Reklama

Niedziela 19/2022

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Umieć słuchać

Ks. Jarosław Grabowski

Skrajną nieuczciwością jest przekazywanie fałszu. Dlatego tak istotna jest dla nas, redaktorów „Niedzieli”, odpowiedzialność za każde zamieszczone na naszych łamach słowo.

Obserwator
5-8

Obserwator

Z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława SzymusikBP @JasnaGóraNews

treści wiary
16-18

Maryja ostrzega

O. Wojciech Dec, paulin

Odrzucenie Boga, przed czym przestrzega nas Maryja w Fatimie, zawsze prowadzi do upadku człowieczeństwa. Czy obecna sytuacja związana z brutalną inwazją Rosji na Ukrainę nie jest tego czytelnym przykładem?

Swąd szatana

George Weigel

Zły gra na wielu instrumentach. A kiedy ktoś poddaje się nienawiści, zazdrości, lękowi lub rozpaczy, otwierają się drzwi dla Wielkiego Kusiciela.

moim zdaniem
19

Wojna i demokracja

Ks. Paweł Bortkiewicz

Wojna na Ukrainie pokazuje, że demokracja po raz kolejny okazuje się bogiem, który zawodzi. To przecież właśnie państwa szczycące się swoją demokracją przedkładają w chwili obecnej ropę nad prawa człowieka.

patron roku
20-21

Nie ma kaleki, jest człowiek

Maria Fulton

Maria Grzegorzewska jako pierwsza w Polsce podjęła systematyczne badania nad zagadnieniami pedagogiki niepełnosprawnych. Uchwałą Sejmu RP została ogłoszona patronką roku 2022.

życie kościoła
22-27

Pożegnanie przyjaciela

Ks. Mariusz Frukacz

Biskupowi Adamowi zależało na tym, aby Niedziela była tygodnikiem, który z odwagą podejmuje ważne społecznie tematy.

Królowa Polski na znaczku

M.K.

Od wieków w Polsce cześć oddawana Maryi, Matce Zbawiciela, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najsilniejszych nabożeństw wśród Polaków.

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Z koszar do seminarium

Rozmawia: Włodzimierz Rędzioch

Gwardzista szwajcarski Didier Grandjean opowiada historię swojej służby za Spiżową Bramą oraz powołania kapłańskiego zrodzonego w Watykanie.

nasza rozmowa
28-29

Katolik świecki w Akcji

Rozmawia: Ks. Mirosław Benedyk

Wydaje mi się, że synodalne spotkania i rozmowy ze świeckimi, słuchanie ich z uwagą i cierpliwością mogłyby zaowocować grupą Akcji Katolickiej w każdej parafii – mówi bp Marek Mendyk.

sprawy rodzinne
30-31

Pierwsza spowiedź naszego dziecka

Beata Kociołek

Pierwsza spowiedź jest szczególnym doświadczeniem, które pozostaje na długo w naszej pamięci, czasami nawet na całe życie.

listy
32-33

Chcą korespondować

I Komunia św. i nie tylko

Aleksandra

Pokój i Królowa

Rafał Porzeziński

Jestem pewien, że w tym miesiącu przynajmniej kilka razy zatrzymam się w drodze przez Polskę na spontanicznie odprawiane nabożeństwa majowe.

punkt widzenia
34-37

Francuski reset

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Polska i Francja mają wiele zbieżnych interesów w Europie, które są sprzeczne z interesami Niemiec i Rosji – mówi Eryk Mistewicz, znawca polityki francuskiej, prezes think tanku Instytutu Nowych Mediów, który wydaje miesięcznik Wszystko co Najważniejsze.

Przełom w naszych dziejach

Piotr Filipczyk

Wydarzenie z 966 r. określiło życie późniejszych pokoleń Polaków. Debata na ten temat jest również ważną dyskusją o przyszłości Polski.

Bojkot kultury

Jacek Pałkiewicz

Jestem za tym, aby, obok świata sportu, bojkotować także całą, bez wyjątku, rosyjską działalność artystyczną.

prasa zagraniczna
38-39

Prasa zagraniczna

P.R.

Zbuntowana córka

Joanna Szczerbińska

W sali „Sokoła” w Krakowie odbyło się spotkanie z udziałem profesorów Andrzeja Nowaka, Wojciecha Roszkowskiego i Wojciecha Polaka. Rozmawiano m.in. o Rosji i Ukrainie – zbuntowanej córce Rusi.

historia
40-41

Judasz z Targowicy

Ireneusz Korpyś

Nazywano go „małym królem Rusi”, ale do historii przeszedł jako jeden z największych zdrajców w dziejach Polski.

świat pod lupą
42-43

Lasy pełne wyzwań

Monika M. Zając

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21% w 1945 r. do 29,6% obecnie.

nasze sprawy
44-45

Więcej niż łóżko i posiłek

Marian Florek

Kilka sióstr benedyktynek z Żytomierza rok temu wprowadziło się do nowo wybudowanego klasztoru św. Józefa w podlwowskiej wsi Sołonka. Dziś mieści sie tam ośrodek dla uchodźców.

dobre rady
46-49

Nietypowe dania z grilla

J.M.

Grillowane szparagi

Krewetki w szynce parmeńskiej

Kaszanka z boczkiem

Onkologiczna czujność

Dr n. med. Janusz Meder - Prezes Polskiej Unii Onkologii, Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy

Dość powszechny lęk przed chorobami nowotworowymi powoduje, że bagatelizujemy pewne objawy, wypieramy myśl, iż to może być „to”.

Dlaczego warto jeść rzodkiewki?

J.M.

Rzodkiewka to chrupkie warzywo o wielu właściwościach zdrowotnych. Nie przez wszystkich jest jednak lubiana ze względu na gorzkawy smak – a szkoda.

Jak poprawić zapach kawy?

Ewa Nowak

Zapach kawy zależy od jej jakości. Dlatego przede wszystkim powinno się kupować dobrej jakości kawę, a nie drogie urządzenia do jej przygotowania.

Udar mózgu a rehabilitacja

Mgr Dawid Kopeć, fizjoterapeuta

Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do fizjoterapeuty.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
53-65

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

Zdekompletowane puzzle

J.K.

Koniec cywilizacji

W.D.

Miodowe lata

J.K.

Filar rozwoju

W.D.

Program telewizyjny

"Powołany" - kapłaństwo to nie zawód

Ks. Łukasz Pasternak

W ciągle przeobrażającym się świecie można zauważyć stałą tęsknotę za fundamentalną wartością miłości. Nie sposób również żyć bez chociaż małej dawki wartości duchowych, dlatego nieustannie poszukujemy szkół, praktyk, które mają nam pomóc rozwijać nasze wewnętrzne życie.

Lektury nie tylko na wiosnę

Krzyżówka

Ksiądz Vivaldi

Piotr Iwicki

Kiedy słyszymy słynne Cztery pory roku, cztery koncerty skrzypcowe Antonia Vivaldiego, często nie zdajemy sobie sprawy, że ich twórca był księdzem.

moim zdaniem
66

Wojna i prawda

Witold Gadowski

Dziś, w dobie globalnych i ekshibicjonistycznych mediów, siła rażenia masowych przekazów jest o wiele większa niż salwy rakietowe i naloty powietrzne.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Prezes w sutannie

Rozmawia: Kamil Krasowski

O tym, że wiara w połączeniu z treningiem to doskonały przepis na sukces sportowy, opowiada ks. Paweł Guminiak.

Skrzatuskie cuda i łaski

Ks. Adrian Put

To jedno z ważniejszych sanktuariów północno-zachodniej Polski. Od wieków licznie pielgrzymowali i pielgrzymują tam pątnicy, aby u Matki Bożej Bolesnej wypraszać potrzebne łaski. A Ona słucha i działa.

Boża Wędrowniczka znów w drodze

Oprac. J.M.

Podczas tegorocznych uroczystości świętowojciechowych w Gnieźnie zainaugurowano nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Solidarność drogą pokoju

Przygotowała: J.M.

Po 2 latach przerwy spowodowanych pandemią odbyła się XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Żyć słowami wielkiego rodaka

Przygotowała: J.M.

Słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza: „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem”, stanowiły myśl przewodnią X Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy o św. Janie Pawle II.

Z Wielkopolski na Jasną Górę

Łukasz Piotrowski

Maj to ważny czas w polskim kalendarzu historycznym. Nasze myśli kierujemy ku narodowemu sanktuarium. Pamiętamy, że materialne dziedzictwo Jasnej Góry tworzyli ludzie. Poznajmy losy jednego z jej donatorów.

Caritas dziękuje wolontariuszom

Przygotowała: J.M.

W auli św. Jana Pawła II odbył się koncert Gdańskiego Chóru Gospel. W ten sposób Caritas Archidiecezji Gdańskiej podziękowała swoim wolontariuszom.

Sąsiedzka pomoc

Przygotowała J.M.

Nie ustaje pomoc dla walczącej Ukrainy, a także dla tych, którzy na terenie archidiecezji białostockiej znaleźli schronienie przed wojną.

Świętowały z młodzieżą

Przygotowała: J.M.

Albertyński Dzień Wolontariatu był jednym z wydarzeń organizowanych w ramach 50-lecia istnienia poznańskiej prowincji sióstr albertynek.

Oddawać swoje życie Bogu

Przygotowała: J.M.

Kapłaństwo to wielki dar od Boga. Od nas zależy, co z nim zrobimy – powiedział bp Jan Glapiak podczas Mszy św. z okazji Diecezjalnego Dnia Świętości Życia Kapłańskiego.

Ożywić katechezę biblijną

Przygotowała: J.M.

O wykorzystywaniu tekstów biblijnych na lekcjach języka polskiego i religii dyskutowano podczas konferencji naukowej w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli (ODN).

