Reklama

Książka

Koniec cywilizacji

Na skraju imperium i inne wspomnienia
Mieczysław Jałowiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspomnienia Mieczysława Jałowieckiego czyta się jak pasjonującą powieść. Nieprzypadkowo: sporo przeżył, spotykał ciekawych ludzi. Często za sprawą rodzinnych koligacji. Jedna z jego babek pochodziła z rodu McDonaldów, wywodziła się ze Szkotów osiadłych w Rzeczypospolitej po wojnach klanów szkockich z Anglią. Druga babka to Elwira Witkiewiczowa, marszałkowa szawelska, zesłana za udział w powstaniu styczniowym na Syberię. Jego wujem był Stanisław Witkiewicz, malarz i pomysłodawca stylu zakopiańskiego. Krewnym autora był też Józef Piłsudski. Za sprawą przyspieszającego parowozu historii żył w kilku epokach, był świadkiem wielkich przemian politycznych i ustrojowych. Wszystko to stanowi dobrą rekomendację dla tych wspomnień – barwnego i zajmującego opisu końca polskiej cywilizacji na dawnych Kresach Wschodnich, a także końca carskiej Rosji i zarania polskiej państwowości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2022-04-29 10:59

Wybrane dla Ciebie

Nagrywanie z ukrycia. Legalne czy nielegalne?

Niedziela Ogólnopolska 45/2024, str. 64

Adobe Stock

Więcej ...

Oświadczenie KEP: przesłane przez nas propozycje dot. przedmiotu edukacja zdrowotna nie zostały uwzględnione

2026-07-22 12:55

BP KEP

Komisja Wychowania Katolickiego uważa, że edukacja zdrowotna i seksualna, z racji swojego wyjątkowego znaczenia, powinna być przedmiotem szerokiego dialogu pomiędzy wszystkimi podmiotami odpowiedzialnymi za edukację młodego człowieka – czytamy w Oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP w związku z ogłoszeniem podstawy programowej przedmiotu edukacja zdrowotna.

Więcej ...

Służyć bliźniemu z sercem

2026-07-22 16:39

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Policjantki i policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu obchodzili swoje doroczne święto. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta sprawowana w Bazylice Katedralnej w intencji funkcjonariuszy, pracowników Policji oraz ich rodzin. Eucharystii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Ignacego Loyoli

Wiara

Nowenna do św. Ignacego Loyoli

Słowo metropolity gdańskiego nt. korzystania z posługi...

Kościół

Słowo metropolity gdańskiego nt. korzystania z posługi...

Piła:

Wiara

Piła: "Jezus uratowany". Nauczyciele i uczniowie odnowili...

Figura św. Michała Archanioła z odciętą głową i...

Kościół

Figura św. Michała Archanioła z odciętą głową i...

Świadectwo z Milejczyc: To nie był zwykły cud, ale...

Wiara

Świadectwo z Milejczyc: To nie był zwykły cud, ale...

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

O. Marcin Ciechanowski: szkaplerz jest szatą, która...

Kościół

O. Marcin Ciechanowski: szkaplerz jest szatą, która...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa