji ekstremalnej, w której wybór był zero-jedynkowy: albo jej życie, albo życie dziecka. Nie zawahała się przy podejmowaniu tej trudnej decyzji.
W archidiecezji krakowskiej trwa peregrynacja ikony Świętej Rodziny. Wydarzenie wpisuje się w trwający Rok Rodziny Amoris Laetitia.
72% Polaków, widząc kłamliwą informację, nic z nią nie robi. 40% z nas uwierzy w każdą bzdurę.
Europa sama sobie ukręca łeb. Chyba uznała, że nic, co tradycyjne, nie jest warte obrony – mówi prof. Marek Jan Chodakiewicz z The Institute of World Politics w Waszyngtonie.
Plany zagospodarowania przestrzennego powstają w Polsce już od 30 lat, ale wciąż nie widać ich końca. Efektem jest chaos urbanistyczny, nad którym samorządy bardzo często nie panują. Już niedługo ma się to zmienić.
Kilka tygodni wojny potwierdziło, że forsowane przez lata rozwiązania klimatyczne doprowadziły do uzależnienia Europy od rosyjskich węglowodorów. Teraz jest szansa na przemodelowanie tej polityki. Co to oznacza dla Polski?
Gdy jeden powiela kremlowską narrację, drugi nie może tego zrozumieć. Kiedyś ramię w ramię, a dziś...
Tanie, złej jakości kawy oferowane przez nieuczciwych producentów zawierają często zanieczyszczenia lub są stare i zwietrzałe.
Organizm każdego człowieka ma własny, indywidualny mikrobiom, który jest niezbędny do życia.
To ponoć zjawisko niemające precedensu. W tej części kraju przy większych i mniejszych drogach, przy polnych ścieżkach, przed mostami spogląda na nas ten czeski święty w najbardziej wyszukanych pozach...
Kreowanie gwiazd, tłumy przed telewizorami, charyzmatyczni jurorzy i iście sportowe emocje – tak od strony medialnej wyglądają pogramy telewizyjne typu talent show. Chodzi o rozmaite konkursy, które od lat przebojem zdobywają telewizyjne ramówki i generują znakomitą oglądalność nadawcom.
Ktoś, kto bez wahania mówi prawdę, kto bez wahania pomaga każdemu – nie ocenia, czy na to zasługuje czy nie.
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 20, 19-31)
Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.
Jezus ma moc. I daje ją czasem nawet ponad miarę.
Jaki wkład w ustanowienie Święta Miłosierdzia Bożego miał spowiednik s. Faustyny? Z czym musiał się mierzyć, by zrealizować Boże pragnienie?
Ponad 1,5 tys. paczek żywnościowych przygotowała Caritas Diecezji Bydgoskiej.
Wolontariusze Caritas rozdawali żonkile, zbierając datki na rzecz osób chorych na nowotwory.
Dziełem, które wyróżnia nas spośród innych Caritas, jest Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień Metanoia. To jedyny taki ośrodek Caritas w Polsce – mówi ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.
W stolicy Wielkopolski co piąty mieszkaniec to student. Nic więc dziwnego, że sporo w niej duszpasterstw akademickich.
Mówi o. Ambroży Okroy, franciszkanin, z DA „Plus”.
Trzydzieścioro dwoje dzieci uczestniczyło w warsztatach wielkanocnych w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
Noc Konfesjonałów po raz dwunasty.
3 tys. młodych ludzi na Diecezjalnym Dniu Młodych w Kościerzynie
W diecezji 24 kwietnia odbywają się różne inicjatywy, które pokazują, ile dobra dzieje się dzięki osobom dobrej woli, w tym wolontariuszom Caritas.
Z ks. Marcinem Samkiem rozmawia Mariusz Rzymek.
Diecezja bielsko-żywiecka wzbogaciła się o 146 nowych animatorów i ceremoniarzy liturgicznych.
Grupy pomocowe organizują się w ramach społecznych inicjatyw ludzi dobrej woli, świeckich i kościelnych organizacji charytatywnych oraz instytucji samorządowych. Jeżeli ktoś mówi, że państwo nie działa, nie ma racji. Państwo działa również na płaszczyźnie obywatelskiej samoorganizacji.
Na progu niepodległości w 1989 r. ówczesny częstochowski ordynariusz bp Stanisław Nowak eryguje w Blanowicach parafię Miłosierdzia Bożego.
Dostrzegana jest przemiana serc, zastanowienie się nad życiem, nad tym, co oddala od Boga. Owoce będą widoczne jeszcze długo – tak można podsumować Drogi Krzyżowe, które w Wielkim Poście przeszły ulicami Częstochowy.
W szkole podstawowej w Domanowie miało miejsce podsumowanie konkursu Życie w Biblii, Biblia w życiu. Przypowieści Jezusa, dedykowanego uczniom szkół podstawowych.
Najczęściej pomoc ofiarowana przez Caritas dokonuje się w ciszy, bez rozgłosu i blasków fleszy.
O idei wolontariatu, bezinteresowności i pomocy potrzebującym, z Viktoriią Yatsyniak – uczennicą licem ogólnokształcącego z Łochowa, rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński.
O szczególnym miejscu na obrzeżach Kielc, skupiającym aktywne zawodowo osoby niepełnosprawne i ich opiekunów, opowiada prezes Fundacji Gramy z Tobą.
O najważniejszych projektach pomocowych i planach z ks. dr. Stanisławem Słowikiem rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
Z Robertem Jaworskim o skali pomocy dla uchodźców z Ukrainy, jako o długofalowym wyzwaniu stojącym przed samorządami, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Mijają lata, a wartości, którymi żyła Zofia Kossak-Szczucka, pozostają niezmienne – przekonywali uczniowie SP nr 137 w Krakowie.
Moje spotkanie z Bożym Miłosierdziem…? Mieszkanki diecezji tarnowskiej opowiadają o miłości innej niż wszystkie.
W kolejne rocznice wracają wspomnienia tragicznych wydarzeń – przyznaje Jan Fijałkowski, który cudem uniknął śmierci podczas akcji przeprowadzonej przez Niemców w 1944 r.
Chrystus jest wszędzie, gdzie cierpi człowiek.
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w całej Polsce po raz pierwszy obchodzony jest „Dzień Dobra”.
Nie mówią, który to konwój, ale nie pierwszy i na pewno nie ostatni.
Przy parafii katedralnej powstaje „DOM”, czyli Duszpasterski Ośrodek Miłosierdzia.
Drużyna Wędrownicza „Kedyw” uczestniczyła w służbie na rzecz uchodźców z Ukrainy w Przemyślu.
Chór św. Cecylii i Zespół Instrumentalny działający przy parafii Świętych Cyryla i Metodego w Bolesławcu, wystąpił z koncertem pieśni pt.Wystarczy byś był, nic więcej.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w siedemnastu kościołach stacyjnych w archidiecezji łódzkiej zostały zamknięte Drzwi Święte.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi jest otwarte dla każdego, kto chce spotkać żywego Boga, ogarniając modlitwą w Godzinie Miłosierdzia sprawy świata.
Święto Miłosierdzia Bożego, obchodzone w II Niedzielę Wielkanocną, jest duchowym testamentem św. Faustyny – Apostołki Bożego Miłosierdzia, której droga do świętości rozpoczęła się w Łodzi.
Niemalże od początku wojny byli na posterunku. Tłumaczyli, rozmawiali, podawali ciepły posiłek, prowadzili na właściwy pociąg lub autobus – wolontariusze, którzy w tym czasie stali się ikoną miłosierdzia.
Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące pojawiło się na mapie edukacyjnej Jarosławia w 2018 r. Szkoła została powołana przez parafię Bożego Ciała przy Kolegiacie w Jarosławiu w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Szerzenie czci Miłosierdzia Bożego niekoniecznie wymaga wielu słów, ale zawsze chrześcijańskiej postawy wiary, zaufania Bogu i stawania się coraz bardziej miłosiernym. Wciąż niezatarte pozostają wspomnienia takiego apostolstwa, które dawał swoim życiem wieloletni nasz kościelny, pan Henryk Marek.
„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” – powiedział Jezus w orędziu skierowanym za pośrednictwem siostry Faustyny do nas wszystkich.
Jedną z czterech parafii, które zostały wydzielone z parafii w Łące jest parafia w Palikówce.
Jeszcze niedawno pracował przy maszynie do szycia – dziś prosimy o wieczny odpoczynek dla mistrza krawieckiego Piotra Cieśli.
Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymają nowy pojazd.
Przez dwa dni maturzyści nawiedzili częstochowskie sanktuarium w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Maturzystów.
Przez krzyż cierpień i życia szarego – z Chrystusem – do chwały zmartwychwstania... – pod takim hasłem odbył się przy parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim wielkopostny dzień modlitwy harcerskiej dla hufca ZHP w Tomaszowie Lubelskim.
Tradycyjnie, w ostatnią sobotę kwietnia, w sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej odbędzie się diecezjalna pielgrzymka Żywego Różańca.
9 kwietnia peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II dotarła do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowcu-Maczkach.
Wszystko zaczęło się od Spotkania Młodych w Krakowie, kiedy to Daniel Cieszyński usłyszał słowa papieża Franciszka – „wstańcie z kanapy”. Wstał, a droga powołania zaprowadziła go do… Czadu.
Rok temu obok kościoła w Lutomii Dolnej powstał mural Jezusa Miłosiernego. Co się zmieniło od tego czasu w niewielkiej miejscowości pod Świdnicą?
Członkowie Rycerskiego Zakonu Templariuszy zaprosili biskupa seniora Ignacego Deca do modlitwy o beatyfikację sługi Bożego Henryka Pobożnego.
Ekstremalna Droga Krzyżowa cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku w diecezji świdnickiej najwięcej osób wyruszyło z Bielawy i Wałbrzycha.
Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę, przez gminę Choszczno przewinęła się cała rzesza ukraińskich uchodźców. Zdecydowana większość została na dłużej.
Katolicy, prawosławni i ewangelicy z Polski i Niemiec modlili się w szczecińskiej katedrze św. Jakuba Apostoła w intencji pokoju na Ukrainie.
W mieście nad Iną miały miejsce trzy ważne wydarzenia, dla których wspólnym mianownikiem jest cierpienie.
Chcesz, by ludzie cię kochali, szanowali, żyli z tobą w zgodzie? Musisz najpierw pokochać siebie.
Serce bym jej oddała – mówi pani Anna, która przyjęła do swojego domu Laryssę z Charkowa. – Razem płaczemy, razem się modlimy, razem gotujemy i chodzimy na spacery.
Spotkanie „Pszczele cudowności” o pszczołach i produktach ich pracy odbyło się w Franciszkańskim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu.
O posłudze misjonarza miłosierdzia, uczynkach miłosiernych oraz łasce przebaczenia, z ks. Romanem Trzcińskim rozmawia Monika M. Zając.
Parafia św. Jadwigi Śląskiej zrzesza katolików z innych krajów, pokazując wielokulturowe bogactwo Kościoła.
Czy współczesna sztuka przypomina nam o Bogu? Jakie jest najważniejsze przesłanie naszej wiary w dzisiejszych czasach? Czy można namalować katolicyzm od nowa?
Niedziela Bożego Miłosierdzia to święto patronalne Caritas. W tym roku po raz pierwszy obchodzone będzie jako Dzień Dobra.
Cykl sześciu dwugodzinnych warsztatów prowadzą Anna i Krzysztof Strug, doradcy rodzinni, pracujący w Fundacji Evangelium Vitae.
W Lubiążu odbudowano Kalwarię Jadwiżańską. Maciej Nejman, starosta wołowski minionej kadencji walczył o to wraz z członkami Stowarzyszeniu „Lubiąż” wiele lat.
Religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające 79. rocznicę pacyfikacji wsi Różaniec odbyły się w parafii św. Antoniego Padewskiego.
Niedziela Miłosierdzia Bożego jest patronalnym świętem Caritas. To także czas dziękczynienia za ofiarodawców oraz wszystkich ludzi dobrej woli.
Po dwuletniej przerwie w kościele Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym ponownie odbył się koncert pieśni pasyjnej i pokutnej.
1328 rozdziałów, ponad 35 tys. wersetów i blisko milion słów w tydzień. Przed nami druga edycja akcji Biblia 24/7.
Tegoroczna Niedziela Miłosierdzia to czas, w którym święta Zmartwychwstania Pańskiego przeżywają wierni Kościoła wschodniego.
Przez 765 minut bez przerwy będą czytać Pismo Święte. Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda zaprasza do modlitwy za Gorzów.
Reklama
Kościół
Wiara
Wiara
Wiara
Wiara
Europa
Wiadomości
Kościół
Wiara