Mistrzostwa Archidiecezji Lubelskiej w Halową Piłkę Nożną o Puchar Metropolity Lubelskiego z udziałem kilkuset piłkarzy oraz licznych gości ze świata sportu odbyły się w Lublinie. W finałach udział wzięli zwycięzcy dekanalnych rozgrywek. W kategorii ministrantów o puchar walczyli chłopcy z Bełżyc, Radawca Dużego, Łęcznej, Puław, Wierzbicy, Świdnika, Blinowa, Lublina, Michowa, Wilkołaza, Bychawy, Chełma, Wąwolnicy, Lubartowa, Rybitw i Urzędowa. W kategorii lektorów młodszych zmierzyli się piłkarze z Kłodnicy, Wąwolnicy, Radawca Dużego, Rogóźna, Poniatowej, Świdnika, Turobina, Sulowa, Lublina, Bychawy, Chełma, Wilkołaza, Sernik, Michowa, Wierzbicy i Puław. W kategorii lektor starszy walczyli sportowcy z Chełma, Wilkołaza, Lublina, Michowa, Poniatowej, Bychawy, Motycza, Firleja, Osin, Kaniego, Rogóźna i Świdnika. Mistrzami nie do pobicia okazały się drużyny z Wilkołaza; lektorzy wywalczyli zwycięstwo w dwóch kategoriach wiekowych. Wraz z nimi złotymi medalistami zostali ministranci z parafii Wszystkich Świętych w Rybitwach. Chłopcy będą reprezentować Lublin na zawodach ogólnopolskich, jakie zaplanowane są w czerwcu w Kołobrzegu.
Szlachetne wartości
Mistrzostwa zostały zorganizowane już po raz 12. By dotrzeć do finałów, setki młodych sportowców zawzięcie trenowało i walczyło na boiskach parafialnych oraz dekanalnych. 23 kwietnia ponad 700 zawodników rozpoczęło rozgrywki od udziału w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. Młodym sportowcom towarzyszyli rodzice i duszpasterze z archidiecezjalnym duszpasterzem LSO ks. Marcinem Grzesiakiem, głównym organizatorem zawodów. Ks. Marek Warchoł, kustosz sanktuarium, witając zgromadzonych przypomniał, że Maryja czczona jest tu jako Patronka Nowej Ewangelizacji. – Nowa ewangelizacja obejmuje także posługę wśród chłopców, którzy pełnią na co dzień służbę przy ołtarzu jako ministranci i lektorzy. Dziś przybywacie tutaj ze szczególną misją, chcecie stać się posiadaczami cennego pucharu. To piękne, że zmagania sportowe rozpoczynacie od celebracji Mszy św. – powiedział ksiądz proboszcz. – Jeśli tu jesteście to znaczy, że stawiacie sobie pytania o to, co jest ważne nie tylko dziś, ale też o to, co będzie ważne przez całe życie – powiedział abp Stanisław Budzik. – Prosimy Matkę Najświętszą o opiekę nad nami, także nad światem sportu, aby zawsze kierował się wartościami autentycznymi, aby przyczyniał się do pełnego rozwoju człowieka i społeczeństwa. Niech Maryja czuwa, by dzisiejsze współzawodnictwo sportowe było okazją do utrwalenia cennych wartości, jakie tkwią w zmaganiach sportowych. Są nimi lojalność i wytrwałość, przyjaźń i współpraca, hart ducha i ciała, solidność i odpowiedzialność – przypominał ksiądz arcybiskup.
Uczciwa gra
Do godzin popołudniowych w kilku halach sportowych Lublina drużyny walczyły o wejście do ścisłego finału, który miał miejsce w sali widowiskowo-sportowej Uniwersytetu Medycznego. Tam na młodych zawodników czekały liczne niespodzianki. W imprezie udział wzięli dziennikarz i komentator sportowy TVP Dariusz Szpakowski oraz prowadzący Teleexpress Rafał Patyra wraz z drużyną piłkarską TVP z Warszawy, a także aktor Michał Chorosiński i były reprezentant Polski Marcin Żewłakow. Mecze finałowe komentował Dariusz Szpakowski, a puchary i medale zwycięzcom wręczyli bp Józef Wróbel oraz gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Po meczach finałowych został rozegrany turniej gwiazd. Pod hasłem „O pokój na Ukrainie” na boisku starły się reprezentacje 18. Dywizji Zmechanizowanej, Żandarmerii Wojskowej z Lublina, 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, TVP z Warszawy oraz alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego z Lublina /buk
Pomóż w rozwoju naszego portalu