Reklama

Niedziela 31/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Anioły z Hagii Sophii

Ks. Jarosław Grabowski

Najbardziej rozpoznawalna na Wschodzie świątynia Mądrości Bożej – Hagia Sophia była znakiem pokojowego współistnienia chrześcijan i muzułmanów. Była... do 24 lipca 2020 r., kiedy to zamieniono ją w meczet.

obserwator
5-8

Obserwator

Sezon bezogórkowy

Wojciech Dudkiewicz

Sierpień to sezon ogórkowy – czas politycznych wakacji. Parlamentarzyści, politycy i działacze wybierają się na wywczas, ludzie mają od nich wytchnienie, ale media – kłopot z zapełnieniem łamów wieściami ciekawymi i prawdziwymi, a nie wykreowanymi lub wprost wyssanymi z palca.

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

Na Jasnej Górze W dniach 24-25 lipca trwała 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Stowarzyszenia Cudownego Medalika (Apostolatu Maryjnego).

treści wiary
16-17

Zapowiedź z góry Tabor

Ks. Krzysztof Kowalik

„To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. Usłyszawszy te słowa, uczniowie stracili z oczu Mojżesza i Eliasza, a ujrzeli tylko samego Jezusa. Wszystko inne stało się nieważne.

przygotowanie do beatyfikacji - Maryjne drogi kardynała Wyszyńskiego (8)
19-22

Sierpniowy most modlitwy

Małgorzata Bartas-Witan

Zmagania zewnętrzne odsłaniają prawdy ukryte. Zapraszają do duchowej walki…

Cześć Maryi. Soboty Królowej Polski

Wincenty Łaszewski

On wiedział… Czy była to jakaś niezwykła intuicja wiary prymasa czy jego wielka znajomość teologii i Tradycji – to niech rozstrzygną specjaliści. Wyszyński wiedział, że trzeba budować odnowę narodu na Maryi, więcej – na Maryi Jasnogórskiej.

życie kościoła
23-25

Polacy – naród pielgrzymów?

Damian Krawczykowski

Wypełnione po brzegi Aleje Najświętszej Maryi Panny, tłumy pielgrzymów zbliżających się do Jasnej Góry z głośnym śpiewem na ustach? Nie w tym roku. A na pewno nie w takiej liczbie jak do tej pory.

Bez księdza ani rusz

Tomasz Musiał

Dziś problemem nie jest zbyt duża rola kapłanów w Kościele, ale jest ich brak.

punkt widzenia
26-29

Polityka historyczna Prezydenta RP

Rozmawia Piotr Grzybowski

O przeszłości, która buduje naszą tożsamość i wyznacza zobowiązania dla kolejnych pokoleń, z Wojciechem Kolarskim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, rozmawia Piotr Grzybowski.

Budowa energetycznego giganta

Piotr Filipczyk

Połączenie Orlenu i Lotosu, a w niedalekiej przyszłości także PGNiG to dla Polski ogromna szansa na stworzenie koncernu, który będzie miał możliwość decydowania o obliczu całego regionu, a w dalszej perspektywie może się stać wiodącym graczem w Europie.

widziane z prowincji
30

Test na dojrzałość wiary

Marian Salwik

niedziela z kulturą
32-43

Uwaga, horror!

j.k.

Wzdłuż morza

w.d.

Początki II RP

w.d.

Wakacje z dziećmi

j.k.

Kościół na trakcie... winnym

Kamil Krasowski

Podczas wakacyjnych podróży warto odwiedzać miejsca kultu religijnego. Na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej znajduje się wiele ciekawych obiektów sakralnych.

Geniusz wielkiej skromności

Piotr Iwicki

Jego kariera trwała ponad 7 dekad, a pozostawił po sobie 527 filmowych ścieżek dźwiękowych. Ennio Morricone, mistrz dźwiękowego crossoveru, zmarł w wieku 91 lat. Odszedł nie tylko wielki artysta, ale również człowiek wielkiej wiary.

moim zdaniem
44-45

Kwestie kluczowe dla przyszłości Polski

Ks. Ireneusz Skubiś

Chrześcijaństwo jest w stanie dać światu uporządkowaną rozumem propozycję dla zapewnienia człowiekowi na ziemi pokoju i sensu.

