Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Za wzorem św. Stanisława

Uczestnicy święta w kościele Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu

Janusz Orządała

Uczestnicy święta w kościele Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu

W przeddzień liturgicznej uroczystości głównego patrona Polski św. Stanisława, doroczne święto przeżywało Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika Komandorii Zagłębiowskiej.

Uroczystości odbywały się w kościele Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Bolesławiu. Zanim rozpoczęła się Msza św., w kościele parafialnym odbyło się walne zgromadzenie, na którym wybrano nowe osoby do zarządu stowarzyszenia. Eucharystii przewodniczył dziekan dekanatu i proboszcz parafii ks. Sylwester Kulka. Kazanie wygłosił kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. kan. Mariusz Karaś.

– Dziękujemy Bogu za 25 lat istnienia Komandorii Zagłębiowskiej Stowarzyszenia Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława w Będzinie. Dziś jesteśmy jednak świadkami, kiedy różne potęgi – społeczne i religijne, w inny już sposób ogarniają swym wpływem coraz większe obszary europejskiego kontynentu. Wobec takich procesów nie możemy być obojętni. Tak jak nie można być obojętnym wobec tego wszystkiego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Dziś o wolność i o prawdę trzeba walczyć. Dziś o pokój trzeba zabiegać, a nade wszystko o ten pokój się modlić, tak samo jak trzeba się modlić za ruchy, stowarzyszenia, wspólnoty – również taką jak Komandoria – które nie wstydzą się chrześcijańskich korzeni, do chrześcijańskich wartości się przyznają i je krzewią – tam gdzie często to co chrześcijańskie wypleniono, usunięto lub zapomniano. Dziś potrzeba takich ludzi i takich stowarzyszeń czy ruchów, które w tych modlitwach i tych działaniach będą nam przewodzić, nie tylko obserwować. Dziś wielu, za wielu jest obserwatorów, a czasami brakuje tych, którzy zakasają rękawy i do roboty się wezmą. Choć może jest nadzieja, patrząc na ten narodowy zryw, który zmobilizował wielu naszych rodaków niosących pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy – przekonywał ks. Mariusz Karaś.

W tym roku Komandoria wyróżniła Orderem św. Stanisława I klasy Cezarego Podrazę. Jest on jednym z najbardziej utytułowanych polskich kickbokserów, wielokrotnym mistrzem świata. Obecnie zajmuje się szkoleniem młodzieży. W Będzinie, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej prowadzi on szkółki dla młodych sportowców. – Cezary Podraza wykonuje świetną robotę. Odciąga młodzież od bzdur mieszczących się w internecie, i pokazuje na czym polega zdrowa rywalizacja – stwierdza komandor Henryk N. Bebak z Zagłębiowskiej Komandorii Orderu św. Stanisława.

W uroczystości wzięli udział liczni zaproszeni goście i sympatycy Komandorii, Grupa Rekonstrukcyjna oraz orkiestra dęta ZGH Bolesław. Wydana została także okolicznościowa publikacja „25 lat Komandorii Zagłębiowskiej Orderu św. Stanisława w Będzinie”. Order św. Stanisława ustanowiony został 7 maja 1765 r. przez ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Order miał służyć do nagradzania zasług społecznych dla Rzeczypospolitej. Zobowiązywał w szczególności do dozgonnej wierności królowi i Ojczyźnie. Kawalerowie Orderu zobowiązani byli nadto do wspierania działalności charytatywnej króla oraz finansowania m.in. działalności Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie, który pomagał najbardziej potrzebującym i ubogim. Stąd Kawalerowie Orderu zobowiązani byli do stałych wpłat na ten szpital. Współbracia w Orderze byli także zobowiązani nieść zmarłemu kawalerowi „zbawienną pomoc za duszę jego” poprzez własne modły i zamawianie Mszy św. w jego intencji. Kontynuatorem tej działalności jest właśnie Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława. Order „nagradzając, zachęca” do kontynuowania takiej działalności i podejmowania nowych wyzwań będących realizacją zadanego nam przykazania miłości. Przyznawanie Orderu św. Stanisława wciąż jest potrzebne i ważne.

2022-05-17 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

22 lipca roku pamiętnego

Wikipedia

Najważniejsze święto PRL po raz pierwszy obchodzono dokładnie siedemdziesiąt lat temu. A 25 lat temu postkomunistyczne niedobitki świętowały je po raz ostatni.

Więcej ...

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2022-12-09 15:07

Fundacja im. Heleny Kmieć

Zamordowana w Boliwii wolontariuszka misyjna Helena Kmieć może zostać błogosławioną. Powołano postulatora procesu beatyfikacyjnego, którym został salwatorianin ks. Paweł Wróbel.

Więcej ...

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kościół

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...