Reklama

Niedziela Podlaska

Historyczna „pięćdziesiątka”

Przybyło wielu znamienitych gości

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Przybyło wielu znamienitych gości

Wychowaliśmy wielu wspaniałych muzyków i wykładowców. Widać, że nasza szkoła jest potrzebna społeczeństwu – podkreśliła Gabriela Podleska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Bielsku Podlaskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą galę jubileuszu 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia oraz 25-lecia Stowarzyszenia Muzyków „Forte” z Bielska Podlaskiego w Bielskim Domu Kultury poprzedziło nabożeństwo w kaplicy Świętej Trójcy przy Policealnym Studium Ikonograficznym oraz Msza św. w kościele Matki Bożej z góry Karmel.

Nabożeństwu w cerkwi w asyście dwóch księży prawosławnych przewodniczył ks. mitrat Leoncjusz Trofimiuk, doceniając rolę szkoły w kształtowaniu postawy artystycznej młodego pokolenia. Życzył błogosławieństwa bożego i dalszych sukcesów na poziomie ponadregionalnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. koncelebrowanej wraz z ks. prał. Henrykiem Polakiem w kościele Matki Bożej z Góry Karmel przewodniczył proboszcz ks. kan. Zbigniew Domirski, który także wygłosił homilię. Uroczystą liturgię uświetnił występ Chóru Polskiej Pieśni Narodowej.

Występ batucady, fanfary oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego przez uczniów i nauczycieli rozpoczęło uroczysty piątkowy koncert w Bielskim Domu Kultury. W sali widowiskowej BDK-u wypełnionej gośćmi z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim, Markiem Malinowskim – członkiem zarządu województwa podlaskiego, Agatą Puchalską – dyrektorem Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, przedstawicielami samorządu na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym obecni byli bp Piotr Sawczuk i biskup senior Antoni Dydycz, przedstawiciele duchowieństwa prawosławnego z księdzem mitratem Leoncjuszem Tofilukiem na czele.

Prowadzący uroczystą galę aktor Mateusz Sacharzewski, były absolwent bielskiej Szkoły Muzycznej wraz z dyrektorem szkoły Gabrielą Podleską i zastępcą Edytą Lebieżyńską oraz Arturem Żukowskim, prezesem Stowarzyszenia Muzyków Bielska Podlaskiego Forte powitali gości. – Wychowaliśmy wielu wspaniałych muzyków i wykładowców. Z roku na rok mamy coraz więcej chętnych do nauki. Widać, że nasza szkoła jest potrzebna społeczeństwu – podkreśliła Gabriela Podleska. Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Bielsku Podlaskim od pół wieku zapewnia uzdolnionej młodzieży intensywne nauczanie, kształtuje gust muzyczny i przygotowuje do podjęcia nauki w szkołach wyższego stopnia.

Reklama

Bielska placówka kształci, w zdecydowanej większości, młodzież zamieszkałą na terenie trzech powiatów: bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego. Mury szkoły opuściło już ponad pięciuset absolwentów. Wielu z nich kontynuuje naukę na wyższych szczeblach szkolnictwa artystycznego, zasila także kadrę pedagogiczną szkół artystycznych na terenie całego kraju.

Uroczysta gala koncertowa

Podczas gali koncertowej wystąpili uczniowie, absolwenci i zespoły rodzinne. Wspaniałą grę na skrzypcach wykonała młodziutka Ukrainka, która opuszczając swój kraj, wzięła ze sobą jedynie skrzypce. Kacpra Stalewskiego, akordeonisty, dziś laureata wielu prestiżowych nagród, nie trzeba przedstawiać bielszczanom, bo pierwsze kroki stawiał jako organista w bazylice bielskiej, prowadząc także chór parafialny. Koncert był okazją do licznych odznaczeń i nagród dla nauczycieli Państwowej Szkole Muzycznej, jak też osób i instytucji, które działają i działały na rzecz szkoły. Zapraszani na estradę goście obdarowali kierownictwo szkoły okolicznościowymi prezentami, które pozwolą na lepsze funkcjonowanie szkoły.

Wśród odznaczeń były medale, nagrody i wyróżnienia samorządowe. Warto zwrócić uwagę na fakt odznaczenia zasłużonych nauczycieli. Złoty medal od prezydenta RP otrzymali Edyta Lebieżyńska oraz Bogumiła Kisiel; srebrny – Magdalena Włodarczyk, Jolanta Półkoszek oraz Ireneusz Ławreszuk. Dyrekcja obdarowała gości i sponsorów wspaniałymi prezentami. Występujący artyści otrzymywali w podziękowaniu czerwone róże. W roli konferansjera doskonale spisał się Mateusz Sacharzewski, który przybliżył historię szkoły dopełnianą przekazem multimedialnym.

