Reklama

Niedziela Podlaska

Od wieku po wiek

Niedziela podlaska 29/2022, str. IV

Powitanie biskupa i przybyłych gości

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Powitanie biskupa i przybyłych gości

Parafia miłkowicka ma bardzo bogatą historię: mnóstwo w niej wydarzeń chwalebnych, ale nie brakuje też i tych naznaczonych krzyżem – mówił podczas homilii bp Piotr Sawczuk.

Chrześcijańska tradycja kształtowana jest na polskiej ziemi od 1056 lat. Od chrztu Polski kolejne pokolenia przekazują prawdę o zbawieniu, dokonanym przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Do kolejnych wsi i miast docierali misjonarze, aby głosić Ewangelię. Zakładali klasztory i parafię, gdzie miejscowa ludność mogła chwalić Pana Boga.

Historia parafii

Parafia św. Rocha w Miłkowicach Maćkach 1 lipca przeżywała setną rocznicę powstania. Dokładnie została ona erygowana przez ordynariusza wileńskiego bł. abp. Jerzego Matulewicza 16 grudnia 1922 r. Jednak historia tej miejscowości sięga XV wieku, kiedy to mieszkający na tych terenach chrześcijanie należeli do parafii w Drohiczynie. Następnie, w końcu XVI wieku i na początku XVII wieku do parafii w Sadach, po czym ponownie do parafii drohiczyńskiej. Idea budowy kaplicy w Miłkowicach pojawiła się w 1710 r., podczas zarazy, która nawiedziła wówczas te tereny. 8 lutego 1741 r. ordynariusz łucki bp Franciszek Kobielski wyraził zgodę na budowę kaplicy św. Rocha. Powstała świątynia miała status kaplicy cmentarnej. Przez szereg lat grzebano wokół niej mieszkańców okolicznych wsi. Dowód na istnienie świątyni znajduje się w opisie wizytacji parafii drohickiej z 30 grudnia 1791 r.

Obecna świątynia pochodzi z początku XIX wieku. 6 lipca 1811 r. o. Teofil Caroli – rektor kolegium pijarskiego oraz proboszcz drohicki – poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. Głównym fundatorem był Jan Smorczewski – właściciel wsi Sieniewice oraz skarbnik drohicki. Jego portret wisiał w świątyni jeszcze do 1939 r., a obok kościoła znajduje się nagrobek jego małżonki. Od 1839 r. aż do 1922 r. kościół był filią parafii drohickiej.

Pierwszy proboszczem samodzielnej parafii został ks. Kazimierz Kowalewski. Gruntowny remont kościoła przeprowadził w latach 1936 – 37 ks. Stanisław Filmanowicz. Podczas zawieruchy wojennej, gdy wszystkie kościoły w Drohiczynie zostały zajęte przez wojska sowieckie, w Mikowicach miła swoją siedzibę parafia drohiczyńska.

Reklama

Warto dodać, że na terenie parafii leży miejscowość Sady, w której 2 października 1596 r. został ufundowany kościół Trójcy Świętej, Najświętszej Maryi Panny, św. Krzysztofa i św. Anny, przez dziedzica wsi Sady – Krzysztofa Sadowskiego. Z powodu represji carskich, za wzniecenie w 1863 r. Powstania Styczniowego, w 1864 r. roku kościół spalono, a rok później skasowano parafię. Z rozkazu Mikołaja hr. Murawjewa „Wieszatiela”, gubernatora wileńskiego, budynki i ziemię parafialną oddano duchowieństwu prawosławnemu. Część wyposażenia kościoła została przewieziona do Miłkowic. Ostatnim proboszczem parafii w Sadach był ks. Sylwester Pętkowski, który przekazał księgi metrykalne do Drohiczyna.

Jednym z boleśniejszych wydarzeń z najnowszej historii parafii jest zabójstwo ks. Tadeusza Krakówko, które zostało dokonane 1 marca 2009 r. na plebanii w Miłkowicach Maćkach. Ówczesny proboszcz parafii miał 54 lata. Został pochowany na cmentarzu w Ostrożanach.

