Reklama

Niedziela Przemyska

Nasze życie jest misją

Niedziela przemyska 29/2022, str. VI

W bazylice archikatedralnej strażacy uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św.

Zdzisław Wójcik

W bazylice archikatedralnej strażacy uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św.

Oddają krew, propagują dawstwo organów i szpiku, chętnie dzielą się zdobytym doświadczeniem z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Strażacki klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk” powstał 10 marca 1987 r. przy ówczesnej Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Przemyślu. Ten rodzinny klub skupia w swoich szeregach także żony, córki i synów strażaków. „Płomykowa” rodzina rośnie. W chwili powstania liczyła dwadzieścia osiem osób, obecnie jest ich osiemdziesiąt dziewięć.

Dary serca

„Płomykowcy” oddali chorym 1078 litrów ratującego życie daru. Wielokrotnie uczestniczyli też w akcjach „Na ratunek”. Przez ostatnie 21 lat otrzymane po oddaniu krwi czekolady ofiarowywali przy okazji pogadanek i prezentacji sprzętu pożarniczego wychowankom różnych placówek na terenie miasta i powiatu. Łącznie przekazali 4265 czekolad, to jest 426,5 kg słodyczy. Co czwarty członek klubu jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a co drugi wypełnił „Oświadczenie woli”.

Do grona zasłużonych krwiodawców należy ponad 50% klubowiczów. W 2000 r. klubowi został nadany sztandar, którego głównym fundatorem był śp. Wojciech Inglot. W 2008 r. klub został wyróżniony Odznaką Honorową PCK III stopnia, a w 2017 r. – brązowym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. Co dziesiąty strażak, który należy do grona „Płomykowców”, otrzymał odznakę Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu, przyznawaną przez Ministra Zdrowia.

Edukacja

Strażacy skupieni w klubie przy okazji wizyt w przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych prezentowali słuchaczom sprzęt pożarniczy oraz wygłaszali pogadanki na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego. Łącznie wygłosili ponad 250 prelekcji. Od 19 lat wspólnie z Grupą Ratownictwa PCK „PRZEMYŚL” uczestniczą w spotkaniach edukacyjnych z okazji Światowego Dnia Chorego, Dnia Dziecka, mikołajek, które są prowadzone dla dzieci przebywających na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Reklama

„Płomykowcy” od 18 lat propagują dawstwo organów i szpiku. Od 9 lat członkowie klubu zbierają plastikowe nakrętki od butelek i przekazują je koordynatorowi akcji. Zebrane środki są przeznaczane m.in. na zakup potrzebnego sprzętu dla chorych dzieci. Dotychczas zebrali 1045 kg nakrętek.

Klubowicze wielokrotnie uczestniczyli wraz ze sztandarem „Płomyka” w ogólnopolskich, archidiecezjalnych i podkarpackich pielgrzymkach HDK PCK do Częstochowy, Niepokalanowa i Kalwarii Pacławskiej, podczas których dziękowali Panu Bogu za dar zdrowia, a tym samym możliwość ofiarowania cząstki swojej krwi potrzebującym.

Osiągnięcia

Członkowie „Płomyka” otrzymali za swoją wieloletnią działalność Brązo we Krzyże Zasługi. Wyróżnieni zostali także Kryształowym Sercem, odznakami honorowymi PCK różnych stopni, odznaką Zasłużony dla RCKiK w Rzeszowie. W 2007 r. w II edycji ogólnopolskiego programu „Strażacy w honorowym krwiodawstwie” jeden z „Płomykowców” zdobył zaszczytne II miejsce w kategorii „najaktywniejszy strażak indywidualny”, a tym samym został wicemistrzem Polski w promocji tej idei.

W 2010 r. „Płomykowiec” Daniel Dryniak uratował wędkarza dryfującego na krze po rzece San w Przemyślu; odniósł poważne obrażenia. W latach 2002-12 z pomocą Bożą i dobrych ludzi członek klubu Zdzisław Wójcik wraz z paniami z PCK: w Przemyślu – Krystyną Lachowicz i Jarosławiu – Ewą Załęską, w hołdzie Janowi Pawłowi II wznieśli niezwykły pomnik. Dla uczczenia 85 lat jego świętego życia założyli na terenie ośmiu powiatów woj. podkarpackiego osiemdziesiąt pięć klubów HDK PCK, w tym trzydzieści trzy strażackie. Do klubów należy 2228 osób, które oddały ok. 12 tys. l krwi.

W szeregach „Płomyka” są: zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego st. bryg. Daniel Dryniak i komendant miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Bogusław Szczurko.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2022

W bazylice archikatedralnej w Przemyślu strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie z ochotniczych straży pożarnych powiatu przemyskiego uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w ich intencji, której przewodniczył ks. prał. Mieczysław Rusin, kapelan strażaków archidiecezji przemyskiej.

Reklama

Dzień później w KM PSP w Przemyślu odbył się uroczysty apel z okazji powiatowych obchodów Dnia Strażaka. Podczas uroczystości strażacy zostali awansowani na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczeni. Apel był połączony z 35-leciem działalności klubu HDK PCK „Płomyk”, którego prezesem od początku jest Zdzisław Wójcik. W związku z jubileuszem członkom klubu wręczone zostały odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi różnych stopni. Uroczystości swoją obecnością zaszczyciło wielu zacnych gości.

Nie musisz być silny i bogaty

Po 35 latach działalności „Płomyka” wiele dobra stało się udziałem strażaków krwiodawców. „Aby komuś pomóc, nie musisz być silny i bogaty. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Im więcej osób chętnych do oddawania krwi, tym więcej szans na ratunek dla potrzebujących. Warto o tym pamiętać” – od zawsze tę maksymę, stale aktualną, powtarza prezes Wójcik.

Ufam, że przez kolejne lata „Płomyk” nadal będzie dobrze służył potrzebującym, bo patron krwiodawców św. o. Maksymilian Maria Kolbe powiedział: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”.

2022-07-12 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czczą św. Floriana

Archiwum Aspektów

4 maja strażacy obchodzą swoje święto. Każdego roku wspomnienie św. Floriana Męczennika dziękują Bogu za opiekę i wsparcie. W tym roku obchody mają jednak zupełnie inny charakter. Koronawirus spowodował, że w miejsce uroczystych zbiórek i nabożeństw odbyły się tylko niewielkie uroczystości.

Więcej ...

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

2023-02-07 18:50

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Więcej ...

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień...

Kościół

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...