Reklama

Niedziela 23/2022

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Odnowa... od nowa

Ks. Jarosław Grabowski

Czy grupy charyzmatyczne są naprawdę „wyższą szkołą duchowej jazdy”?

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława SzymusikBP @JasnaGóraNews

Przez 80 lat ziemskiego życia serce prymasa biło dla Boga i Maryi, którą wybrał na „Matkę, która nigdy nie umiera”, a teraz jego relikwie zostały umieszczone przy Cudownym Obrazie Matki Bożej Częstochowskiej.

Obserwator
6-7

Obserwator

Trwające przez wiele dni zmasowane rosyjskie ataki oraz ostrzał artyleryjski i lotniczy na część Donbasu kontrolowaną przez Ukrainę mają – zdaniem władz Ukrainy – jeden cel: Rosja chce doszczętnie zniszczyć ten region i jego mieszkańców. To ludobójstwo

treści wiary
14-15

Na Nią pierwszą zstąpił Duch

O. Wojciech Dec, paulin

Dlaczego Maryję nazywamy Matką Kościoła? I w jakim sensie nią jest?

komentarz
16

Lekcje z monarchii

Jonathan Luxmoore

Królowa Elżbieta II – najdłużej panująca brytyjska monarchini – w dniach 2-5 czerwca obchodziła swój platynowy jubileusz. To dobra okazja do wyrażenia narodowej wdzięczności za jej długie życie w służbie, a także refleksji nad rolą monarchii we współczesnym świecie

liturgia tygodnia
17-20

Duch Święty was wszystkiego nauczy

„Niech zstąpi Duch Twój…”

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Żyć według Ducha

Ks. Tomasz Siemieniec

W dwóch ważnych listach Pawła – do Rzymian i do Galatów – Apostoł, mówiąc o chrześcijanach, kilkakrotnie używa wyrażenia „żyć/ postępować według Ducha” (Rz 8, 4. 5. 9. 13; Ga 5, 16).

Dlaczego tak ważna jest modlitwa "Ojcze nasz?"

Obecność Ojcze nasz we Mszy Świętej nie powinna dziwić: jest to typowa modlitwa wspólnoty chrześcijańskiej, której nauczył i którą przekazał jako testament sam Jezus (dlatego nazywa się ją oratio dominica: modlitwą Pańską). Jest rzeczą oczywistą, że tam, gdzie wspólnota dzieci Bożych, odrodzonych we chrzcie świętym, gromadzi się wokół stołu Pańskiego, zwraca się do Boga, używając tytułu „Abba, Ojcze” (Rz 8, 15), w mocy Ducha, powtarzając Modlitwę Pańską

Syn Pocieszenia

Ks. Mariusz Frukacz

To on był gwarantem nawrócenia Szawła dla pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej Jerozolimy. Z Apostołem Narodów odbył pierwszą podróż apostolską.

moim zdaniem
21

Odrobina fioletowego humoru

Bp Andrzej Przybylski

Warto czasem pomyśleć, że biskup to też człowiek i popatrzeć na niego jak na ojca i brata.

życie kościoła
22-27

Ekipy Matki Bożej

Helena i Paweł Kukołowiczowie

W tym roku mija 20 lat obecności ruchu Équipes Notre-Dame w Polsce. Warto więc jednym przypomnieć, a innym wyjaśnić, czym jest ten ruch duchowości małżeńskiej

Jedyny taki hołd

Maria Fortuna-Sudor

Ta wizyta papieska na zawsze zapisała się w historii miasta, Kościoła krakowskiego i Polski. W czerwcu 1997 r. na Podhale przybył Jan Paweł II. Pod Giewontem spędził wtedy 4 dni, a górale okazali mu swoje przywiązanie, miłość i oddanie.

Dyskretny dyplomata

Włodzimierz Rędzioch

W wieku 94 lat odszedł do wieczności kard. Angelo Sodano, który przez wiele lat był związany ze służbą dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej.

Kryzys w polskiej ekumenii?

Grzegorz Polak

Zwierzchnik polskiego prawosławia – abp Sawa zapowiedział, że prawosławni nie będą uczestniczyć w wydarzeniach z udziałem luterańskich prezbiterek, czyli kobiet księży.

nasza rozmowa
28-30

Człowiek prezydenta w Watykanie

Z min. Adamem Kwiatkowskim rozmawia ks. Jarosław Grabowski

Prezydenckiego ministra Adama Kwiatkowskiego – mimo ogromu wykonywanej pracy – nie widywaliśmy dotąd zbyt często na pierwszym froncie, zawsze był gdzieś w cieniu pary prezydenckiej.

prasa zagraniczna
31

Prasa zagraniczna

P.R.

punkt widzenia
32-37

Most nad przeszłością

Bogdan Kędziora

Kiedy kończyła się II wojna światowa, mosty na Bugu stały się dla wielu Polaków z Kresów, ocalałych po rzeziach ukraińskich nacjonalistów, mostami nadziei. Dzisiaj jest podobnie, choć tym razem uciekają przed wojną ukraińskie kobiety i dzieci. Czy w związku z tym realna jest perspektywa, że w niedalekiej przyszłości powstanie most łączący Polaków i Ukraińców nad bolesną rzeką przeszłości?

Spór o suwerenność

Rozmawia Artur Stelmasiak

Dla mojego środowiska politycznego obrona suwerenności ojczyzny to jedno z najważniejszych zadań – mówi Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i wiceprzewodniczący Solidarnej Polski

Trzeciej możliwości nie ma

Piotr Grzybowski

Rosja musi zostać pokonana i zawrócona nie tylko z linii frontu, ale do swoich granic, gospodarczo i militarnie cofnięta, aby nigdy już nie była zdolna do jakiejkolwiek agresji.

historia
38-39

Przy stole ze św. Jadwigą

Grzegorz Gadacz

Była jedną z najbardziej ukochanych polskich królowych, ale nie taką ascetką, jak się powszechnie sądzi. Lubiła zjeść dobrze i wykwintnie.

świat pod lupą
40-41

Nietoperze lubią Polskę

Monika M. Zając

Budzą dość ponure skojarzenia i chyba dlatego są mało znane. Tymczasem w Polsce występuje aż dwadzieścia siedem gatunków nietoperzy, a nasi naukowcy są rekordzistami świata w ich badaniu.

sprawy rodzinne
42-43

Ekspert (nie)potrzebny od zaraz

Katarzyna Krawcewicz

Zna je każdy młody rodzic – dobre i „dobre” rady. Udzielane w sklepie, w piaskownicy, na klatce schodowej. Proszone i nieproszone. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach nie mają końca, bo do babć, cioć, sąsiadek i przypadkowych przechodniów dołączyli w zmasowanym ataku internetowi eksperci.

Specjalista radzi

Agnieszka Domowicz pedagog, psychoterapeuta

Już od wielu lat ubolewam nad tym, że w chaosie różnych dobrych rad, informacji, poradników wielu rodziców traci pewność siebie.

moim zdaniem
44

Metabolizm informacyjny

Elżbieta Nowak

Czy teraz też chcemy wiedzieć aż tak bardzo, jacy jesteśmy i dlaczego? Czy ktoś w ogóle zadaje sobie podobne pytania?

dobre rady
48-49

Pulpety z mięsa lub ryb

J.M.

Zupa rybna z pulpetami

J.M.

Warzywa z mrożonki oraz obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki zalej 1,5 l wody. Dodaj łyżeczkę soli. Doprowadź do wrzenia i gotuj kilka minut.

Pulpety w sosie pomidorowym

Mięso wymieszaj z namoczoną i odciśniętą bułką. Dodaj posiekane cebulę i czosnek. Przypraw solą i pieprzem. Na koniec dodaj roztrzepane jajka. Wyrób masę i uformuj małe pulpety.

Ostrożnie z tatuażem

Anna Wyszyńska

W ciepłej porze roku wiele osób decyduje się na tatuaż. Czasem jest to tylko dyskretna grafika na ramieniu, a czasem kolorowe obrazy pokrywają duże partie ciała.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

dobre rady
50-51

Gdzie sadzić krzewy owocowe?

Ewa Nowak

W ogrodzie biodynamicznym wykorzystuje się zjawisko allelopatii, czyli wzajemnego wpływu roślin rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie.

Ważna witamina

J.M.

Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej niedobór zdarza się u osób starszych.

Co zostaje z ustawy covidowej?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Czternastka z opóźnieniem

J.M.

Czternaste emerytury w 2022 r. mogą być wypłacone później, niż zapowiadano. Rząd chce przesunąć pierwotny termin, bo potrzeba zmian w systemie informatycznym ZUS i KRUS.

niedziela z kulturą
53-65

Oczywiście na Araracie

J.K.

Sąsiedzi w pigułce

J.K.

Muzyk dojrzały

J.K

Pokoleniowa sprawa

Marta Żyszkowska-Zeller

Dzień Dziecka już wprawdzie za nami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by niejako przy tej okazji wspomnieć, że znane na całym świecie klocki Lego obchodzą w tym roku 90. urodziny.

Program telewizyjny

Muzyka łagodzi obyczaje

Piotr Iwicki

Trudno polemizować z zawartym w tytule cytatem. Tym bardziej, że jego autorem jest nieodżałowany Jerzy Waldorff.

Krzyżówka

Malarz Bożego Miłosierdzia

Zuzanna Polańska

Obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Adolfa Hyły jest rozpoznawalny na całym świecie. W 2022 r. przypada 125. rocznica urodzin malarza.

Klucz do duszy

Grzegorz Polak

Ukazał się ostatni tom Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły, zawierający jego dramaty i szkice. Na tom pierwszy złożyły się juwenilia, czyli jego utwory młodzieńcze, a na drugi – utwory poetyckie. Tryptyk wydany starannie przez wydawnictwo Znak to pierwsza krytyczna edycja, a zarazem kanon twórczości literackiej przyszłego papieża.

moim zdaniem
66

Pies trojański

Witold Gadowski

Polska jest dziś solą w oku kilku bardzo wpływowych środowisk i naprawdę musimy jej strzec, jeśli chcemy przekazać prawdziwe dziedzictwo naszym dzieciom.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Życie od Paschy do Paschy

Ks. Adrian Put

Wspólnota Radości Paschalnej to jedna z wielu grup o charakterze charyzmatycznym, które wyrosły z Ruchu Światło-Życie i Odnowy Charyzmatycznej.

Wolontariat, który się nie „wypala”

Anna Wyszyńska

Mam wspaniałych wolontariuszy, to niezwykłe osoby, które dają chorym całkowicie bezinteresownie swoje serce, siły, swój czas – mówi ks. Marek Kujawski, pallotyn, założyciel Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.

Rycerskie obrady

Przygotowały: J.M. i K.M.

Pod hasłem „Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę!” odbyła się XII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce.

O relacjach

Przygotowały: J.M. i K.M.

„Sztuka porozumiewania się. Jak zarządzać konfliktem i rozwijać komunikację” – to tytuł warsztatu, na który 25 czerwca zaprasza Apostolat Integralnej Formacji Chrześcijańskiej.

Krawcowa z misją

Przygotowały: J.M. i K.M.

Spotkanie misyjne zatytułowane „Z igłą i nitką w Sercu Afryki”.

Służba i honor

Przygotowały: J.M. i K.M.

Tradycyjne spotkanie leśników z regionu.

200-letni fenomen

Rozmawia: Maria Fortuna-Sudor

Modlitwa i przykład życia kapłańskiego mają przełożenie na powołania – zapewnia w rozmowie z Niedzielą ks. dr Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Świat potrzebuje świętych matek

Przygotowały: J.M. i K.M.

Podczas ogólnopolskiej pielgrzymki matek do Matki Bożej Licheńskiej odbyło się uroczyste zawierzenie matek Maryi.

Więcej miejsca dla archiwum

Przygotowały: J.M. i K.M.

Archiwum Archidiecezjalne przeniosło się do znacznie większych pomieszczeń w kurii, które wcześniej zajmowało Muzeum Archidiecezjalne.

Boski i ludzki

Przygotowały: J.M. i K.M.

Ksiądz profesor Michał Heller i prof. Sławomir Rosolski laureatami nagród Akademii Lubrańskiego.

Ewangelizatorzy wracają

Przygotowały: J.M. i K.M.

Po dwuletniej przerwie ruszają ewangelizacje letnie: nadmorska, wioskowa i osiedlowa oraz Karawana Miłosierdzia Bożego.

Relikwie z certyfikatem

Przygotowały: J.M. i K.M.

Parafia świętych Apostołów Piotra i Pawła w diecezji płockiej przyjęła relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Certyfikat potwierdzający ich wiarygodność pochodzi z 1890 r.

Unikatowa ciekawostka

Ks. R.W.

Nepomuceński ogród wzbogacił się o unikatowy eksponat – kopie medalionu św. Jana Nepomucena.

Rodzina źródłem szczęścia

Przygotowały: J.M. i K.M.

Modlitwa z indywidualnym błogosławieństwem za rodziców z małymi dziećmi w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Flesz

Przygotowały: J.M. i K.M.

Niedziela bielsko-żywiecka

Diecezja ma 9 nowych kapłanów

Ks. Piotr Bączek

Bądźcie otwarci na każde świadectwo wiary i miłości, jakie spotkacie w parafii, szkole, na pielgrzymce, wyjeździe z grupą modlitewną czy młodzieżową – powiedział bp Roman Pindel do neoprezbiterów.

Wieki za nimi, wieki przed nimi

Mariusz Rzymek

Najważniejszy powód dziękowania jest taki, że ta świątynia zasługuje na to, aby nazwać ją ambasadą nieba – mówił bp Roman Pindel w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi w duchu wdzięczności za 500-lecie istnienia drewnianej świątyni.

Muzyką łączą ludzi

Monika Jaworska

Dążymy do tego, by festiwal był okazją do zatrzymania się w codziennym biegu, budowania relacji – mówią twórcy festiwalu. Odbył się on w Centrum Animacji Działań Twórczych „Sorgente” w Soli.

Niedziela podlaska

W trosce o świętość kapłanów

Ks. Marcin Gołębiewski

Kapłan nie może być wewnętrznie podzielony, ale powinien być całkowicie oddany swemu posługiwaniu, kapłaństwu służebnemu – powiedział ks. prał. Janusz Łoniewski podczas diecezjalnego Dnia Modlitw o Świętość Kapłanów.

Historyczna „pięćdziesiątka”

Tadeusz Szereszewski

Wychowaliśmy wielu wspaniałych muzyków i wykładowców. Widać, że nasza szkoła jest potrzebna społeczeństwu – podkreśliła Gabriela Podleska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Bielsku Podlaskim.

Niedziela w rodzinie

Ks. Marcin Gołębiewski

Jaką rolę w życiu każdego dziecka pełni rodzina? Odpowiedzi szukano w Katolickim Przedszkolu im. św. Antoniego w Węgrowie podczas gali finałowej X edycji konkursu plastycznego.

Niedziela przemyska

Oby nam ich nigdy nie zabrakło

Ks. Zbigniew Suchy

Kapłaństwo, podobnie jak małżeństwo, jest zobowiązaniem miłości, uczciwości i wierności do końca. Również w obliczu trudności i wbrew nim. W małżeństwie przysięga się to współmałżonkowi, w kapłaństwie – Chrystusowi i Kościołowi.

Neoprezbiterzy A.D. 2022

Księża neoprezbiterzy

Wigilia Zesłania Ducha Świętego to szczególny dzień nie tylko w życiu naszej archidiecezji, ale również w życiu Wyższego Seminarium Duchownego, nazywanego przez wielu „sercem diecezji”.

Ponownie w Wieczerniku

Ks. Zbigniew Suchy

18 maja 1997 r. 30 młodych diakonów wezwanych po imieniu odpowiedziało „Jestem”. Po zapewnieniu ks. rektora, że według ludzkich ocen są przygotowani do święceń i godni otrzymać dar sakramentu kapłaństwa, padli twarzami na ziemię.

Niedziela toruńska

Chrystus kamieniem węgielnym

Małgorzata Borkowska

Od kamienia węgielnego zależało, czy konstrukcja będzie trwała. Jeżeli zbudujemy tę świątynię na fundamencie naszej wiary i na fundamencie Jezusa Chrystusa, to będzie ona trwała. Zgromadzi też ludzi, którzy będą oddawali Bogu cześć – mówił bp Wiesław Śmigiel w Grudziądzu – Owczarkach.

Do Brodnickiej Pani

Andrzej Karbowski

Już od ponad 20 lat parafianie z Jastrzębia i Górzna pokonują pieszo drogę dzielącą ich i brodnicką parafię Matki Bożej Fatimskiej. Tegoroczna wiosna, która jest symbolem nadziei, stała się wyjątkowo radosną okazją do powrotu przedpandemicznych tradycji.

Wyjść ze świadectwem

Małgorzata Borkowska

Czy istnieje jakiś sekret, który mógłby wytłumaczyć świętość Ojca Pio? Jak w codzienności ma wyglądać nasza świętość?

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Wiara

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Wiara

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Kościół

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna