Reklama

Niedziela w Warszawie

Wszystko od Edmunda

Ks. Adam Zelga wśród parafian

Archiwum/https://kompi1964.smugmug.com/Wolica

Ks. Adam Zelga wśród parafian

Przy Kokosowej 12 starają się robić wszystko dla Boga, „a wobec takiego celu bardzo maluczkimi przedstawiają się przeszkody, choćby najdotkliwsze”. Tak mówił bł. Edmund Bojanowski, patron parafii, która w codziennym duszpasterstwie podąża śladami swojego duchowego opiekuna.

Patron to niewątpliwie powód do kontemplacji nad parafią i jej charyzmatem. Jak mówi ks. Adam Zelga, proboszcz, wszystko tutaj wynika z patrona. Kościół znajduje się w centralnym pasie wybranym przez niego w stolicy. Od Zespołu Szkół Przymierza Rodzin przy ul. Grzegorzewskiej aż po Świątynię Opatrzności Bożej, gdzie można go spotkać w Panteonie Sławnych i Świętych Polaków.

Na miarę słabości

Pierwsza z funkcjonujących wspólnot powstała z inicjatywy wiernych i jest skoncentrowana na kulcie Bożego Miłosierdzia. W parafii widnieje także wyjątkowy wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia Wiernie Towarzyszącej Cierpiącym, z wkomponowanym fragmentem II wieży WTC z Nowego Jorku.

– Parafia wiedzie ku zbawieniu udowadniając, że horyzont czasu i przestrzeni jest tylko niedouczonym wyobrażeniem, jak obrót słońca wokół ziemi. Czynimy to na miarę... naszych słabości. Niestety, coraz więcej ludzi woli żyć mitem, że ten horyzont istnieje, jak w starożytności i średniowieczu myślano, że słońce krąży wokół ziemi – wskazuje ks. Adam.

Wszystkie wspólnoty są bardzo czynne. Jedne bardziej duchowo jak np.: Equipes Notre Dame i Kościół Domowy, Koła Żywego Różańca, Grupa Modlitewna św. Juana Diego, wspólnota adoracji Najświętszego Sakramentu. Inne – w sposób bardziej aktywny, jak np. Rycerze Kolumba, Szafarze Nadzwyczajni Komunii św. czy grupa „muzyczna” z Dorotą Wyszkowską, Martą Balą, Agatą Wróbel i zespołem GAR. Prowadzone są także warsztaty pisania ikon. Szczególnie owocnym dziełem duszpasterskim są projekty oświatowe: Szkoła Specjalna „Krok po Kroku” dla dzieci z autyzmem, przedszkole integracyjne „Ziarenko” oraz Przedszkole Aniołów Stróżów prowadzone przez Siostry Służebniczki Śląskie, córki duchowe bł. Edmunda.

Chodź do nas!

Do aktywnego zaangażowania na rzecz wspólnoty parafialnej Dorotę Wyszkowską zainspirował jej patron. Pielęgniarka, organistka, socjolog, żona i mama, dzieli się ofiarnie swoimi talentami.

Reklama

– Błogosławiony Edmund był dla mnie przez wiele lat nieznany. Przez „przypadek” znalazłam się na jego beatyfikacji. A w 2000 r. zamieszkałam na Ursynowie w parafii pod jego patronatem. Jego wspomnienie przypada w dzień moich imienin. A gdy usłyszałam, że prowadzone będą „wieczorki edmundowe”, to było jak hasło: „Chodź do nas!”. Nie mogłam więcej opierać się takiemu wezwaniu – opowiada parafianka, która wieczorami posługuje na Ursynowie jako organistka a od czasu pandemii z wielką ofiarnością pomaga w zakrystii.

Z kolei Leszek Goreń pełni w parafii posługę nadzwyczajnego szafarza, lidera Rycerzy Kolumba, współprowadzi także Kino Mundek. – Oddaję Bogu moje całe życie z wdzięczności za bezgraniczną Jego miłość do mnie. Z wdzięczności bierze się służba, a służyć Bogu to służyć innym, a więc też parafii. Kościół to nie kino, gdzie tylko „biorę udział”, ale całkowite podporządkowanie się Jego woli w moim życiu – podkreśla mężczyzna.

2022-07-05 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Małgorzata z Gorzkowa

TER

Z Gorzkowa pochodził trzeci w historii rektor Akademii Krakowskiej – biskup wileński Mikołaj, a na przykościelnym cmentarzu pochowana jest Zofia z Zakrzeńskich, żona majora Dobrzańskiego „Hubala”, który wsławił się bohaterską walką z Niemcami.

Więcej ...

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

Więcej ...

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...