Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyska Niepokalana

2022-05-11 09:07

Niedziela przemyska 20/2022, str. IV

Prezbiterium przemyskiego sanktuarium

Ks. Maciej Flader

Prezbiterium przemyskiego sanktuarium

Na przemyskiej starówce, w gwarze i natłoku codziennych spraw, króluje Matka Boża Niepokalana. W kościele Franciszkanów Konwentualnych odbiera cześć szczególny wizerunek Maryi, której poświęcone jest to wyjątkowe sanktuarium.

Jednak, aby spojrzeć na to miejsce maryjnego kultu, trzeba sięgnąć do historii zgromadzenia Franciszkanów Konwentualnych. Pojawili się oni w Przemyślu w 1237 r. i osiedlili się na gruncie ofiarowanym, według legendy, przez kowala Andrzeja Serena, konwertytę z prawosławia na katolicyzm. Konwent św. Marii Magdaleny – bo takie wezwanie nosi sam klasztor – na obecnym miejscu powstał prawdopodobnie za rządów biskupa Eryka z Winsen, notabene franciszkanina. W źródłach wzmiankowany jest po raz pierwszy w 1413 r. jako drewniany.

Pierwszy murowany kościół

W obecnej lokalizacji murowaną świątynię zaczęto budować w 1754 r. Natomiast w 1760 r. zostały uroczyście ogłoszone cuda za wstawiennictwem Maryi Niepokalanej. Cudowny obraz koronowano 8 września 1777 r. koronami papieskimi. Niestety w 1864 r. wybuchł pożar kościoła i klasztoru, po którym nastąpiła ich odbudowa. Na szczęście cudowny obraz ocalał. Z kolei w 1969 r. przy kościele franciszkańskim erygowano parafię, która funkcjonuje do dziś i jest mocnym trzonem duszpasterstwa prowadzonego w centrum Przemyśla.

Reklama

Jak podkreśla o. Zbigniew Kubit, proboszcz parafii – najważniejsze cuda zostały poświadczone w historii i najczęściej dotyczyły uzdrowień chorób fizycznych. Jednak zakonnik jest głęboko przekonany, że i obecnie Maryja wyprasza wiernym wiele łask, o czym świadczą składane oraz odczytywane w czasie cotygodniowej, środowej nowenny karteczki z prośbami i podziękowaniami. Jeśli chodzi o pielgrzymów, to jak zaznacza zakonnik, jest to spory przekrój ludzi. Część z nich to turyści, na których mapie zwiedzania znajduje się franciszkański kościół, zabytek, z polichromią na ścianach nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz. Ostatnie lata to czas wielu prac konserwatorskich, w co wpisała się renowacja zewnętrznej elewacji, głównego ołtarza i polichromii oraz obrazów w prezbiterium. Zatem świątynia pięknieje z dnia na dzień, bo prace nadal trwają.

Pielgrzymi

Ale nie brakuje też pielgrzymów, którzy przybywają do Matki Bożej Niepokalanej, aby prosić o cuda i łaski, a także aby za takowe dziękować. Wśród nich są przede wszystkim parafianie, ale także mieszkańcy Przemyśla i okolic, a często także zorganizowane grupy pielgrzymkowe. Pozwala na to ilość Mszy św. sprawowanych w dni powszednie, bo jest ich aż cztery. I właśnie te dwie dodatkowe: o 9.00 i 16.30 szczególnie gromadzą pątników.

Wierni przybywają, aby spotkać się z Maryją w Jej pięknym wizerunku, który znajduje się w głównym ołtarzu. Bo gdy myśli się o Maryi Niepokalanej to najczęściej przychodzą na myśl białe i niebieskie szaty. A na tym obrazie Matka Boża ubrana jest w czerwoną suknię przystrojoną w gwiazdy, a na niej ma zielony płaszcz. Stoi Ona na księżycu i w dłoni swojej trzyma Dzieciątko Jezus. Z obrazu bije łagodny blask, który zaznacza Jej wybranie przez Boga. Oczywiście święte postaci mają na swoich głowach korony papieskie.

Życie parafialne

Reklama

Jeśli chodzi o życie duszpasterskie parafii franciszkańskiej, to nie różni się ona niczym od innych takich wspólnot. Działają tam grupy duszpasterskie, m.in.: Franciszkański Zakon Świeckich, Rycerstwo Niepokalanej św. Maksymiliana Kolbego, Bractwo Żywego Różańca. Ale, jak podkreśla o. Kubit, od trzech lat przy tym kościele gromadzi się i funkcjonuje wspólnota Wojowników Maryi i formacja Męskiego Różańca. W każdą pierwszą sobotę miesiąca mężczyźni gromadzą się w sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej, wynagradzając Panu Bogu za grzechy w duchu nabożeństw pierwszosobotnich. Spotkania rozpoczyna Eucharystia, następnie w procesji różańcowej uczestnicy modlitwy przechodzą rynkiem Starego Miasta, przez most do zasańskiej parafii pw. Świętej Trójcy, gdzie przy figurze Maryi Niepokalanej kończą swoje spotkania. Bardzo często uczestnikiem tego nabożeństwa jest biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek.