Reklama

Przesłanie do dyrekcji skierowali wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski, przedstawiciele z zaprzyjaźnionych szkół muzycznych z regionu oraz przedstawiciele zespołów działających w mieście i regionie. Był to swoisty korowód intelektualno-wizualny, gdyż niektórzy z przybyłych zespołów wystąpili w strojach regionalnych.

Swoisty blok stanowił przekaz wizualny na wielkim ekranie, z którego dawni absolwenci dzieli się swoimi wrażeniami, a także niejednokrotnie zaprezentowali swoje umiejętności na poziomie ponadregionalnym. Na zakończenie koncertu wystąpiła rodzina państwa Sacharzewskich. Mateusz, prowadzący galę przyznał, że nie jest w stanie dorównać artystycznie występującym członkom rodziny. Senior rodu Eugeniusz Sacharzewski, to doskonały akordeonista, członek kilku zespołów. Uzdolnione córki i wnuczki wspólnie wykonały piosenkę Lipkę. Brawom nie było końca. Na wytrwałych, bo gala trwała ponad dwie i pół godziny, czekał wspaniały tort urodzinowy. Zaproszeni goście spotkali się na uroczystej kolacji. Modlitwę wyrażoną w śpiewie Pobłogosław Panie Boże z wysokiego nieba zaintonował ks. prał. Henryk Polak.

Jako wspaniały element, dopełniający prezent z Firmy Suempol w postaci pianina elektrycznego, stanowiły dwa dekoracyjne fortepiany wypełnione produktami firmowymi z łososia. Słowa życzeń i podziękowań do dyrekcji w imieniu prezes Firmy Suempol Moniki Siecińskiej Jaworowskiej skierował Krystian Witkiewicz.

Z kart historii szkoły

Przypomnijmy, w mieście od 1965 r. w działało Społeczne Ognisko Muzyczne, a od 1972 r. z inicjatywy nauczycieli Stefana Sadlickiego i Elżbiety Stefanii Baranowskiej utworzono Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia w Bielsku Podlaskim. Z 92 uczniami pracę podjęło 8 nauczycieli w klasach: fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, fletu, akordeonu, klarnetu i trąbki. Zajęcia odbywały się w wynajmowanych w różnych miejscach miasta lokalach. W październiku 1976 r. na potrzeby szkoły władze miasta przekazały obiekty poklasztorne przy ul. Żwirki i Wigury 4. Budynki jednak wymagały gruntownego remontu. Nad ich adaptacją dla potrzeb szkoły kierował ówczesny dyrektor placówki Władysław Bagniuk. Po kilkunastu latach, w 1992 r. zespół poklasztorny został przekazany dawnemu, prawowitemu właścicielowi – parafii Matki Bożej z Góry Karmel. Władze diecezji drohiczyńskiej umożliwiły szkole dalsze, nieodpłatne korzystanie z pomieszczeń obiektu. Z powodu zwiększającej się liczby uczniów i poszerzającego się grona pedagogicznego, placówka podjęła starania związane z pozyskaniem większego lokum. Możliwość pojawiła się w 2001 r., kiedy to władze miasta przekazały dyr. Gabrieli Podleskiej na użytek szkoły czterokondygnacyjny budynek przy ul. Widowskiej. Budynek został odpowiednio przygotowany na potrzeby placówki. Obecnie w szkole kształci się ponad 150 uczniów.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-31 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żywy pomnik św. Jana Pawła II

Niedziela podlaska 38/2022, str. IV-V

Prace świadczące o zdolnościach i umiejętnościach uczniów

Ks. Wojciech Łuszczyński/Niedziela

Prace świadczące o zdolnościach i umiejętnościach uczniów

„30 lat minęło, to piękny czas, dziś tyle dobrych wspomnień żyje w nas. Wyruszyć w szkolną podróż chce każdy z nas, więc wyruszajmy proszę, póki czas”.

Więcej ...

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Więcej ...

3 maja na Jasnej Górze centralne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

2024-04-26 07:49
Jasna Góra

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda zaprosił wszystkich do Częstochowy, gdzie 3 maja odbędą się główne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Abp Wojda odprawi mszę św. na Wałach Jasnogórskich.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Kościół

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...