Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Miłosierdzie w cieniu wojny

Dary trafią do potrzebujących

Archiwum Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Dary trafią do potrzebujących

Niedziela Miłosierdzia Bożego jest patronalnym świętem Caritas. To także czas dziękczynienia za ofiarodawców oraz wszystkich ludzi dobrej woli.

Mając na uwadze Boże przykazanie miłości bliźniego zobowiązujące do służby potrzebującym w celu krzewienia i realizowania nauki Jezusa Chrystusa o miłosierdziu chrześcijańskim, pierwszy biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa dekretem z dnia 25 maja 1992 r. powołał do istnienia Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Od trzydziestu lat ta instytucja charytatywna pełni posługę miłosierdzia w kraju i poza jego granicami. Na szczególną uwagę zasługuje obecna działalność diecezjalnej Caritas, która wśród wielu akcji pomocy, wspiera potrzebujących mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy i uchodźców wojennych, przybyłych na teren naszej diecezji.

Nieść nadzieję

Po wybuchu wojny na Ukrainie, jako pierwsza z pomocą ruszyła Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, która w porozumieniu ze sztabami kryzysowymi pełniącymi opiekę nad punktami recepcyjnymi wzdłuż naszej wschodniej granicy z Ukrainą, zorganizowała zbiórkę rzeczową na rzecz uchodźców. W obecnej sytuacji granicę przekraczają głównie matki z małymi dziećmi. Przejścia graniczne, przez które przechodzą uchodźcy, w naszej diecezji znajdują się w Dołhobyczowie, Zosinie, Hrebennem i Budomierzu. W tych miejscach postawiono Namioty Nadziei Caritas, w których jest możliwość ogrzania oraz skorzystania z ciepłych napojów i posiłków. W pomoc włączyły się pielęgniarki Stacji Caritas, władze samorządowe, firmy oraz ogromna liczba wolontariuszy.

Dziękuję ci, Polsko!

O pomocy niesionej mieszkańcom Ukrainy świadczy list, jaki otrzymaliśmy: „Starzy przyjaciele nie odchodzą w kłopotach! W minionym tygodniu w Zamościu i Lublinie udało się odebrać dwa pełne autobusy leków i produktów spożywczych. Bardzo miło było też zobaczyć kolejną partię kamizelek pancernych, która trafiła już w gorące miejsca walki na Ukrainie. Prawie cały ładunek humanitarny przekazaliśmy na obrzeżach Kijowa. Przyjaciele – jesteście najlepsi!”. Słowa te są dowodem wdzięczności za wsparcie, które okazuje Caritas.

Reklama

Czyny miłosierdzia

Od początku trwania wojny na Ukrainie wyjechało z Zamościa już 306 busów, 24 tiry, w których przekazano 1250 ton darów o wartości 13 mln zł. Każdy wyjazd na Ukrainę to powrót z bagażem emocjonalnych przeżyć. W połowie marca, dwa autokary oddane do dyspozycji przez PKS Biłgoraj oraz trzy busy zapełnione lekami, środkami opatrunkowymi, sprzętem medycznym i żywnością dotarły szczęśliwie do miejsc przeznaczenia. Dary od zamojskiego Klubu Rotary oraz te z magazynu w Zamojskich Zakładach Zbożowych trafiły do punktów dystrybucji pomocy w Żółkwi i we Lwowie. Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii przekazała od zaprzyjaźnionego dystrybutora sprzętu USG, firmy Trimed Sp. z o.o. z Krakowa, aparat ultrasonograficzny. Ultrasonograf z dwiema głowicami trafił do szpitala wojskowego we Lwowie. W drodze powrotnej ze Lwowa do Zamościa przyjechało 200 kobiet z dziećmi.

Paczka dla Ukrainy

Dzięki uprzejmości grupy zajmującej się produkcją opakowań papierowych Mondi, jak również firmie kurierskiej InPost, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej mogła włączyć się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Ukrainy”. Ludzie dobrego serca dostarczają do parafii pudełka wypełnione najpotrzebniejszymi rzeczami od polskich rodzin dla potrzebujących rodzin z Ukrainy – zarówno dla osób, które pozostały w dotkniętej wojną ojczyźnie, jak i uchodźców, którzy są już w Polsce. Paczki są wysyłane w dedykowanych akcji kartonach z napisem „Paczka dla Ukrainy”.

Pomoc w rejonach

W akcję pomocy uchodźcom włączają się rejonowe biura Caritas, gdzie trafiają m.in. dary zebrane przez Szkolne Koła Caritas. Wśród darów znajdują się najpotrzebniejsze rzeczy dla dzieci, jak: pampersy, chusteczki nawilżające, szampony i mydła dla niemowląt, kaszki, soczki, gotowe dania w słoiczkach, śpioszki, kocyki i wiele innych rzeczy. W rejonowych biurach Caritas wolontariusze pomagają sortować i układać dary przyniesione przez ludzi spieszących z pomocą. Wielu wolontariuszy Caritas pomaga przy przygotowywaniu kanapek, które zawożone są na granicę polsko-ukraińską i przekazywane sąsiadom zza wschodniej granicy.

Reklama

Podaruj książkę

Z pomocą potrzebującym spieszą sami mieszkańcy Ukrainy. Uczniowie ze Szkoły nr 3 w Żółkwi rozpoczęli projekt pod hasłem „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom w Polsce”. Projekt ten bez wątpienia może być przykładem dla innych. Książki nowe i używane zostały przekazane na ręce dyrektora Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. Marcina Jakubiaka podczas jego wizyty z pomocą humanitarną na Ukrainie. Z książek w języku ukraińskim będą mogły skorzystać dzieci przebywające w Polsce.

Nie straszne im wybuchy

Kiedy 26 marca rosyjskie rakiety wybuchły we Lwowie, ok. 500 metrów od epicentrum wybuchu, przebywali wolontariusze z Zamościa, którzy po raz kolejny przyjechali z pomocą humanitarną, głównie z żywnością i lekarstwami.

Wśród darów znalazły się m.in. trzy kamizelki kuloodporne, które trafiły bezpośrednio do Kijowa. Ofiarowane leki na front wojenny przewozi ks. Bohdan Poburchak. Kapelan otrzymał także w prezencie 4 nowe koła do auta, a w zamian ofiarował nowe książki dla dzieci ukraińskich przebywających w Polsce.

Przyjechali z Żytomierza

Pod koniec marca do zamojskiej siedziby Caritas przyjechali mieszkańcy Żytomierza. Dzięki pomocy darczyńców m.in. Fundacji PKO Banku Polskiego zostały zakupione i przekazane im dary w postaci żywności długoterminowej i środków higienicznych. Goście z Żytomierza, busem zapełnionym po brzegi darami, mogli wyruszyć w drogę powrotną do domu! Na szczęście udało się bez przeszkód dotrzeć do celu! Dary trafiły do Berezówka w rejonie żytomierskim.

Dzień Dobra

Przypadająca dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas. W tym roku jest obchodzona jako Dzień Dobra. Organizowane w wielu miejscach pikniki, warsztaty, pokazy, biegi i koncerty są okazją, aby pokazać, jak dużo dobra dzięki wolontariuszom Caritas wydarza się na co dzień. Wojna na Ukrainie nadała przygotowaniom do tego święta nowy kontekst. Przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom.

2022-04-19 09:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Krajewski po raz trzeci jedzie na Ukrainę, zawiezie ambulans do Kijowa

SCREEN/youtube

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski po raz trzeci wyrusza w niedzielę na Ukrainę - poinformował w sobotę jego urząd. Polski kardynał zawiezie drugą karetkę pogotowia podarowaną przez papieża. Przekaże ją w Kijowie. Na Ukrainie pozostanie przez cały Wielki Tydzień.

Więcej ...

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Więcej ...

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Wiadomości

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

Wiara

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...