Przybyli goście

Uroczystość setnej rocznicy powstania parafii była połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży. Mszę św. sprawował tego dnia bp Piotr Sawczuk. Oprócz niego, na uroczystość zorganizowaną przez parafian na czele z ks. proboszczem Grzegorzem Terpiłowskim przybyło wielu zaproszonych gości. Księża pochodzący z parafii: ks. prał. Bogusław Kiszko – emeryt z Drohiczyna oraz ks. Edward Kowalczuk – proboszcz parafii Kłopoty Stanisławy. Wśród powołanych do szczególnej służby Bożej z parafii są siostry zakonne: s. Zofia Andratowicz – sercanka, s. Ewa Kamińska – karmelitanka oraz s. Jadwiga Jadłowska – służka.

W uroczystości wzięli udział księża, którzy pracowali w parafii w Miłkowicach Maćkach: ks. kan. Krzysztof Maksymiuk, ks. Mieczysław Baranowski, ks. kan. Henryk Kosz, ks. kan. Roman Kowerdziej, ks. Tadeusz Czyżak oraz ks. Andrzej Boguszewski. Przybyli ponadto: ks. kan. Wiesław Niemyjski – dziekan drohiczyński, ks. kan. Zbigniew Średziński – proboszcz z Kożuchówka oraz były dziekan drohiczyński, ks. kan. Jarosław Przeździecki – misjonarz z Urugwaju.

Reklama

Z homilii pasterza

Parafia miłkowicka ma bardzo bogatą historię: mnóstwo w niej wydarzeń chwalebnych, ale nie brakuje też i tych naznaczonych krzyżem – mówił podczas homilii bp Piotr. Przywołał słowa z pierwszego czytania z Księgi Syracha: „błogosławcie Boga wszechrzeczy, który wszędzie wielkich dzieł dokonuje”. W ten sposób autor biblijny stara się podkreślić łaskawość Boga oraz to, że człowiek jest od Niego całkowicie zależny. Kaznodzieja, nawiązując do słów z odczytanej Ewangelii: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”, powiedział, że to bardzo cenna podpowiedź. Jezus mówi, że do świętych tajemnic trzeba zbliżać się w postawie dziecięcej prostoty i ufności – powiedział.

Zwracając się do młodzieży, powiedział: – Drodzy młodzi przyjaciele! Pozwólcie się poprowadzić Duchowi Świętemu, by mógł w was zbudować Świątynię Boga, tzn. miejsce, gdzie On doznaje czci. Biskup prosił obecną na Mszy św. młodzież, by nie pozwolili, aby ich wiara została zaprzepaszczona. – Niech Duch Święty chroni was przed przyjmowaniem pogańskich wzorców postępowania, niech strzeże w was żywych źródeł łaski.

Parafia dzisiaj

Oprócz kościoła w Miłkowicach Maćkach parafia posiada jedną kaplicę dojazdową we wsi Skiwy Małe, która została zorganizowania w dawnym budynku mieszkalnym w 1980 r., staraniem ówczesnego proboszcza ks. kan. Krzysztofa Maksymiuka, proboszcza w latach 1978 – 83.

Parafia w Miłkowicach Maćkach jest częścią dekanatu drohiczyńskiego. Do parafii należą: Bryki, Korzeniówka Duża, Korzeniówka Mała, Lisowo, Miłkowice-Janki, Miłkowice-Maćki, Miłkowice-Paszki, Miłkowice-Stawki, Narojki, Putkowice Nagórne, Rotki, Siekierki, Skierwiny, Skiwy Duże, Skiwy Małe. Na terenie parafii mieszka ok. 1458 osób, z czego 879 jest wyznania katolickiego.

Reklama

W parafii działają wspólnoty Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Stowarzyszenie Żywego Różańca.

Obecnie w parafii odżywa kult św. Rocha. Historia parafii już w XVIII wieku wskazuje na szczególne łaski związane z tym miejsce. Od wybuchu pandemii koronawirusa każdego 16 – ego dnia miesiąca jest sprawowana Msza św. ku czci św. Rocha.

2022-07-12 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota z polotem

Fasada świątyni

Piotr Drzewiecki

Fasada świątyni

Na łódzkim osiedlu Pienista, wśród nowoczesnych bloków, znajduje się kościół Wniebowstąpienia Pańskiego.

Więcej ...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Więcej ...

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Wiara

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi