Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przebić się do nieba

Ci, którzy niosą pomoc duszom czyśćcowym

Joanna Ferens

Ci, którzy niosą pomoc duszom czyśćcowym

Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym działające w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Goraju obchodzi 30. rocznicę powstania.

Rocznicowe uroczystości miały miejsce 22 maja i rozpoczęły się od Mszy św., którą w intencji dusz w czyśćcu cierpiących i żyjących członków wspólnoty sprawowali pochodzący z Nigerii ks. Antoni Umeh, student muzykologii i liturgiki na KUL-u oraz wikariusz parafii w Goraju ks. Paweł Krzaczek.

Dlaczego warto dołączyć do tego apostolstwa? – wyjaśniła s. Anna Czajkowska ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych z Częstochowy. – Nasze zgromadzenie zrzesza ponad 30 tys. członków apostolstwa i są oni również w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Grupa ta jest bardzo potrzebna i cenna, bo w każdej parafii umierają ludzie. Myślę, że każda wspólnota parafialna dba o swoich zmarłych, a może dodatkowo dbać również przez modlitwę takiej grupy, bo przecież osoby, które do niej należą, każdego dnia coś od siebie ofiarowują zmarłym cierpiącym w czyśćcu. Codziennie się modlą i to jest ich dar stały. Warto włączyć się do tej wspólnoty, gdyż tak jak każda inna, niesie ona ze sobą dobro, otwarcie się na konkretne łaski, a tutaj jeszcze dodatkowo na modlitwy sióstr wspomożycielek, bo my modlimy się za członków apostolstwa. Może się w to dzieło włączyć każdy katolik, niezależnie czy jest duchownym, czy żyje w rodzinie, czy samotnie – tłumaczyła.

Cierpiącym i konającym

O szczegółach działalności grupy w Goraju mówiła jedna z animatorek Ewa Duma. – Nasze apostolstwo wspiera dusze w czyśćcu cierpiące, a także modlimy się za konających, aby miłosierdzie Boże w tych trudnych chwilach ogarnęło te osoby, które potrzebują najbardziej naszej modlitwy. Nasza grupa powstała w 1992 r. i spotykamy się w każdą pierwszą sobotę miesiąca od 30 lat. Zamawiamy Mszę św. za dusze w czyśćcu cierpiące i modlimy się w ich intencji, również na spotkaniach – wyjaśniła.

W modlitwie siła

– Wierzę, że dusze czyśćcowe pomagają również nam swoją modlitwą – podkreśliła Daniela Okuniewska. – Jako katolicy mamy obowiązek wspomagać dusze w czyśćcu cierpiące, ponieważ chcemy udzielić im tej pomocy i mamy nadzieję, że kiedyś ktoś za nas również będzie się modlił. Bardzo się cieszę, że taka grupa istnieje w naszej parafii. Na co dzień modlę się także w domu, ale jak się modlimy wspólnie, to wydaje mi się, że ta nasza modlitwa łatwiej „przebija się” do nieba. Wierzę, że dusze czyśćcowe modlą się również za nas i wspomagają nas tutaj we wszystkim, i jeśli o coś prosimy, to one nam pomagają – tłumaczyła.

Reklama

Łączność z tymi, którzy odeszli

Do Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym w Goraju od samego początku należy Genowefa Miksza. – Naszą grupę zapoczątkował i założył Stanisław Rekiel. Zachęcał, aby do niej dołączyć. Na początku było nas ponad 100 osób. Modlimy się każdego dnia, jak umiemy. Codziennie odmawiamy specjalny akt, uczestniczymy też w comiesięcznych Mszach św. Dołączyłam do grupy, bo akurat w momencie jej powstawania zmarła moja mama. Byłam w żałobie i wiedziałam, że dusze w czyśćcu cierpiące potrzebują modlitwy. Swoją tęsknotę oparliśmy wraz z rodziną o modlitwę i powierzaliśmy wszystko Panu Bogu. To jest piękna łączność z naszymi zmarłymi i nie tylko, to jest takie stałe bycie z nimi – tłumaczyła p. Genowefa.

Po Eucharystii członkowie grupy spotkali się w salce parafialnej z s. Anną Czajkowską, która mówiła o założeniach grupy, a także dawała wskazówki do większego rozwoju duchowego i modlitewnego. Obecnie Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym w Goraju liczy ponad 30 osób, które codziennie modlą się za dusze w czyśćcu cierpiące.

2022-06-07 12:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niebo dla zmarłych

Tak wyglądało doroczne, nocne czuwanie w intencji Dusz Czyśćcowych
na Jasnej Górze przed wybuchem epidemii

Archiwum ZSWDC

Tak wyglądało doroczne, nocne czuwanie w intencji Dusz Czyśćcowych na Jasnej Górze przed wybuchem epidemii

Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny mimo epidemii pełni swoją ponadczasową misję. Niestety wspólnota boryka się z brakiem nowych członków.

Więcej ...

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Więcej ...

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Kościół

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej