Reklama

Niedziela Małopolska

Jest gotowa nas wspierać

w 1994 r.  na podgórskim  rynku, przed kościołem św. Józefa  ukoronowano cudowną  ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Andrzej Głuc

w 1994 r. na podgórskim rynku, przed kościołem św. Józefa ukoronowano cudowną  ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Matka Boża przebudowała Kraków – przekonuje w rozmowie z Niedzielą o. Bolesław Słota, redemptorysta z sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Podgórzu, wieloletni wykładowca w WSD redemptorystów, dziennikarz Radia Maryja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Proszę Ojca, z łaskami słynącą ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy wiąże się wielowiekowa historia jej kultu. Jaką rolę w tym dziele odegrali redemptoryści?

Ojciec Bolesław Słota: Z przekazów wynika, że ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy powstała na Krecie, gdzie została kupiona przez kupca i z nim dotarła do Rzymu. Długo znajdowała się w prywatnym domu. Pewne cuda, które przed tym wizerunkiem Matki Bożej wypraszano, sprawiły, iż papież Aleksander VI w 1499 r. przekazał ikonę do rzymskiego kościoła św. Mateusza. Tam modliły się przed nią kolejne pokolenia mieszkańców Italii, którzy w tym wizerunku oddawali Maryi cześć. Sytuacja się zmieniła, gdy do Rzymu przybył Napoleon i zdecydował przebudować miasto. W tych planach przeszkadzał kościół, gdzie znajdowała się ikona, więc go zburzył. Cudowny wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy trafił do augustianów. Około 70 lat później historia ikony została przypomniana. Przekazano ją Piusowi IX. Wtedy papież przywołał naszego generała – o. Naurona, opowiedział o ikonie, jej niezwykłej historii i dał redemptorystom zadanie, aby ją uczynili znaną i umiłowaną na całym świecie.

Czyli redemptoryści otrzymali misję do spełnienia…

Myślę, że Pius IX dobrze wybrał. Wiedział, że rozwijamy się w Ameryce Południowej, że idziemy do Australii, że szturmujemy Europę w misyjnym dziele. W 1865 r. po spotkaniu papieża z naszym generałem nastąpiło wniesienie cudownej ikony do kościoła św. Alfonsa, gdzie do dzisiaj można się przed nią modlić. Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, zachwycona tytułem wizerunku, napisała wiersz na cześć Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z kolei Karol de Foucauld namalował trzy kopie ikony. Kult rozprzestrzeniał się w szybkim tempie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

A jak został zainaugurowany w Podgórzu?

Tu szczególną rolę odegrał wielki czciciel Matki Bożej Nieustającej Pomocy, redemptorysta o. Bernard Łubieński, dziś czcigodny sługa Boży. W 1900 r. o. Bernard poprowadził misje w kościele św. Józefa w Podgórzu. To był czas, kiedy przybywało tu bardzo wielu ludzi poszukujących pracy. Dokumenty z przełomu XIX i XX wieku pokazują, jak rozprzestrzeniał się w tym robotniczym środowisku socjalizm. Gdy przed rokiem trzeba było wykonać remont wieży naszego kościoła, w jej kopule znaleźliśmy m.in. gazetę socjalistycznej partii i antyklerykalny tygodnik. Z lektury tych czasopism wynika, że środowiska socjalistyczne z Podgórza krytycznie odnosiły się do budowy naszego kościoła.

Reklama

Ale wróćmy do tematu. Do Podgórza zaprosił redemptorystów kard. Jan Puzyna. Budowę kościoła, poświęconego Matce Bożej Nieustającej Pomocy, i klasztoru poprowadził o. Bernard, który sprowadził z Rzymu kopię cudownej ikony. Ufundowały ją pobożne służące; Regina Dajdówna i Franciszka Piątkówna. Umieszczenie w kościele wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy wpłynęło na upowszechnienie kultu. Jej czciciele szczególnie licznie nawiedzali kościół w drugą niedzielę miesiąca. Przyjeżdżali, przychodzili tu, aby się modlić, aby się wyśpiewać i wysłuchać płomiennych kazań.

Istotną rolę w rozwoju kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy odegrała nowenna ku jej czci…

Bez wątpienia. Nabożeństwo zostało zainicjowane w USA. Redemptoryści mieli w Stanach Zjednoczonych 3 potężne prowincje, gdzie zgodnie z poleceniem Piusa IX upowszechniali kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Oni stwierdzili, że nie wystarczą drugie niedziele miesiąca i rozpoczęli wprowadzanie środowych nabożeństw z przepiękną modlitwą, z prośbami i podziękowaniami, także indywidualnymi spisywanymi przez czcicieli Matki Bożej i odczytywanymi w trakcie nowenny. W Polsce pierwsze takie nabożeństwo zostało odprawione w 1951 r. w Gliwicach. Redemptoryści w Krakowie sprawują je od 1952 r.

Reklama

I Matka Boża przebudowała Kraków. Co środę przychodzimy przed jej wizerunek z podziękowaniem, z troską, z biedą, uznając jej wielki wpływ na nasze życie. Kardynał Karol Wojtyła powiedział, że tytuł „nieustającej pomocy” wywodzi się z Nazaretu, bo w domu, gdzie Maryja mieszkała ze św. Józefem i z Panem Jezusem, była dla nich pomocą od rana do nocy. Dzisiaj w tym naszym świecie, takim hardym, tak często odrzucającym to, co piękne, bardzo potrzebujemy tego matczynego ciepła, matczynej wyrozumiałości, jej uwagi.

Przed tym wizerunkiem modlili się polscy święci i błogosławieni oraz kandydaci na ołtarze. To m.in. młody Karol Wojtyła, służąca Aniela Salwa, Rozalia Celakówna, o. Bernard Łubieński. Czego nas uczy ich zaufanie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy?

Patrząc na ich życie, możemy sobie uświadomić, że obok pracy, licznych obowiązków, trudnych chwil, nasz los rozgrywa się także w przestrzeni świętych oddziaływania, ich interwencji, ich odpowiedzialności za nas. Bo święci odpowiadają na nasze wezwania, prośby, przychodzą nam z pomocą w sprawach, które im z ufnością powierzamy. Wymienione osoby zwracały się do Matki Bożej ze swoimi niełatwymi sprawami, wierząc, że dobro, piękno są osiągalne. Młody Karol Wojtyła przychodził tu do Maryi, będąc robotnikiem w Solvayu. W tym czasie Kraków był pod okupacją niemiecką, a Frank panoszył się na Wawelu. Jednakże przyszły papież Jan Paweł II już wtedy wierzył, że świat zostanie uratowany właśnie przez Maryję i z pomocą tych, którzy biorą za niego odpowiedzialność, modląc się i ufając Bogu.

Gdy czyniono starania o koronację ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Podgórzu, to w treści oficjalnej prośby podkreślono: „Przez 90 lat kult do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w podgórskim obrazie jest ciągły i stale żywy i stąd promieniuje na całą archidiecezję…”. Jak to jest dzisiaj?

W podgórskim sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy nadal co środę; rano i wieczorem są odprawiane nowenny. Teraz brakuje w nich zwłaszcza dzieci, które dawniej uczestniczyły w procesjach, odświętnie ubrane niosły symbole maryjne. To z jednej strony pokłosie pandemii, ale też rodzaj konfliktu niewerbalnego, emocjonalnego między rodzicami a dziećmi. One są dziś częściej wychowywane przez internet, środowisko…

Dlaczego warto odnaleźć na nowo drogę do kościoła „na Górce”, jak jest nazywane sanktuarium?

Bo w tym miejscu naprawdę Ktoś czeka na każdego z nas. Matka Boga, tak pięknie przedstawiona w ikonie, jest gotowa nas nieustannie wspierać. A przecież współczesny człowiek potrzebuje tej pomocy. Może jeszcze bardziej niż nasi przodkowie.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-21 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Francuski biskup dokona koronacji ikony Czarnej Madonny w Saint-Denis

materiał prasowy

Podczas Mszy św. nasz biskup Pascal Delannoy dokona koronacji ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz Matki Bożej, naszej Mamy, jest już przygotowany do tych wielkich uroczystości, które nas czekają – powiedział portalowi polskifr.fr ks. Zdzisław Początek SChr, proboszcz polskiej parafii w Saint-Denis w aglomeracji paryskiej, zapraszając wszystkich rodaków do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Więcej ...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

Więcej ...

Bądźmy razem

2024-04-26 14:30

WSD

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...