Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dzień Dobra

Słodki poczęstunek

Piotr Lorenc/Niedziela

Słodki poczęstunek

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego świętowaliśmy, po raz pierwszy na taką skalę, ogrom dobra, które codziennie dzieje się za sprawą wolontariuszy Caritas.

Święto patronalne jest nie tylko okazją do przypominania o konieczności niesienia miłości, ale także okazją do podziękowań i radości z wzajemnej obecności – powiedział ks. Łukasz Gładki, zastępca dyrektora sosnowieckiej Caritas. Nasza Caritas przygotowała w wielu parafiach diecezji Dzień Dobra. W bazylice katedralnej w Sosnowcu przez cały dzień kwestowali wolontariusze ze szkolnych kół Caritas. W przygotowanych straganach młodzi wolontariusze częstowali gości ciastem i zbierali ofiary na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu, prowadzonego przez diecezjalną Caritas. O 16.00 sprawowana była Msza św., a po niej w Domu katolickim odbył się koncert, podczas którego wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Olkusza, młodzież z IV LO im. Stanisława Staszica z Sosnowca i dzieci z Charkowa. Koncertu wysłuchali m.in. bp Grzegorz Kaszak i dyrektor naszej Caritas ks. Tomasz Folga.

Młodzi ludzie z Charkowa przybyli do Dąbrowy Górniczej, a raczej zostali ewakuowani, 3 marca. Są to niewidomi uczniowie z ośrodka, który w Charkowie już nie istnieje. Został zbombardowany. Uczniowie z Charkowa znaleźli schronienie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Uczą się języka i starają normalnie żyć. I choć przebywają w Polsce niecałe dwa miesiące, założyli już chór pod nazwą Nieznane głosy. I to właśnie ta młodzież dała godzinny koncert, podczas którego zaprezentowała ludowe pieśni ukraińskie, kompozycje współczesne oraz pieśni religijne, m.in. „Ave Maria”. Koncert zakończyli odśpiewaniem polskiego hymnu.

Ponadto Dzień Dobra był obchodzony w Moxy Hotel Katowice Airport w Pyrzowicach, gdzie odbyło się śniadanie wielkanocne dla gości z Ukrainy. To wspólne przedsięwzięcie Caritas oraz Polskiego Holdingu Hotelowego. W parafii św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej odbył się występ scholi Antolka. A wolontariusze po każdej Mszy św. obdarowywali wiernych pysznymi babeczkami. Podobna akcja została przygotowana przez wolontariuszy z Zespołu Caritas działającego w parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Przygotowali oni i rozdali setki pysznych babeczek z niespodzianką w środku. 22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Sosnowcu uczniowie obchodzili szkolny Dzień Dobra. Zorganizowany został konkurs plastyczny na plakat promujący Dzień Dobra. A wolontariusze przygotowali babeczki i rogaliki i obdarowali nimi wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. „Dzieci – dzieciom” – pod takim hasłem odbył się 22 kwietnia w przedszkolu Radosna Wyspa Dzień Dobra. Przedszkolaki przekazały podopiecznym z Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu piękne, własnoręcznie robione witraże – rybki oraz „pudełko szczęścia” z zabawkami i słodyczami. Natomiast 22 kwietnia w MOK w Sławkowie Zespół Caritas przygotował koncert zespołu Old Bobroży, a po nim można było zobaczyć film „Nędzarz i Madame”. Zaś 24 kwietnia po każdej Mszy św. odbywał się na terenie przykościelnym kiermasz spożywczo-książkowy.

Dodajmy, że wszystkie uzyskane datki w poszczególnych parafiach zostaną przeznaczone na funkcjonowanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu.

2022-05-02 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień Dobra

Niedziela Plus 16/2022, str. XII

Organizatorzy

Arka Noego i Poldek Twardowski na Święto Miłosierdzia.

Więcej ...

Papież do laureatów Nagrody Ratzingera: jego myśl teologiczna nadal owocuje i działa

2022-12-01 14:48
Papież Franciszek w Iraku

Fr Ameer Jaje

Papież Franciszek w Iraku

Myśl teologiczna Josepha Ratzingera nadal owocuje i działa. Wszyscy czujemy duchową obecność Papieża Seniora i jego towarzyszenie modlitwą całemu Kościołowi. Papież Franciszek mówił o tym w czasie ceremonii wręczenia Nagrody Ratzingera. W tym roku jej laureatami są francuski jezuita i patrolog, ojciec Michel Fédou, oraz amerykański prawnik, prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler, który jednocześnie jest pierwszym żydem otrzymującym to prestiżowe wyróżnienie.

Więcej ...

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...