Od kiedy na czele parafii Przemienienia Pańskiego stanął nowy proboszcz ks. kan. dr Marek Wasztyl, z roku na rok widać wielkie postępy w życiu duchowym i gospodarczym wspólnoty. Sami mieszkańcy dostrzegają, że wraz z młodym proboszczem nastała zmiana. Wierni podziwiają pomysły i zaangażowanie ks. Marka, który objął parafię w czerwcu 2018 r., zastępując na urzędzie przechodzącego na emeryturę ks. kan. Bogdana Deronia.
Imponujące dzieło
Reklama
Warto podkreślić zagospodarowanie przykościelnego ogrodu, który wcześniej zaniedbany i zarośnięty chaszczami, dzięki pomysłowi ks. Wasztyla, przeszedł metamorfozę. Dziś na terenie ogrodu znajduje się piękna droga krzyżowa, grota Matki Bożej z Lourdes i grób Pański, a także pomnik św. Jana Pawła II. Całość dopełniają obiekty małej architektury, jak ławeczki czy fontanna. Największą uwagę zwraca jednak mural Jezusa Miłosiernego. Imponujące dzieło wzbudza ciekawość przyjezdnych i cieszy miejscowych parafian. – Jezus Miłosierny nie tylko nam błogosławi, ale i chroni nas – powiedział Niedzieli Świdnickiej ks. kan. Marek Wasztyl, wyjaśniając, że mural był inspirowany wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w tzw. wersji wileńskiej. – Podczas prac, spierałem się z wykonawcą projektu, że bardziej podoba mi się wersja łagiewnicka Jezusa Miłosiernego, bo w niej Jezus ma rękę bardziej uniesioną do błogosławieństwa. On jednak mi odpowiedział, że ręka Jezusa wileńskiego nie tylko błogosławi, ale nas przygarnia do Jego serca. I te oczy, one nie są skierowane w dal jak w wersji łagiewnickiej, ale kiedy wejdziesz pod ten mural, to te oczy patrzą na ciebie – tak mi tłumaczył – podkreślił proboszcz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pobożność wzrasta
– Patrząc na Jezusa, który góruje nad naszą miejscowością, czujemy się i jesteśmy bezpieczni. Jak porównuję sytuację, kiedy przyszedłem do parafii, a teraz, zwłaszcza poprzez te wizualne znaki, bo mamy jeszcze mural Jezusa Zmartwychwstałego i Matki Bożej Fatimskiej, to 40% mieszkańców systematycznie uczestniczy w niedzielnej Mszy św., gdzie średnia w regionie wynosi ok. 15%-20% – wyjaśnia ks. Wasztyl, dodając, że wierni bardzo dbają o parafię i są z niej dumni. Chętnie uczestniczą w okolicznościowych nabożeństwach sprawowanych w ogrodzie, jak Koronka do Bożego Miłosierdzia, nabożeństwa majowe, czy ostatnio Drogi Krzyżowe.
Zdaniem proboszcza mural z Lutomii Dolnej, nad którym pracowało czterech wrocławskich artystów, jest największym wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w Polsce. – Sama głowa ma półtora metra, dłonie niewiele mniej, a cała postać ma dziewięć metrów. Stodoła, na której jest namalowany, stoi dodatkowo na wzniesieniu, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie monumentalności – podkreśla.