Szczególnym wymiarem tych darów jest powołanie kapłańskie. Wierność Bogu i wytrwała służba wiernym to wyznaczniki realizacji tej wielkiej łaski, która ofiarowana jest tym, którzy zostali wybrani, by głosić Dobrą Nowinę i być szafarzami Eucharystii i sakramentów św. Niezwykłego znaczenia nabiera zawsze Złoty Jubileusz posługi kolejnych kapłanów, którzy dziękują za pięćdziesięciolecie pracy duszpasterskiej.
Trzy miejsca
Dzień 18 czerwca 1972 r. dla dziewięciu przyszłych kapłanów diecezji szczecińsko-kamieńskiej był ukoronowaniem ich decyzji o oddaniu siebie na wyłączną służbę oraz zwieńczeniem ich formacji duchowo-intelektualnej, którą dane im było przeżywać w zabytkowych murach pocysterskiego klasztoru w Gościkowie – Paradyżu, gdzie mieściło się Wyższe Seminarium Duchowne dla ówczesnej administracji gorzowskiej. Święcenia prezbiteratu spora grupa diakonów przyjęła w trzech miejscach: w Stargardzie w kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata, w Świebodzinie oraz w Słupsku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nowe diecezje
Wybór ten wiązał się z faktem, że dziesięć dni później papież Paweł VI ustanowił uroczyście, że powstaną trzy nowe diecezje: gorzowska, koszalińsko-kołobrzeska i szczecińsko-kamieńska.
Reklama
Znamienne jest to, że święceń w Stargardzie udzielił bp Jerzy Stroba, przyszły ordynariusz naszej diecezji. Miało to swoje znaczenie, gdyż właśnie z dniem 28 czerwca 1972 r. na mocy papieskiej bulli Episcoporum Poloniae coetus, erygującej naszą diecezję, nastąpiła także inkardynacja pracujących na tym terenie kapłanów w szeregi prezbiterium szczecińsko-kamieńskiego. Dlatego mówiąc o Jubilatach, wymieniamy dziewięciu kapłanów, którzy swoje drogi związali z Kościołem nad Odrą i Bałtykiem.
Jubilaci
Wolą Pana Boga było, aby tylko trójka z nich dożyła czasu dziękczynienia za pół wieku posługi. Są to: ks. prał. dr Kazimierz Mańkowski z parafii św. Kazimierza w Szczecinie – był proboszczem tej parafii w latach 1994-2021; ks. prał. Roman Garbicz z parafii bł. Michała Kozala w Świnoujściu, który jest proboszczem parafii od 1 lipca 1989 r. i ks. kan. Tadeusz Łuczak z parafii św. Jana Chrzciciela w Krzęcinie, który był proboszczem tej parafii w latach 1998-2021.
Do wieczności Pan Bóg powołał: śp. ks. kan. Marka Kałamarza, śp. ks. kan. Zdzisława Kocha, śp. ks. Augustyna Koziora, śp. ks. Stanisława Mielimączkę, śp. ks. Jana Rusela, śp. ks. Tadeusza Tyszkiewicza.
Zaszczytne funkcje
Czcigodni Jubilaci w ciągu 50 lat wnieśli w krajobraz najpierw diecezji, a od 30 lat archidiecezji, swój osobisty rys powołania, wypełniając go na różnych odcinkach pracy duszpasterskiej. Ofiarowali swoje talenty i przymioty ducha, aby wszędzie gdzie ich postawiła Opatrzność Boża z poświęceniem tworzyć modlitewną wspólnotę, a także pełnić różnorodne istotne funkcje w strukturze diecezjalnej. Warto przypomnieć, że ks. prał Kazimierz Mańkowski, przez kilka lat pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, a większość z grupy Jubilatów obok wzrastania wspólnoty parafialnej odpowiedzialna była za budowę nowych świątyń, ich remonty, pełniła funkcję dziekanów, wicedziekanów, ojców duchownych dekanatu, czy funkcje w ramach poszczególnych kapituł kanoników. Z okazji 50. Rocznicy Jubilaci spotkali się z metropolitą szczecińsko-kamieńskim abp. Andrzejem Dzięgą, który wyraził im wdzięczność za wierną służbę, a także obdarował przez swoich delegatów podczas uroczystości rocznicowych Krzyżem Jubileuszowym przysługującym wszystkim, którzy osiągnęli wiek Złotego Jubileuszu Kapłaństwa.
Drogim Jubilatom Czytelnicy i Redakcja Kościoła nad Odrą i Bałtykiem – Niedziela życzą nieustannych łask samego Boga, asystencji Ducha Świętego, wstawiennictwa Matki Kościoła oraz wielu sił do dalszej posługi kapłańskiej! Bądźcie pięknymi świadkami Chrystusa i nieście do końca w swym sercu dar powołania, którym zostaliście umocnieni.