Reklama

Niedziela Świdnicka

Powołani i pobłogosławieni

Pamiątkowe zdjęcie nowych lektorów

Hubert Gościmski

Pamiątkowe zdjęcie nowych lektorów

Uroczyste błogosławieństwo biskupa świdnickiego zakończyło okres przygotowania kilkudziesięciu kandydatów do pełnienia nowych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym.

Wcześniej musieli jednak zdobyć wiedzę związaną z ich posługą. Przyszli lektorzy i ceremoniarze spotykali się regularnie w stałym gronie i pod opieką kapłanów poznawali zagadnienia liturgiczne. Te przygotowania koordynował ks. kan. Krzysztof Ora, diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej. Także mężczyźni chcący służyć w swojej wspólnocie jako nadzwyczajni szafarze Komunii św. musieli przejść odpowiednie szkolenie, nad którym czuwał ks. Krzysztof Papierz, wikariusz w strzegomskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Świadectwo z wierności

Jednym z istotniejszych momentów dla przyszłych ceremoniarzy był egzamin składający się z części ustnej i praktycznej, podczas którego musieli wykazać się znajomością Mszału Rzymskiego i umiejętnością podawania insygniów biskupich.

Po zaprezentowaniu zdobytej wiedzy do kandydatów na ceremoniarzy dołączyli przyszli lektorzy, by wspólnie przeżyć dzień skupienia. Miejscem modlitwy był świdnicki kościół św. Józefa. Członkowie Służby Liturgicznej na początku wysłuchali tematycznej konferencji wygłoszonej przez ks. Wojciecha Oleksego z wałbrzyskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jednym z aspektów, na który kapłan zwrócił uwagę, było dawanie świadectwa postawą swojego życia.

– Lektorami czy ceremoniarzami nie jesteście tylko w kościele, jak chciałby dzisiejszy świat. Warto więc zastanowić się nad tym, jakim jestem dzisiaj świadkiem tego, co czytam i w czym biorę bliski udział. Czy mam w sobie odwagę do tego, aby przyznać się przed innymi, że w kościele służę samemu Bogu? – pytał zebranych, akcentując również, że od jakości ich posługi zależy sposób przeżycia Eucharystii przez wiernych.

Dzień skupienia miał przede wszystkim wymiar duchowy, a jego centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem ks. kan. Krzysztofa Ory.

– Niezależnie od tego, czy zostaniecie powołani do funkcji lektora czy ceremoniarza, nie zapominajcie o wierności Chrystusowi. Nie tylko przy ołtarzu, ale w każdej okoliczności życia. Miejcie w sobie chęć podążania za Jezusem, bądźcie świadkami konsekwencji wyboru – podkreślił w homilii kapłan.

Reklama

Na większą chwałę Bogu

Zwieńczeniem rocznych przygotowań była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. W sobotnie popołudnie 7 maja we wnętrzu świdnickiej katedry zgromadziło się 77 przyszłych lektorów, 24 ceremoniarzy i 10 szafarzy; towarzyszyli im księża opiekunowie, rodzice, bliscy i znajomi.

– Otrzymujecie dzisiaj mandat do pełnienia ważnych posług we wspólnocie Kościoła. Uczestnicząc w tajemnicach Eucharystii, starajcie się dawać przykład chrześcijańskiego życia w wierze. Z wiarą wsłuchujcie się w słowo Boga, który do nas mówi każdego dnia, tak bardzo osobiście i zawsze po imieniu. Lektorzy będą czytać słowo we wspólnocie wierzących – pamiętajcie jednak, że to słowo jest skierowane w pierwszej kolejności do was. Ceremoniarze będą czuwać nad przebiegiem liturgii. Starajcie się powierzone wam zadanie wykonywać z należytym szacunkiem na większą chwałę Boga i ku wzrostowi wiary zgromadzonych wiernych. Wskazujcie na Chrystusa, a nie na siebie – zaapelował w homilii bp Marek Mendyk.

Odpowiedzialność i wyróżnienie

Moment błogosławieństwa był dla Jakuba Kośnego, nowo ustanowionego lektora z parafii św. Mikołaja w Pszennie, wyjątkowym przeżyciem. Wtedy zrozumiał rolę swojej posługi oraz jej znaczenie dla wspólnoty wiernych.

– Na lektorze spoczywa ogromna odpowiedzialność związana z głoszeniem słowa Bożego. Osobiście jestem bardzo szczęśliwy, że dostałem możliwość pełnienia tak ważnej roli. Jest to dla mnie naprawdę wielkie wyróżnienie, a zarazem wyzwanie, którego muszę i chcę się podjąć. Słowem Bożym powinniśmy żyć nie tylko w trakcie Eucharystii, ale również po jej zakończeniu, dlatego uważam, że pełniona przeze mnie funkcja jest szczególnie istotna – wskazał Jakub.

Reklama

Kurs ceremoniarski uświadomił Dawidowi Goppoldowi z parafii katedralnej mnogość obowiązków spoczywających na ceremoniarzu oraz znaczenie jego roli podczas liturgii. Było to dla niego również ważne przeżycie duchowe.

– Każde kolejne spotkanie sprawiało, że czułem coraz większą bliskość Boga. Nie wszyscy mają możliwość asystowania przy ołtarzu, będąc najbliżej Pana Jezusa, więc jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Podczas dzisiejszej Mszy św. z błogosławieństwem czułem, że znajduję się blisko świętych rzeczy. Jestem przekonany, że to poczucie będzie mi towarzyszyć za każdym razem, gdy będę asystować przy ołtarzu – dodał Dawid.

2022-05-17 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chcą być przy Jezusie

Bp Adam nakłada znak błogosławieństwa – krzyż lektorski

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam nakłada znak błogosławieństwa – krzyż lektorski

– Jesteście jak apostołowie, ponieważ zostaliście przy Panu Jezusie – mówił bp Adam Bałabuch do setki młodzieńców, którym pobłogosławił do pełnienia kolejnych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym.

Więcej ...

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę otrzymają paliusze od papieża

2022-06-28 12:16
ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich jest Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską.

Więcej ...

Łódź: W Szkołach OO. Bernardynów warto czekać do ostatniego dzwonka

2022-06-28 12:00

Archiwum Szkoły

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...

Kościół

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Wiara

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa