Reklama

Niedziela 35/2022

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Szczęściarze

Ks. Jarosław Grabowski

Gdy nasi dziennikarze pytają pielgrzymów: kim jest dla ciebie Maryja, najczęściej słyszą prostą odpowiedź: „Matką”.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

By zobaczyć w jasnogórskim obrazie Matkę Bożą, trzeba podnieść głowę tak, jak patrzy się w niebo – uważa 9-letni Antoś z Elbląga, który już po raz siódmy pielgrzymował na Jasną Górę.

Obserwator
6-7

Obserwator

Czy będzie porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie zakazu wydawania wiz obywatelom Rosji? Rzecz wydaje się ważna i potrzebna, ale pewności nie ma. Przeciwnie, Polska stale domaga się restrykcyjnej polityki wizowej wobec Rosjan na poziomie unijnym.

treści wiary
12-13

Czcić to naśladować

O. Wojciech Dec, paulin

Jasna Góra z Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej to najważniejsze miejsce kultu maryjnego w Polsce, a sierpień jest czasem najbardziej intensywnego pielgrzymowania przed Jej oblicze.

moim zdaniem
14

Przyznać się do Jezusa

Ks. Janusz Chyła

Ludźmi wierzącymi jesteśmy zawsze i wszędzie, także podczas urlopu i wakacji.

liturgia tygodnia
15-18

Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony

Bezinteresowna służba

Ks. Wojciech Kania

Od samego początku Jezus Chrystus stawia swoim uczniom jasne wymagania. W niedzielnej Ewangelii konkretnie wskazuje, że powinniśmy być ludźmi pokornego serca, ale również zachęca nas, abyśmy dawali siebie innym, nie oczekując zapłaty.

Miasto żyjącego Boga

Ks. Tomasz Siemieniec

Autor Listu do Hebrajczyków w zwieńczeniu swojego dzieła zachęca adresatów do moralnego życia, wyjaśniając, że dzięki wierze i związanemu z nią sakramentowi chrztu otwiera się przed nimi wspaniała perspektywa – otrzymują dostęp do nowej rzeczywistości, dotychczas nieznanej (12, 12). Ukazana ona została obrazowo za pomocą kilku metafor.

Pytanie do teologa

Ks. Jarosław Wojtkun

Co to jest grzech niezawiniony? Czy muszę się z niego spowiadać?

Pokorna naśladowczyni Krzyża

Ks. Mariusz Frukacz

Pochodziła z rodziny Odrowążów. Jej kuzynami byli św. Jacek i bł. Czesław, a jej stryj Iwo piastował godność biskupa krakowskiego.

komentarz
19

Dialog bez katolików

Jonathan Luxmoore

Dzisiejsze elity powinny przedstawiać swój kraj takim, jaki on jest, a nie takim, jaki chciałyby, aby był.

Patronem cyklu Wielcy Kapłani jest LINK4
20-21

Pierwszy prymas

Sławomir Błaut

Czy postać ks. Mikołaja Trąby, który żył kilka wieków przed nami, może dziś fascynować? Odpowiedź na to pytanie nie należy do łatwych.

życie kościoła
22-25

Geografia purpury

Ks. Paweł Rozpiątkowski

227/ 132/83 – te trzy liczby są najczęściej powtarzane przy okazji informowania o konsystorzu A.D. 2022, który odbędzie się w końcu sierpnia w Watykanie. Pierwsza z nich określa liczbę wszystkich kardynałów. Druga – mówi o tych z prawem wyboru papieża, czyli przed 80. rokiem życia. Z kolei trzecia – to liczba elektorów pochodzących z wyboru Franciszka. Pozostali purpurę otrzymali od św. Jana Pawła II (11) i od Benedykta XVI (38).

Dostrzeżone poświęcenie

Marian Florek

Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego @JasnaGóraNews, odznaczona Medalem Świętej Rodziny.

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Prawie połowa Polaków najbardziej chciałaby mieć dwoje dzieci (46%), a trójkę – 22%. Ponad jedna piąta młodych Polaków nie planuje w ogóle potomstwa – wynika z nowych badań CBOS.

Polski Augustyn

Ks. Mariusz Frukacz

Ojciec Jacek Salij, który właśnie świętuje 80. urodziny, to nie tylko wybitny teolog, ale przede wszystkim duszpasterz, który rozumie wszystkich zagubionych i poszukujących.

kościół lokalny - Tarnów
26-27

Tarnów w drodze

Maria Fortuna-Sudor

Od czterech dekad co roku wyruszają na pielgrzymi szlak pątnicy Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. W dniach od 17 do 25 sierpnia podążają na Jasną Górę, przed tron Matki Najświętszej – Królowej Polski.

gorący temat
28-29

Katastrofa na całego

Mikołaj Kłobuch

Wciąż nieustalona przyczyna przyniosła kolejny poważny test dla państwa – jego organów, ale także dla klasy politycznej i społeczeństwa, którego zaufanie to państwo legitymizuje.

punkt widzenia
30-33

Rachunek krzywdy

Artur Stelmasiak

Raport polskich strat poniesionych podczas II wojny światowej jest mocnym narzędziem nacisku na Niemcy, bo piętno nierozliczonych zbrodni będzie bardzo szkodziło ich wizerunkowi w relacjach międzynarodowych.

Odbijanie Krymu

Paweł Sarafin

Po tym, jak Siły Zbrojne Ukrainy zaczęły skutecznie atakować Krym, rozpoczął się wielki exodus Rosjan z półwyspu. Kijów przypomina światu, że Krym jest ukraiński.

Zdradzone ideały

Grzegorz Górny

Amnesty International, która miała reprezentować kulturę życia, dziś, niestety, staje po stronie cywilizacji śmierci.

prasa zagraniczna
34

Prasa zagraniczna

P.R.

nasza rozmowa
36-37

Żywią i bronią

Polska miała wiele państwowych zakładów przetwórczych, które należało przekazać rolnikom, a nie sprzedawać ich temu, kto da więcej – mówi wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk

podróżnik
38-40

Pustynia osobliwości

Jacek Pałkiewicz

Weteran pustyń, członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie zabiera dziś Czytelników do Chin, na ekskluzywną wyprawę na mało znaną pustynię.

polecamy
41

Nasze miasto nad Tybrem

Grzegorz Polak

Książkę o Rzymie ks. prof. Witold Kawecki, redemptorysta, opatrzył podtytułem Najpiękniejszy przewodnik. Nie ma w tym megalomanii, to wskazanie kryterium, którym kierował się autor.

w centrum uwagi
42

W nowy rok szkolny z Caritas

Caritas Polska

Tradycyjne wyprawki szkolne, warsztaty wspierające zdrowie psychiczne i sprawność fizyczną – tegoroczna edycja kampanii Akademia Caritas Dzieciom wychodzi naprzeciw potrzebom najmłodszych z polskich i ukraińskich rodzin.

seniorzy
43

14. emerytura – odpowiedzialne wsparcie

MRiPS

Przez lata polityce senioralnej poświęcano zbyt mało uwagi. Sukcesywnie się to zmienia i dziś tworzona jest kompleksowa polityka senioralna budowana na dwóch filarach – aktywizacji i wsparciu finansowym.

listy
44

Chcą korespondować

Pozytywna edukacja

Aleksandra

Droga Redakcjo! Nie wiem, od czego zacząć, jest to bowiem mój pierwszy list do mediów. Nadmienię, że niejeden raz miałam chęć napisać, jednak wolę z ludźmi rozmawiać. Z wielką przyjemnością czytam listy i ciekawe odpowiedzi Pani Aleksandry

moim zdaniem
45

Wypisywanie się z religii

Monika Przybysz

„Zapalanie” dzieci oraz współmałżonków do wiary staje się dziś palącym zadaniem dla nas wszystkich.

nasze zdrowie
46-47

Cukrzycy pod lepszą opieką

Z prof. Leszkiem Czupryniakiem rozmawia Magdalena Owoc

Rozszerzenie refundacji systemów monitorowania glikemii to decyzja słuszna i wyczekiwana przez pacjentów oraz lekarzy

dobre rady
48-49

Co zrobić z cukinii?

J.M.

Cukinia to odmiana dyni zwyczajnej. Do Polski przywędrowała z Włoch – stąd też jej nazwa (wł. zucchina to „mała dynia”).

Placki z fetą

Ciasto z bakaliami

Miód dobry na serce (2)

Ks. Eugeniusz Marciniak, mistrz pszczelarski

Stosowanie określonych dawek odpowiednio podanego miodu wielu organizmom przywraca zdrowie.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

dobre rady
50-51

Śmiech – najlepsze lekarstwo

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

W leczeniu pacjentów z depresją z zaburzeniem lękowym psychoterapeuci coraz częściej opierają się na uzdrawiającym działaniu humoru

Aspi są wśród nas

Anna Wyszyńska

Jaki będzie nowy rok szkolny? Czy spełni oczekiwania, jeśli chodzi o edukację i rozwój dziecka, a także jego relacje z rówieśnikami?

niedziela z kulturą
53-65

Życie bez Fb

J.K.

Co się rzuca w oczy

J.K.

Covery Sondheima

J.K.

Program telewizyjny

Potęga kreatywności

Piotr Iwicki

Lubią się kręcić w ławce, biegać na przerwie po korytarzu, rozmawiać na lekcji, przerywać nauczycielowi. Dzieci. Niektórzy tę nadaktywność chętnie wsadziliby w ramy choroby. A ta choroba to... dzieciństwo.

Krzyżówka

Ostatnia z rodu

Maria Bocheńska

Życie Karoliny Lanckorońskiej to gotowy scenariusz na film, w którym przez pryzmat jej zmiennych losów można ukazać historię naszej ojczyzny.

moim zdaniem
66-67

Patriota to nie idiota

Witold Gadowski

Patriotyzm to pozbawione fajerwerków działania, prowadzące do zagwarantowania niepodległości i spokojnego istnienia naszego państwa

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela na lato

Ze Skawicy do Zubrzycy Górnej

Mirek Osip-Pokrywka

Początek naszej górskiej wycieczki zaczyna się w Skawicy Górnej, gdzie rzeka Skawica Sołtysia wpada do Skawicy. Przy głównej drodze za mostem jest niewielki skwerek z pamiątkową, rzeźbioną w drewnie tablicą. Początkowo trasa wiedzie łagodną doliną potoku, lekko się wznosząc, a po ok. godzinie wędrówki przy przysiółku Sucha Góra wchodzi w las i dość stromo pnie się na rozległą Przełęcz Kucałową

Cerkwie, meczety... Bałkany

Margita Kotas

Jeziora, pasma górskie z majestatycznym, blisko 3-tysięcznym Korabem, ostępy leśne i zagubione w nich wioski z monastyrami czy wystrzelającymi w niebo minaretami. Zachodnia Macedonia to raj dla wytrawnych turystów

Miasteczko

Wojciech Dudkiewicz

Nazwa muzeum jest trochę na wyrost. Muzeum Kresów w Lubaczowie jest w istocie muzeum ciekawego kresowego miasteczka

Ogród Dialogu

Julia Saganiak

Arka Noego 2022

Oprac. Katarzyna Cincio

Dziękczynienie w Stoczku

Oprac. Katarzyna Cincio

Od morza do Tatr

Oprac. Katarzyna Cincio

Niedziela kielecka

U Matki łaskami i cudami słynącej

Agnieszka Dziarmaga

27 sierpnia 1972 r. prymas kard. Stefan Wyszyński dokonał uroczystej koronacji otoczonego żywym kultem obrazu Matki Bożej, który słynie łaskami od ponad trzech wieków. Złoty jubileusz obchodzony jest dokładnie – co do dnia – 50 lat później pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.

O Marcie, co koloruje świat

Katarzyna Dobrowolska

Jeśli trzeba potrafi żonglować talerzami, w kilka chwil spod jej ręki wyjdzie piesek albo królik, które rozjaśnią smutną, małą buźkę. Nieważne, czy jest wielka świąteczna zbiórka żywności, kolonie czy zimowisko dla dzieci – w każdą akcję wolontariatu zaangażowana jest na sto procent, dzieląc się swoimi licznymi talentami i odkrywając nowe. I tak od dziesięciu lat.

Dziękczynnie za plony

Władysław Burzawa

Gdzie w diecezji dziękowano Stwórcy za opiekę i za dary ziemi, otrzymane z Jego hojności?

Dożynki odbyły się między innymi w Mniowie. Mszy św. polowej przewodniczył proboszcz wspólnoty ks. Tadeusz Bielecki. Po Eucharystii odbyła się ceremonia przekazania włodarzowi gminy chleba wypieczonego z tegorocznych plonów.

Niedziela łódzka

Sakrament pełen miłości

O istocie sakramentu małżeństwa z ks. Andrzejem Chmielewskim rozmawia Julia Saganiak

Sukienka, piosenki, a może dekoracje? Do czego przykładają największą uwagę współcześni narzeczeni podczas przygotowań do ślubu? O istocie sakramentu małżeństwa z ks. Andrzejem Chmielewskim rozmawia Julia Saganiak.

Zatrzymać się z wiarą w sercu

Justyna Kunikowska

Celem ziemskiego pielgrzymowania jest Niebo. Jesteśmy zaproszeni i powołani do tego, by spotkać się tam z Maryją – powiedział ks. Ireneusz Kulesza, proboszcz bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Dzięki sile modlitwy

Mateusz Opaliński

Na Widzewie Wschodzie w Łodzi, przy dworcu kolejowym stoi kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. Skrywa ona wiele tajemnic, które odkrywamy dzięki jej opiekunowi – Jarosławowi Jabłońskiemu.

Niedziela warszawska

W Nazarecie rozwijają skrzydła

Z s. Karoliną Łuczak rozmawiała Monika M. Zając

O współczesnych wyzwaniach edukacji, wychowaniu katolickim w charyzmacie Świętej Rodziny i towarzyszeniu młodym w rozwoju osobistym i duchowym, z s. Karoliną Łuczak rozmawia Monika M. Zając.

Z misją Przy Agorze

Monika M. Zając

To duży i zróżnicowany ośrodek duszpasterski na warszawskim Wrzecionie. Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Przy Agorze 9, z pomocą Wspólnoty Emmanuel, wychodzi z duszpasterską propozycją do wiernych, którzy pamiętają jej początki, jak i do nowo przybyłych mieszkańców.

Aniołowie przypomnienia

Łukasz Krzysztofka

To jedyne żeńskie zgromadzenie w Polsce, a drugie na świecie, którego charyzmatem jest pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu.

Reklama

Najpopularniejsze

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

Wiadomości

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Niedziela Legnicka

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...