Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Miłosierdzie w cieniu wojny

Dary trafią do potrzebujących

Archiwum Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Dary trafią do potrzebujących

Niedziela Miłosierdzia Bożego jest patronalnym świętem Caritas. To także czas dziękczynienia za ofiarodawców oraz wszystkich ludzi dobrej woli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mając na uwadze Boże przykazanie miłości bliźniego zobowiązujące do służby potrzebującym w celu krzewienia i realizowania nauki Jezusa Chrystusa o miłosierdziu chrześcijańskim, pierwszy biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa dekretem z dnia 25 maja 1992 r. powołał do istnienia Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Od trzydziestu lat ta instytucja charytatywna pełni posługę miłosierdzia w kraju i poza jego granicami. Na szczególną uwagę zasługuje obecna działalność diecezjalnej Caritas, która wśród wielu akcji pomocy, wspiera potrzebujących mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy i uchodźców wojennych, przybyłych na teren naszej diecezji.

Nieść nadzieję

Po wybuchu wojny na Ukrainie, jako pierwsza z pomocą ruszyła Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, która w porozumieniu ze sztabami kryzysowymi pełniącymi opiekę nad punktami recepcyjnymi wzdłuż naszej wschodniej granicy z Ukrainą, zorganizowała zbiórkę rzeczową na rzecz uchodźców. W obecnej sytuacji granicę przekraczają głównie matki z małymi dziećmi. Przejścia graniczne, przez które przechodzą uchodźcy, w naszej diecezji znajdują się w Dołhobyczowie, Zosinie, Hrebennem i Budomierzu. W tych miejscach postawiono Namioty Nadziei Caritas, w których jest możliwość ogrzania oraz skorzystania z ciepłych napojów i posiłków. W pomoc włączyły się pielęgniarki Stacji Caritas, władze samorządowe, firmy oraz ogromna liczba wolontariuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziękuję ci, Polsko!

O pomocy niesionej mieszkańcom Ukrainy świadczy list, jaki otrzymaliśmy: „Starzy przyjaciele nie odchodzą w kłopotach! W minionym tygodniu w Zamościu i Lublinie udało się odebrać dwa pełne autobusy leków i produktów spożywczych. Bardzo miło było też zobaczyć kolejną partię kamizelek pancernych, która trafiła już w gorące miejsca walki na Ukrainie. Prawie cały ładunek humanitarny przekazaliśmy na obrzeżach Kijowa. Przyjaciele – jesteście najlepsi!”. Słowa te są dowodem wdzięczności za wsparcie, które okazuje Caritas.

Reklama

Czyny miłosierdzia

Od początku trwania wojny na Ukrainie wyjechało z Zamościa już 306 busów, 24 tiry, w których przekazano 1250 ton darów o wartości 13 mln zł. Każdy wyjazd na Ukrainę to powrót z bagażem emocjonalnych przeżyć. W połowie marca, dwa autokary oddane do dyspozycji przez PKS Biłgoraj oraz trzy busy zapełnione lekami, środkami opatrunkowymi, sprzętem medycznym i żywnością dotarły szczęśliwie do miejsc przeznaczenia. Dary od zamojskiego Klubu Rotary oraz te z magazynu w Zamojskich Zakładach Zbożowych trafiły do punktów dystrybucji pomocy w Żółkwi i we Lwowie. Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii przekazała od zaprzyjaźnionego dystrybutora sprzętu USG, firmy Trimed Sp. z o.o. z Krakowa, aparat ultrasonograficzny. Ultrasonograf z dwiema głowicami trafił do szpitala wojskowego we Lwowie. W drodze powrotnej ze Lwowa do Zamościa przyjechało 200 kobiet z dziećmi.

Paczka dla Ukrainy

Dzięki uprzejmości grupy zajmującej się produkcją opakowań papierowych Mondi, jak również firmie kurierskiej InPost, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej mogła włączyć się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Ukrainy”. Ludzie dobrego serca dostarczają do parafii pudełka wypełnione najpotrzebniejszymi rzeczami od polskich rodzin dla potrzebujących rodzin z Ukrainy – zarówno dla osób, które pozostały w dotkniętej wojną ojczyźnie, jak i uchodźców, którzy są już w Polsce. Paczki są wysyłane w dedykowanych akcji kartonach z napisem „Paczka dla Ukrainy”.

Pomoc w rejonach

W akcję pomocy uchodźcom włączają się rejonowe biura Caritas, gdzie trafiają m.in. dary zebrane przez Szkolne Koła Caritas. Wśród darów znajdują się najpotrzebniejsze rzeczy dla dzieci, jak: pampersy, chusteczki nawilżające, szampony i mydła dla niemowląt, kaszki, soczki, gotowe dania w słoiczkach, śpioszki, kocyki i wiele innych rzeczy. W rejonowych biurach Caritas wolontariusze pomagają sortować i układać dary przyniesione przez ludzi spieszących z pomocą. Wielu wolontariuszy Caritas pomaga przy przygotowywaniu kanapek, które zawożone są na granicę polsko-ukraińską i przekazywane sąsiadom zza wschodniej granicy.

Reklama

Podaruj książkę

Z pomocą potrzebującym spieszą sami mieszkańcy Ukrainy. Uczniowie ze Szkoły nr 3 w Żółkwi rozpoczęli projekt pod hasłem „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom w Polsce”. Projekt ten bez wątpienia może być przykładem dla innych. Książki nowe i używane zostały przekazane na ręce dyrektora Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. Marcina Jakubiaka podczas jego wizyty z pomocą humanitarną na Ukrainie. Z książek w języku ukraińskim będą mogły skorzystać dzieci przebywające w Polsce.

Nie straszne im wybuchy

Kiedy 26 marca rosyjskie rakiety wybuchły we Lwowie, ok. 500 metrów od epicentrum wybuchu, przebywali wolontariusze z Zamościa, którzy po raz kolejny przyjechali z pomocą humanitarną, głównie z żywnością i lekarstwami.

Wśród darów znalazły się m.in. trzy kamizelki kuloodporne, które trafiły bezpośrednio do Kijowa. Ofiarowane leki na front wojenny przewozi ks. Bohdan Poburchak. Kapelan otrzymał także w prezencie 4 nowe koła do auta, a w zamian ofiarował nowe książki dla dzieci ukraińskich przebywających w Polsce.

Przyjechali z Żytomierza

Pod koniec marca do zamojskiej siedziby Caritas przyjechali mieszkańcy Żytomierza. Dzięki pomocy darczyńców m.in. Fundacji PKO Banku Polskiego zostały zakupione i przekazane im dary w postaci żywności długoterminowej i środków higienicznych. Goście z Żytomierza, busem zapełnionym po brzegi darami, mogli wyruszyć w drogę powrotną do domu! Na szczęście udało się bez przeszkód dotrzeć do celu! Dary trafiły do Berezówka w rejonie żytomierskim.

Dzień Dobra

Przypadająca dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas. W tym roku jest obchodzona jako Dzień Dobra. Organizowane w wielu miejscach pikniki, warsztaty, pokazy, biegi i koncerty są okazją, aby pokazać, jak dużo dobra dzięki wolontariuszom Caritas wydarza się na co dzień. Wojna na Ukrainie nadała przygotowaniom do tego święta nowy kontekst. Przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-04-19 09:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Darów wciąż przybywa

Magazyny zapełniają się w błyskawicznym tempie

MOSiR Tarnobrzeg

Magazyny zapełniają się w błyskawicznym tempie

Pomoc dla Ukrainy płynie szerokim strumieniem. W Tarnobrzegu zbieranie darów koordynuje Centrum Wolontariatu oraz Rada Kobiet.

Więcej ...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Więcej ...

Naśladowanie Jezusa

2024-03-28 21:33

Renata Czerwińska

Biskup Wiesław Śmigiel przewodniczył Liturgii Wielkiego Czwartku w toruńskiej katedrze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...