Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ideę zamieniamy na działanie

2022-05-11 09:07

Niedziela zamojsko-lubaczowska 20/2022, str. IV

Reprezentacja amerykańskich żołnierzy wzięła udział w charytatywnym meczu

Joanna Ferens

Reprezentacja amerykańskich żołnierzy wzięła udział w charytatywnym meczu

Na placu za kościołem w Józefowie uroczyście obchodzono „Dzień Dobra” – święto patronalne Caritas.

Świętowanie rozpoczęło się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia od Mszy św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie sprawowanej przez proboszcza ks. Zenona Mrugałę oraz dyrektora Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. Marcina Jakubiaka. Wydarzenie było okazją do tego, by pokazać i podziękować wolontariuszom, i wszystkim osobom, które na co dzień zaangażowane są w działalność Caritas i są znakiem miłosierdzia w świecie oraz w swych społecznościach. Jest to też okazja, by właśnie w Niedzielę Bożego Miłosierdzia członkowie Caritas i ludzie dobrej woli połączyli siły, by organizować wydarzenia, które wychodzą często poza mury budynków oraz parafii.

Wymiar charytatywny

– Chcemy pokazać wymiar charytatywny Caritas – tłumaczył jeden z organizatorów wydarzenia ks. Paweł Dynaka. – Wydarzenie rozpoczęło się od bardzo mocnego akcentu duchowego, Mszy św., której przewodniczył dyrektor diecezjalnej Caritas. Następnie zgromadziliśmy się na „Orliku”, gdzie rozegrany został charytatywny mecz Polska – USA. Polskę reprezentowali księża naszej diecezji, a Stany Zjednoczone żołnierze US Army stacjonujący w Mokrem i Jasionce. Mecz wygrali amerykańcy żołnierze 4:2. Były także koncerty. Wystąpili Wojciech Cugowski i Gosia Andrzejewicz. Nasza impreza ma wymiar charytatywny, tak jak Caritas, która również jest organizacją charytatywną i w sposób szczególny pomaga drugiemu człowiekowi. Dziś oczywiście ta pomoc głównie koncentruje się na uchodźcach z Ukrainy, ale nie zapominamy o nikim, kto naszej pomocy potrzebuje. Bardzo często ludzie dzielą się swoim groszem, produktami żywnościowymi, staramy się nieść pomoc wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba, a w Józefowie chęć niesienia pomocy jest niezwykle zauważalna i widoczna – wyjaśnił.

Wielkie serca Polaków

Reklama

– Po raz kolejny okazało się, że Polacy mają wielkie serca i chcemy im podziękować za pomoc Ukrainie – podkreślił ks. Marcin Jakubiak. – Dziś święto patronackie Caritas, ale także pokazanie dzieł miłosierdzia, które czyni Kościół katolicki. W tym roku pojawiła się idea, aby ten dzień uczcić w sposób szczególny. Dlatego zaproponowaliśmy go jako „Dzień dobra”, otwarty piknik połączony z mnóstwem atrakcji, tak, by każdy znalazł coś dla siebie, mógł pomóc i zobaczyć ilu jest wolontariuszy oraz ludzi dobrej woli. By także poczuć, że siła tkwi w grupie, że działając razem możemy być znakiem nadziei i miłości Boga w świecie. To także pokazanie oblicza Kościoła młodego, otwartego, dynamicznego, potrafiącego dziękować, dzielącego się dobrem i dobro zaszczepiający w innych. Chcieliśmy także podziękować wszystkim tym, którzy swoją ofiarą, wysiłkiem i czasem wspierają wszystkie działania na rzecz ofiar wojny na Ukrainie. Okazało się po raz kolejny, że jesteśmy narodem o wielkim sercu i oddaniu, że doskonale się sprawdzamy w sytuacjach krytycznych. Tym wszystkim, którzy tę pomoc niosą pod jakąkolwiek postacią, należy się wielki szacunek i podziw. Patrzą dziś na nas, Polaków, praktycznie wszyscy na całym świecie i myślę, że nie będzie przesadą, jeśli powiem, że wszyscy są dumni z Polaków, którzy wzięli na siebie największy ciężar pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Ja w imieniu Caritas naszej diecezji składam im wszystkim ogromne podziękowanie. Widzimy, że to dobro w nas jest i ono zawsze będzie procentowało – dziękował.

Okazać pomoc potrzebującym

– Gmina Józefów jest niezwykle ofiarna i pomaga potrzebującym – zaznaczył w rozmowie burmistrz Józefowa Roman Dziura. – To dzisiejsze święto ma bardzo szeroki kontekst i chodzi o to, aby pochwalić się tymi inicjatywami, jakie były przez Caritas podejmowane. Józefów słynie z akcji organizowanych na rzecz osób potrzebujących. Mieszkańcy naszego regionu mają w sobie ogromne pokłady dobra i wystarczy tylko je uaktywnić. Co jakiś czas w Józefowie organizujemy wydarzenia pomocowe. Tylko podczas ostatnich dwóch zebraliśmy ponad 150 tys. zł. Także jako jedna z pierwszych gmin przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy. Mieszkają oni w specjalnie przygotowanych punktach oraz u osób prywatnych. Ksiądz Paweł Dynaka organizując koncerty, dodatkowo motywuje nas do pomocy. Jestem bardzo dumny z mieszkańców, którzy pokazują, że mają wielkie i otwarte serca – podkreślił.

Być otwartym na bliźnich

O swojej działalności w Caritas mówiła Aleksandra Flak, opiekun Szkolnego Koła Caritas w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Ojca Pio w Zamościu. – Wspólnie ze społecznością szkoły podejmujemy inicjatywy na rzecz potrzebujących. Dotyczy to akcji skierowanych do szerszego grona, jak i do naszych uczniów. Uczestniczymy we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez Caritas, jak zbiórki żywności, spotkania, ale także organizujemy mniejsze akcje obejmujące naszą szkołę. To jest część wychowania naszych uczniów, by w życiu codziennym byli otwarci na drugiego człowieka, umieli się dzielić i pomagać potrzebującym – tłumaczyła.

Wielka wartość wydarzenia

Reklama

Na wydarzenie złożyło się wiele punktów programu m.in. międzynarodowy mecz piłki nożnej między księżmi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a amerykańskimi żołnierzami. – Ten mecz to niecodzienne wydarzenie w skali naszego powiatu – podkreślił starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Uważam, że diecezjalny „Dzień Dobra” w Józefowie to przepiękna inicjatywa i wspaniała rzecz, wszyscy dzielimy się swoją dobrocią. Jako Polacy zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa i pokazaliśmy, że otwartość, gościnność, stawanie po stronie słabszych i zaradzanie potrzebom osób potrzebujących to nasze cechy narodowe. Oczy całego świata zwrócone są na nas, a my pokazujemy, co to znaczy braterstwo, miłość bliźniego i miłosierdzie. Dodatkowo wydarzeniu towarzyszy mecz naszych księży wraz z amerykańskimi żołnierzami. Jest to niecodzienne i wspaniałe wydarzenie, w skali powiatu jeszcze nie mieliśmy takiej inicjatywy. Tym bardziej nie dziwi wielka frekwencja kibiców, którzy dopisali. Cieszę się bardzo z tego wydarzenia, ponieważ ono obrazuje tę sytuację, w której się znajdujemy. Z jednej strony „Dzień Dobra”, który można definiować jako wielką pomoc Polaków, którzy stanęli na wysokości zadania i pomagają uchodźcom, a z drugiej strony Amerykanie, którzy są gwarantem bezpieczeństwa również dla nas, dla Polaków i całego NATO – zaznaczył.

Ponadto w ramach imprezy odbyły się piknik rodzinny, kiermasz ciast i kuchni lokalnej oraz loterie fantowe, a także koncerty Wojciecha Cugowskiego, Gosi Andrzejewicz i zespołu Beat Magic. Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka funduszu na kolonie letnie dla dzieci z ubogich polskich rodzin oraz dzieci uchodźców z Ukrainy. „Dzień Dobra” w Józefowie jest również częścią oficjalnych obchodów 30-lecia istnienia diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Muzyczne widowisko TVP na Dzień Dobra

dziendobra.pl

W niedzielę 24 kwietnia na antenie TVP1 zostanie wyemitowany koncert z udziałem znanych artystów, stanowiący zwieńczenie obchodów Dnia Dobra – święta Caritas promującego ideę pomagania. Występy zespołów i solistów będą przeplatały się z materiałami filmowymi przybliżającymi działalność Caritas, która w Niedzielę Miłosierdzia obchodzi także swoje święto patronalne.

Więcej ...

USA: 18 dzieci i troje dorosłych zginęło w strzelaninie w Teksasie

2022-05-25 07:42

PAP/EPA/AARON M. SPRECHER

Bilans ofiar śmiertelnych wtorkowej strzelaniny w szkole podstawowej w mieście Uvalde w Teksasie w USA wzrósł do 21. Zginęło 18 dzieci i trzy osoby dorosłe - poinformował senator stanu Teksas Roland Gutierrez.

Więcej ...

#TrzymajSięMaryi: Najbliższa. Kto potrzebuje dziś usłyszeć o twojej miłości?

2022-05-25 21:00
 Matka Boża z Medjugorie

www.voxdomini.com.pl

Matka Boża z Medjugorie

Dziś, kiedy Jezus w tej Ewangelii z taką mocą wyznaje nam swoją miłość, a my odkrywamy (może z oporami), jak bardzo potrzebujemy tego wyznania, zadajmy też sobie pytanie, czy ktoś nie potrzebuje wyznania miłości – upewnienia o tym, że się liczy, że jest ważny – z naszej strony.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Kościół

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Kościół

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"