Pielgrzymi ewangelizowali

Przygotowała: J.M.

Wyruszą na Jasną Górę po raz 40. W niedzielę 24 kwietnia śpiewali, tańczyli i zapraszali na wyprawę osoby spacerujące w parku Oliwskim.

Nocna pielgrzymka

Przygotowała: J.M.

Pątnicy pokonali nocą 60 km z Piekar Śląskich na Jasną Górę, modląc się o pokój na świecie, za górników i ich rodziny.

O bezpieczeństwo na drogach

Przygotowała: J.M.

Księża, policjanci, kierowcy, motocykliści i dyrekcja sądeckiego Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego modlili się o bezpieczne drogi oraz za ofiary wypadków.

Leśnicy uczcili prof. Szyszko

Przygotowała: J.M.

W sanktuarium Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, odsłonięto i poświęcono obelisk upamiętniający profesora oraz ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą jego imienia.

Niedziela częstochowska

Małe Gniezno

Ks. Mariusz Bakalarz

Obecność relikwii św. Wojciecha jest dla wiernych pociechą i wsparciem w wierze w trudnych współczesnych czasach – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. Marek Rozworski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Krzętowie.

Drogowskaz na drodze życia

Agata Kowalska

W tym maryjnym miesiącu nie sposób nie zapytać: dlaczego tak wielu wiernych uczestniczy w nabożeństwach fatimskich? Jakby częściej niż zwykle mówili Zdrowaś Maryjo? A gdzie w tym wszystkim młodzież? Czy młody człowiek wie, że Maryja też jest jego matką?

Powołanie – skarb do odkrycia

Ks. Mariusz Frukacz

Chciałbym, żeby seminarium było domem otwartym, żeby nie sprawiało wrażenia jakiejś twierdzy zamkniętej – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Niedziela kielecka

Kielce wiele im zawdzięczają

Katarzyna Dobrowolska

Historia 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach, którego 100-lecie obchodzono w WDK 21 kwietnia, stanowi piękną kartę historii miasta.

Tuczępy – wspólnota zintegrowana

Agnieszka Dziarmaga

Tuczępy mają piękny zabytkowy kościół, ciekawą historię, ale przede wszystkim potencjał w ludziach, którzy czują się wspólnotą, którzy potrafią się dzielić: czasem, talentami, środkami materialnymi, aby wspomóc tych, którzy się źle mają.

Żeromszczyzna, Żeromszczyzna

Agnieszka Dziarmaga

Ciekoty – miejsce, gdzie spędził dzieciństwo Stefan Żeromski, piewca Kielecczyzny i jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich musi promieniować tradycją i edukować w kierunku rodzimej kultury, w duchu spuścizny pisarza.

Niedziela warszawska

Nadzieja na trudne czasy

Z ks. kan. Maciejem Kurzawą rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, po co nam święci, o szukaniu czegoś więcej i młodzieżowym ewenemencie, z ks. kan. Maciejem Kurzawą, proboszczem parafii św. Floriana w Brwinowie, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Wiara. Teatr. Zaangażowanie

Andrzej Tarwid

Przy parafii św. Jana Chrzciciela w Pniewniku działa grupa teatralna. Choć wystawili tylko dwie sztuki, to już są zapraszani na występy gościnne. Aktorzy-amatorzy aktywnie angażują się także w inne sfery życia miejscowej wspólnoty.

Nasza wspólna droga

Helena i Paweł Kukołowiczowie

Posługiwanie we wspólnocie małżeństw Équipes Notre-Dame opiera się na kolegialności i odpowiedzialności. Praktyka synodalności daje możliwość wykorzystania wszystkich talentów, którymi Bóg obdarzył powołanych do służby dla tej cząstki Kościoła i do podejmowania najlepszych decyzji.

Niedziela wrocławska

Słynne organy Englera i... leśnicy

O okolicznościach wsparcia przez leśników odbudowy organów Michaela Englera w bazylice wojskowej św. Elżbiety we Wrocławiu i o znanych nielicznym organach tego samego wybitnego organmistrza w niewielkich, podwrocławskich Pasikurowicach, opowiada Robert Szlachetka, nadleśniczy Nadleśnictwa Wołów.

Oblubienica Ducha Świętego

Marzena Cyfert

Szczególnie umiłowana przez św. Maksymiliana, który tak nazywał Maryję w swoich pismach, wybrana została do napisania przez pierwszą grupę ikonopisarską powstałą w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu.

Kongresowe niespodzianki

Magdalena Lewandowska

Wizyta Jana Pawła II podczas 46. Kongresu Eucharystycznego to nie tylko zaplanowane wydarzenia – papież nie do końca trzymał się programu…

Reklama

Najpopularniejsze

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Wiara

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Wiadomości

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiadomości

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiara

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej...

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

Wiadomości

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Wiara

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

Kościół

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji