Reklama

Niedziela Świdnicka

Celebrują rok Edyty Stein

Relikwiarz z fragmentem habitu  św. Teresy Benedykty od Krzyża

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Relikwiarz z fragmentem habitu św. Teresy Benedykty od Krzyża

Obchodzony w Dusznikach – Zdroju Rok św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), to czas wielu okazji do spotkania z patronką Europy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszych dniach lipca w dusznickim kurorcie miała miejsce konferencja naukowa poświęcona wielkiej filozof i mistyczce XX wieku.

Ogniwo łączności

Gościem specjalnym był o. dr hab.Szczepan Praśkiewicz, karmelita bosy, teolog i publicysta, a od 2020 r. relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, zajmującej się badaniem przebiegu życia kandydatów na ołtarze. Ojciec Praśkiewicz 1 lipca wygłosił konferencję zatytułowaną „Patronka na nasze czasy”, podkreślając, że Edyta Stein będąca jednocześnie córą narodu izraelskiego i córą zakonu karmelitańskiego, jawi się jako ogniwo łączności między chrześcijaństwem a starszymi braćmi w wierze w jedynego Boga Jahwe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kult relikwii

Bliski współpracownik papieża Franciszka nie tylko wygłosił okolicznościowy wykład, ale także następnego dnia przewodniczył specjalnej Eucharystii, podczas której przekazał ks. kan. Zbigniewowi Wichrowiczowi, proboszczowi dusznickiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, relikwie św. Teresy Benedykty. Karmelita bosy przypomniał w homilii, że wyznawcy Chrystusa od początku oddawali spontanicznie cześć tym, którzy żyjąc pośród nich, wyróżniali się nadzwyczajnym sposobem praktykowania cnót chrześcijańskich lub ponieśli śmierć męczeńską, zadaną im przez nieprzyjaciół z nienawiści do wiary. – Aby jednak doczesne szczątki jakiejś osoby można było nazywać relikwiami, potrzebna jest interwencja Kościoła w formie zatwierdzenia kultu danej osoby lub jej beatyfikacji czy kanonizacji – powiedział, przypominając, że pojęcie relikwii zdefiniował obszernie Sobór Trydencki w pierwszej i drugiej połowie XVI wieku.

Odnosząc się do męczeńskiej śmierci Edyty Stein, która została zagazowana, a następnie spalona w obozowym krematorium w KL Auschwitz-Birkenau karmelita, przypomniał, że brak doczesnych szczątków kandydatów na ołtarze nie stanowi conditio sine qua non – warunku koniecznego w procesach beatyfikacyjnych. – Bowiem istotą dokumentowania świętości jest heroiczne świadectwo życia lub męczeństwa, a najlepszym wyrazem kultu jest naśladowanie błogosławionych i świętych – powiedział, wyjaśniając, dlaczego w prezentowanym relikwiarzu znajduje się fragment materiału z habitu świętej karmelitanki.

Reklama

Wydarzenia towarzyszące

Podczas dwudniowej konferencji 1 i 2 lipca jej uczestnicy mogli także obejrzeć film Edyta Stein. Patronka Europy, a następnie spotkać się z jego reżyserką Bogusławą Stanowską-Cichoń. Chętni mogli wziąć także udział w spacerze historycznym – śladami Edyty Stein, który poprowadził Dariusz Giemza, lokalny pasjonat historii, a także inicjator i pomysłodawca zarówno obchodów Roku Edyty Stein w Dusznikach-Zdroju i lipcowej konferencji.

Przypomnijmy, że Edyta jako 21-letnia dziewczyna, wraz ze swoimi rodzonymi siostrami odwiedziła dusznicki kurort, który na długo zapadł jej w pamięci. W autobiografii później zaznaczyła, że właśnie w Dusznikach – Zdroju po raz pierwszy ujrzała prawdziwe góry.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-07-12 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zakonnica Starego Zakonu

Archidiecezja Krakowska

Św. Tereso Benedykto, która szłaś za Panem drogą krzyżową, pomóż i nam stać się ludźmi działającymi na rzecz pokoju, który jest tak bardzo zagrożony – mówił bp Bertram Meier w 80. rocznicę śmierci św. Edyty Stein w miejscu, w którym do tego doszło – w KL Auschwitz-Birkenau.

Więcej ...

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51
O. Wojciech Kowalski, jezuita

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...