Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Świętość dla wszystkich

Sarkofag czcigodnej sługi Bożej Teresy Kierocińskiej

Archiwum zgromadzenia

Sarkofag czcigodnej sługi Bożej Teresy Kierocińskiej

Minęło 40 lat od ekshumacji doczesnych szczątków Matki Teresy Kierocińskiej – czcigodnej sługi Bożej Matki Teresy od św. Józefa. Dziś zachęca ona, abyśmy i my podążali drogą do świętości.

Miało to miejsce 31 marca 1982 r. na cmentarzu przy al. Mireckiego, gdzie odbyła się ekshumacja i rozpoznanie doczesnych jej szczątków, a następnie złożenie ich w sarkofagu w kaplicy w Domu Macierzystym przy ul. Matki Teresy Kierocińskiej 25.

Jest ona jedną z wyjątkowych postaci związanych z diecezją sosnowiecką. Urodzona pod koniec XIX wieku, w 1885 r. w Wieluniu, od najmłodszych lat marzyła o życiu zakonnym. Pragnienie to mogła zrealizować dopiero mając 36 lat. W 1921 r. założyła wspólnie z sługą Bożym o. Anzelmem Gądkiem, karmelitą bosym, nowe zgromadzenie. Przyjęła imię zakonne Maria Teresa od św. Józefa. Karmelitanki Dzieciątka Jezus, których była pierwszą przełożoną, zostały skierowane do zaniedbanego moralnie i materialnie Sosnowca. Niosły tam pomoc potrzebującym. Ze szczególnym poświęceniem czyniły to w czasie okupacji, kiedy uratowały też z narażeniem własnego życia wielu Żydów, zwłaszcza dzieci, za co pośmiertnie, w 1993 r., założycielka została zaliczona w Izraelu do Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Matka Teresa Kierocińska zmarła w Sosnowcu w 1946 r. Po jej śmierci zgromadzenie rozwinęło się i działa też za granicą.

Stolica Apostolska wydała już dekret o heroiczności jej cnót, który jest ważnym, ale niewystarczającym etapem do beatyfikacji. Potrzebny jest cud za przyczyną sługi Bożej. Przed kilkoma laty s. Konrada Dubel KDzJ – wicepostulator sprawy sługi Bożej stwierdziła: „Wiele zależy od naszego zaangażowania, modlitwy. Jednak to są sprawy Boże i nie można po ludzku wyznaczać konkretnego terminu, kiedy to nastąpi. To Bóg wyznacza czas”.

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus zachęcają do wzięcia udziału w nowym cyklu spotkań służących pogłębieniu tematyki życia i duchowości Matki Teresy. Zaplanowane są 12. dnia maja i czerwca. W programie jest zwiedzanie muzeum, prelekcja oraz Eucharystia z prośbą o łaskę beatyfikacji, z homilią ks. Mariusza Trąby.

2022-05-02 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa w intencji beatyfikacji m. Teresy Kierocińskiej

Zofia Białas

12 sierpnia w parafii św. Barbary w Wieluniu została odprawiona Msza św. i nabożeństwo w intencji beatyfikacji m. Teresy Kierocińskiej oraz w intencji członków Stowarzyszenia „Razem możemy więcej” noszącego jej imię i za ich rodziny. W tym samym czasie w tej samej intencji modliły się wszystkie domy karmelitańskie.

Więcej ...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Karol Porwich/Niedziela

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Więcej ...

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...