Jak zaznacza gwardian, na początku wydawało się, że to może być inicjatywa krótkotrwała, ale okazuje się, że odbywa się ona konsekwentnie w każdym miesiącu. Nawet w tym trudnym czasie pandemii nie zaniechano tych spotkań i odbywały się one dzięki transmisji internetowej, która dostępna jest także teraz na stronie internetowej sanktuarium.

Kolejną piękną maryjną tradycją, którą zapoczątkowano w ostatnią sobotę kwietnia br., jest nabożeństwo „Pod płaszczem Matki Bożej” w duchu duchowości z Guadalupe. Tak się złożyło, że o. Kubit odwiedził tamto sanktuarium i został kustoszem płaszcza Matki Bożej z Guadalupe. Dlatego w ostatnią sobotę miesiąca będzie sprawowane to nabożeństwo, którego formułą jest okrycie się płaszczem Maryi.

O. Zbigniew Kubit nie ukrywa, że sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej jest miejscem szczególnym dla franciszkanów konwentualnych. Tutaj przede wszystkim chcą zapewnić wiernym dostęp do sakramentów. Dlatego kościół jest otwarty codziennie już od godz. 6.30 aż do ok. godz. 19.30. Często w ciągu dnia w konfesjonałach można spotkać zakonników, którzy posługują w sakramencie pokuty i pojednania. Kustosz tego miejsca podkreśla, że wielu mieszkańców Przemyśla i okolic zauważa tę posługę i często z niej korzysta. Niektórzy nawet umawiają się na spowiedź indywidualną lub na kierownictwo duchowe. Na uwagę zasługują także narzeczeni, którzy bardzo często właśnie w tym maryjnym sanktuarium przygotowują swoje serca poprzez sakrament pokuty i pojednania do uroczystości zaślubin.

Jak informuje ojciec proboszcz, w każdy piątek o godz. 15.00 w świątyni gromadzą się czciciele kultu Miłosierdzia Bożego na modlitwie Koronką. A w pierwsze piątki miesiąca do konfesjonałów ustawiają się długie kolejki. To wszystko wpisuje się w kult Matki Bożej Niepokalanej, o który bardzo zabiegają Franciszkanie Konwentualni. O. Kubit pracując duszpastersko w Przemyślu od sześciu lat zauważył, że bardziej niż ogłoszenia z ambony do ludzi przemawia tradycja, którą zakonnicy starają się podtrzymywać i pielęgnować. W to wpisuje się szczególnie codzienna spowiedź. Pozwala na to liczba zakonników, którzy obecnie pracują w przemyskim klasztorze. Jest to ośmiu braci, z czego sześciu to prezbiterzy, a dwaj nie posiadają święceń kapłańskich. Naszym powołaniem – jak mówi o. Zbigniew Kubit – jest przede wszystkim być z ludźmi i to jest główny kierunek pracy oraz zakonnego świadectwa.

Informacje o parafii:

Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Parafia pw. św. Marii Magdaleny ul. Franciszkańska 2a, 37-700 Przemyśl tel. 16 678 24 60 lub 16 675 08 26

Strona internetowa:

www.przemysl.franciszkanie.pl

e-mail: przemysl@franciszkanie.pl

Msze św. w każdą niedzielę o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30 i 18.30 w dni powszednie o godz. 7.00, 9.00, 16.30 i 18.30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowa opowieść o parafii

Jubileuszowym darem parafii jest miejsce pamięci i modlitwy poświęcone bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu

Katarzyna Artymiak

Jubileuszowym darem parafii jest miejsce pamięci i modlitwy poświęcone bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu

Parafia to nasze dziedzictwo, nasze korzenie, nasza droga do Boga.

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Kanada: liczne wyzwania organizatorów papieskiej pielgrzymki

2022-05-25 16:15

Radio Luz El Salvador/facebook

Na złożoność wyzwań, przed jakimi stoją organizatorzy planowanej w dniach 24-29 lipca pielgrzymki Ojca Świętego do Kanady wskazuje Charles Le Bourgeois z Radio-Canada. Wynika to między innymi ze stanu zdrowia 85-letniego papieża, który od kilku tygodni porusza się na wózku inwalidzkim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Kościół

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Kościół

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"