Hagia Sophia zniszczenie symbolu

Grzegorz Polak

Na decyzji tureckiego rządu ucierpi wizerunkowo nie tylko Turcja, ale także islam

historia
46-47

Chcieliśmy wolność sobie zawdzięczać

Bogdan Kędziora

Mimo upływu ponad siedmiu dekad Powstanie Warszawskie nadal ogniskuje spory, co nie tylko odzwierciedla zainteresowanie naszą historią najnowszą, ale także ilustruje przemiany w myśleniu społeczeństwa.

osobowość
48-49

Druga szansa

Wypowiedzi wysłuchała Anna Bandura

Grzegorz Czerwicki spędził 12 lat w więziennej celi. Podczas drugiej odsiadki spotkał Chrystusa. Dziś w szkołach i parafiach zachęca ludzi, aby odwrócili się od grzechu i powiedzieli Bogu „tak”.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Tata, mama i... dużo miłości

Tomasz Talaga

Rodzina jak rodzina: tata, mama i... dużo uczucia! Czyli – jak na zdjęciu poniżej. Kim są jego bohaterowie i dlaczego w swojej zwyczajności zwyczajni nie są?

Droga do szczęścia

Anna Bandura

Domowy Kościół jest dokładnie tym, na co wskazuje jego nazwa. Bezpieczną przestrzenią, w której mogą się rozwinąć wiara i miłość.

moim zdaniem
53

Miłość, która pozwala odkryć siebie

Michał Piekara

Zastanów się, czy jesteś wsparciem dla swojej żony/męża. Postaraj się w najbliższym tygodniu stworzyć przestrzeń i umożliwić współmałżonkowi realizację jakiejś dawnej pasji.

listy
54

Chcą korespondować

Żeby tylko nie martwić babuni

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
56-59

Lekkie letnie śniadanie

J.M.

Pasta z awokado

J.M.

Polecamy przepis na pyszną pastę.

Domowa granola

J.M.

Pora na pyszna śniadanie.

Egzotyczne rośliny w domu

Ewelina Sirek-Herbsztrejt, mistrzyni florystyki, kwiaciarnia maEStria flowers w Częstochowie

Latem możemy je uprawiać w ogrodzie, na balkonie lub tarasie, ale na zimę należy je przenieść do pomieszczenia, gdyż nie zniosą mrozu.

Polski Bon Turystyczny – jak to działa?

J.M.

500 zł dofinansowania przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Z bonu można korzystać już w te wakacje.

Kogo i kiedy bierzmować?

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Dlaczego tak różne są okresy przygotowania do bierzmowania w różnych diecezjach, a nawet w parafiach?

Sposoby na komary nie tylko w sypialni

Ewa Nowak

Owady te szczególnie dają się we znaki wieczorem. Jak sobie z nimi poradzić?

sport
60-61

Dwa kółka i wiara

Ks. Piotr Bączek

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już 5 sierpnia rozpocznie się Tour de Pologne. Przy tej okazji warto zobaczyć, jak historia kolarstwa splatała się z historią Kościoła.

nasza rozmowa
62-63

Polak na czele Światowej Rady Unii Kredytowych

Artur Ceyrowski

Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU) wybrała prezesa polskiej Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej (SKOK) Rafała Matusiaka na przewodniczącego Rady Dyrektorów WOCCU. To jedno z najwyższych stanowisk piastowanych przez Polaka w świecie globalnych finansów.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

„Nieistniejące” powoli narasta…

Witold Gadowski

Agresywni barbarzyńcy wkraczają w każdą dziedzinę i zaprowadzają swoje porządki.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela małopolska

Ich uczynki miłosierdzia

Maria Fortuna-Sudor

„Pacjenci w polskich szpitalach czekają! Gorąco apelujemy o oddawanie krwi, bo jej zapasy się wyczerpują!” – alarmujące hasła przywołał w homilii, skierowanej do uczestników Ogólnopolskiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego, kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ks. dr Zbigniew Bielas.

To odzyskanie dziecka dla życia

„Detoks cyfrowy” ma przede wszystkim pomóc w powrocie do normalności – wyjaśnia Niedzieli Agnieszka Szymańska – psycholog reprezentująca Fundację Auxilium, prowadzącą na terenie diecezji tarnowskiej specjalistyczne poradnie i telefon zaufania „Arka”.

Bóg zawsze czeka na człowieka

Anna Bandura

Bóg chce z nami współpracować. Jednak to my musimy wykazać wolę powrotu do Niego i zrobić choć jeden krok w Jego kierunku – mówi Jarosław, który 10 lat temu podjął walkę o życie w trzeźwości.

Niedziela legnicka

W dniu poprzedzającym Święto

Ks. Piotr Nowosielski

W dniu poprzedzającym Święto Policji, 17 lipca, w parafii św. Jadwigi w Miłkowie odbyła się Msza św. dziękczynna policji. Proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Kulesza, pełniący funkcję ich kapelana.

Odnowiony kolejny zabytek

Ks. Piotr Nowosielski

Obok trwających w Olszynie w czasie wakacji prac remontowo-rewaloryzacyjnych w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, do parafii powrócił także odnowiony obraz Biczowanie Chrystusa z 1668 r.

Lubomierz – miasto relikwii i sztuki filmowej

Ks. Piotr Nowosielski

Miasto położone w powiecie lwóweckim, korzeniami sięga XIII w. Przez wiele lat było siedzibą sióstr benedyktynek. Natomiast od 23 lat przyciąga w okresie letnim uczestników Festiwalu Filmów Komediowych.

Niedziela rzeszowska

Życie najlepiej smakuje na trzeźwo

Ks. Marek Chorzępa

Rozpoczął się sierpień, obchodzony przez Kościół jako miesiąc trzeźwości. Inicjatywa trwa od 1984 r., kiedy po raz pierwszy Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała, aby sierpień stał się miesiącem trzeźwości narodu.

Brdą przez Bory Tucholskie

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Lato w pełni służy wypoczynkowi nad wodą na łonie natury. Kontynuując wakacyjny cykl o ukochanych miejscach Karola Wojtyły – Ojca Św. Jana Pawła II, dziś wyruszamy nad Brdę, główną arterię wodną Borów Tucholskich. To właśnie na tej rzece przyszły papież zdobywał pierwsze „kajakowe szlify”. Był tu co najmniej trzykrotnie: najpierw jako ksiądz, później jako biskup i w końcu jako kardynał.

Dziedzictwo na liście UNESCO – Sękowa

Ks. Janusz Sądel

Parafia w Sękowej ma to szczęście, że na jej terenie znajdują się dwie świątynie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynię w Owczarach poznaliśmy w poprzednim odcinku, a dziś zapraszamy do kościoła pw. św. Filipa i Jakuba w Sękowej.

Niedziela sosnowiecka

Porcjunkula – diecezjalne święto kobiet

Ks. Tomasz Zmarzły

Ponad 800 lat temu Franciszek z Asyżu poprosił papieża Honoriusza III o to, co dzisiaj jest znane i obchodzone na całym świecie jako „Odpust Porcjunkuli”.

„Dorotka” zaprasza

Ks. Tomasz Zmarzły

W miesiącu sierpniu Góra św. Doroty w Będzinie-Grodźcu przeżywa wyjątkową uroczystość odpustową. Tradycją tego miejsca jest, że na doroczny odpust przybywają tu wierni nie tylko z parafii, ale i z pobliskich okolic.

Z pasją tworzenia

Ks. Tomasz Zmarzły

Pointylizm to neoimpresjonistyczna technika kształtowania formy obrazu, polegająca na budowaniu kompozycji obrazu poprzez zapełnianie gęsto rozmieszczonymi, różnobarwnymi punktami i kreskami kładzionymi na płótno czubkiem pędzla. Od kilku lat w Czeladzi działa Grupa Artystyczna Point tworząca w tej technice wyjątkowe dzieła.

Niedziela wrocławska

Inna niż wszystkie

Ks. Łukasz Romańczuk

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska miała być wyjątkowa. I jest, chociaż jeszcze rok temu niewiele osób spodziewało się takiego przebiegu wydarzeń. Pandemia Covid-19 sprawiła, że w tym roku pątnicy na Jasną Górę udadzą się w sztafecie.

Pielgrzymkowa sztafeta do Maryi

Już 3 sierpnia wyruszy na trasę 40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Będzie inna niż dotychczasowe edycje. O przygotowaniach i zmianach, które czekają na pątników, z ks. Tomaszem Płukarskim – zastępcą głównego przewodnika PPW oraz Wiesławem Wowkiem „Kuzynem” – koordynatorem pielgrzymki rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Powstanie na stadionie

Grzegorz Kryszczuk

1 sierpnia świętujemy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W całej Polsce organizowane są wydarzenia towarzyszące, np. uroczyste apele, koncerty czy spotkania z kombatantami. O godz. 17 zatrzymujemy się na chwilę, kiedy słychać syreny.

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Kościół

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna