Reklama

Niedziela Świdnicka

Z wizytą u św. Andrzeja Boboli

Procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli

Ks. Grzegorz Umiński

Procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli

Emerytowany pierwszy biskup świdnicki tegoroczne obchody uroczystości świętego męczennika spędził w Strachocinie.

W sanktuarium poświęconym patronowi Polski bp Ignacy Dec był już w niedzielę 15 maja. Nawiązując do słów Jezusa o nowym przykazaniu zauważył, że nowość w życiu duchowym przynosi każdorazowa Eucharystia, dobrze odprawione rekolekcje, dni skupienia, dobra spowiedź, czasem też dobra książka. – Jeśli mamy śpiewać Panu pieśń nową, to winniśmy się duchowo, niemal nieustannie, odradzać. Życie duchowe jest czymś dynamicznym i nie znosi zastoju. Potrzebuje ono dobrego, zdrowego pokarmu – podkreślił biskup.

Ta modlitwa ratowała Europę

Wieczorem spotkał się ze wspólnotą Wojowników Maryi, którzy od miesięcy praktykują nowennę za wstawiennictwem świętego męczennika. Biskup senior zwrócił uwagę na ich umiłowanie modlitwy różańcowej. – Różaniec ratował wiele razy Europę w chwilach wielkich zagrożeń. Dziś trwa Wielka Krucjata Różańcowa na Węgrzech i widać już owoce tej modlitwy. Od ponad dwóch lat trwa także Krucjata Różańcowa za Ojczyznę w Polsce. Jeżeli chcemy ocalić Ojczyznę, trzeba nam mocno i wytrwale przesuwać codziennie paciorki różańca. Dziś w Europie trwa także wojna gospodarcza i cicha wojna religijna. Wyraźnie widać, że tę wojnę przegrywamy. Już nikt nie wierzy w polską, zieloną wyspę. Sprzedano – położono nam gospodarczo Polskę, a Europę oddajemy powoli islamowi. Trzeba wziąć do ręki różaniec, aby znaleźli się ludzie, którzy odbudują Polskę duchowo i gospodarczo, aby znaleźli się ludzie, którzy będą budować jutro Polski na Bożym prawie, by znaleźli się ludzie, którzy powiedzą zdecydowane „nie” wobec aborcji, „nie” wobec legalizacji związków partnerskich, „nie” wobec procederu zapłodnienia „in vitro”; aby znaleźli się ludzie, którzy oprą się naciskom środowisk obcych, lansujących praktyki wrogie wobec Kościoła i Ojczyzny, aby znaleźli się ludzie, którzy odbudują polską rodzinę, polską szkołę, polską służbę zdrowia, kulturę, gospodarkę i politykę, aby znaleźli się tacy, którzy poprowadzą naród drogami wiary, sprawiedliwości, pokoju i miłości – zaapelował do członków męskiej wspólnoty prowadzonej przez ks. Chmielewskiego.

Źródło jest to samo

Dzień później przeżywając z miejscową wspólnotą odpust, mówił przede wszystkim o atutach św. Andrzeja Boboli, zauważając jego oddanie Bogu i umiejętność budowania jedności. – Skąd można nabierać siły do naśladowania św. Andrzeja Boboli? Źródło jest ciągle to samo. Jest nim Eucharystia. Msza św., która uobecnia ofiarę krzyża Syna Bożego, przypomina nam o cierpieniu, o potrzebie składania swego życia w ofierze Panu Bogu. To składanie życia nie może się obyć bez cierpienia. Eucharystia jest także źródłem jedności. Tutaj, przy ołtarzu stajemy się jedno, jedno z Bogiem i jedno między sobą; tutaj nabieramy mocy do jednoczenia naszych rodzin, do przezwyciężania wszelkich podziałów w naszym życiu – podkreślił bp Dec. Hierarcha wziął też udział w tradycyjnej procesji z relikwiami świętego na górę Bobolówkę.

2022-05-24 12:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli w Nawsiu

Robert Kolebuk

W 2013 r. w dzieje parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Nawsiu wpisały się dwa istotne wydarzenia: 30-lecie istnienia parafii i instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli.

Więcej ...

Paulini pod Kijowem szyją kamizelki kuloodporne dla żołnierzy

2022-06-27 16:55

PAP/Vladyslav Karpovych

Fundacja Dwa Promienie, zajmująca się organizowaniem wolontariatu misyjnego na Ukrainie, od początku wojny regularnie pomaga żołnierzom walczącym z rosyjskim najeźdźcą. Dzięki funduszom pozyskanym przez internetowe zbiórki na Ukrainę trafiają noktowizory, konserwy, batony energetyczne, powerbanki, a także nakolanniki i artykuły medyczne.

Więcej ...

Ks. Adrian Put – biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2022-06-28 12:01
Ks. Adrian Put otrzymał nominację na proboszcza parafii pw. św. Stanisława

Kostki w Zielonej Górze

Katarzyna Jaskólska

Ks. Adrian Put otrzymał nominację na proboszcza parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

Ks. Adrian Put, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze został mianowany biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...

Kościół

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Wiara

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa