Reklama

Niedziela Kielecka

Ku szczytom świętości

Niedziela kielecka 30/2022, str. I

Grób ks. Wojciecha Piwowarczyka na Cmentarzu Starym w Kielcach

Arch. Damian Zegadło

Grób ks. Wojciecha Piwowarczyka na Cmentarzu Starym w Kielcach

27 lipca mija 30 lat od śmierci sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka. Pamięć o nim jest żywa w diecezji, podobnie jak jego dzieła.

W 2006 r. bp Kazimierz Ryczan otworzył proces beatyfikacyjny ks. Piwowarczyka w diecezji. – Na jakim etapie są prace? – pytam postulatora ks. kan. Jana Jagiełkę – proboszcza w parafii św. Bartłomieja w Szczekocinach. – Do wszystkich parafii diecezji kieleckiej zostały dostarczone obrazki z wizerunkiem sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka i z modlitwą o jego beatyfikację. Organizowane są sympozja z konferencjami na temat życia i nauczania ks. Wojciecha. Finalizowana jest rozprawa doktorska na podstawie dzieł ks. Piwowarczyka. Powstało kilka prac magisterskich na temat duszpasterstwa osób niepełnosprawnych prowadzonego przez sługę Bożego i kontynuowanego w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, który nosi imię ks. Wojciecha Piwowarczyka. Nadal trwa analiza teologiczna kilkunastu tysięcy stron rękopisów Sługi Bożego.

Miał głęboką relację z Bogiem

Na czym polega wyjątkowość i świętość tej postaci? – Ks. Wojciech odznaczał się heroiczną miłością Boga i człowieka. Miał bardzo głęboką relację z Panem Bogiem. Równocześnie wytrwale służył ludziom: przez spowiadanie i kierownictwo duchowe, przez bardzo oddaną posługę osobom chorym i z niepełnosprawnością. Był zatroskany o dzieła dobroczynne i misyjne w diecezji. Z wielkim poświęceniem oddawał się posłudze ojca duchownego kleryków, a później też kapłanów. Założył Świecki Instytut Chrystusa Króla, który apostołuje w kilku diecezjach południowej i środkowej Polski – opowiada ks. Jagiełka.

Całą swoją miłość zamknął w kapłaństwie

To właśnie jako ksiądz zrealizował wszystkie te dzieła. Przy otwarciu procesu beatyfikacyjnego bp Kazimierz Ryczan powiedział: „Całą swą miłość zamknął w kapłaństwie, które otrzymał jako talent i ofiarował Jezusowi. Płonął miłością w sposób doskonały w konfesjonale, na ambonie, podczas konferencji ascetycznych. Towarzyszył chorym, biednym i niepełnosprawnym. Był ojcem duchownym dla kleryków, dla kapłanów, dla tysięcy ludzi poszukujących jego posługi, a szczególnie dla Instytutu Chrystusa Króla, gdzie pod mistrzowską ręką ojca osoby świeckie wspinały się na szczyty świętości chrześcijańskiej”.

Reklama

Ojciec Piwowarczyk może stać się patronem młodych kapłanów. – Od ks. Wojciecha można się uczyć umiłowania Eucharystii, troski o piękno liturgii, zakochania się w modlitwie, w posłudze spowiadania i kierownictwa duchowego, gorliwości w głoszeniu rekolekcji, troski o osoby chore, starsze i niepełnosprawne, zaangażowania w sprawy misyjne oraz w systematyczną formację kleryków, kapłanów i osób świeckich – tłumaczy postulator.

Ksiądz Wojciech Piwowarczyk zmarł 27 lipca 1992 r. w wieku 90 lat. Papież Jan Paweł II tak napisał o nim w telegramie kondolencyjnym: „Posiadał szczególny charyzmat gromadzenia wokół siebie osób pragnących wspinać się na szczyty świętości chrześcijańskiej, będąc dla nich wzorem i przewodnikiem”.

Skrzynka z intencjami przy grobowcu

– Wiem o wielu osobach, które modlą się o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego i o łaski za jego wstawiennictwem. Kilka osób z zagranicy prosiło mnie o przesłanie im obrazków z podobizną Ojca, jego życiorys i jakąś pamiątkę z nim związaną. Przy grobowcu, w którym spoczywa Sługa Boży, na Starym Cmentarzu, jest skrzynka, do której dużo osób składa modlitwy do Boga za przyczyną ks. Wojciecha. Są przekonane o otrzymaniu łask od Boga (szczególnie nawrócenia i uzdrowienia) dzięki wstawiennictwu Sługi Bożego – mówi Niedzieli.

2022-07-19 14:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konieczność ewangelizacji

Uczestnicy uroczystości rocznicowych (w środku abp Ludwik Schick)

RK

Uczestnicy uroczystości rocznicowych (w środku abp Ludwik Schick)

Jeśli chcemy Europy jako wspólnoty różnych narodów, potrzebujemy głosić Ewangelię, tak jak to czynił Maksymilian Kolbe – powiedział abp Ludwik Schick z Bambergu w 79. rocznicę męczeństwa patrona bielsko-żywieckiej diecezji.

Więcej ...

Bratanica św. Pawła VI: choć był refleksyjny, ciągle żartował

Wydawnictwo Znak

Święty Paweł VI był człowiekiem refleksyjnym, ale też ciągle żartował – takim zapamiętała go jego bratanica Chiara Montini. Wspomnieniami o stryju-papieżu podzieliła się w programie włoskiej telewizji Rai Uno „A sua immagine”.

Więcej ...

Sakrament nas umocnił

2023-05-27 21:17

Bliżej Życia z wiarą /Archiwum Andrzeja Mastelarza

W codzienności staramy się patrzeć na tę drugą osobę nową miłością – wyznaje Andrzej Mastalerz, który miłość małżeńską w kościele ślubował po wielu latach trwania w związku cywilnym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla...

Wiara

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla...

Grzech nie do odpuszczenia?

Wiara

Grzech nie do odpuszczenia?

Jak wiedźma spotkała Jezusa

Wiara

Jak wiedźma spotkała Jezusa

#TrzymajSięMaryi:

Wiara

#TrzymajSięMaryi: "Pani doktor! Chłopczyk ożył!”....

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Bóg uratował nasze małżeństwo - świadectwo Rafała i...

Kościół

Bóg uratował nasze małżeństwo - świadectwo Rafała i...

Nieznane cuda Ojca Pio

Wiara

Nieznane cuda Ojca Pio

Abp Ryś: Kościół nie powinien stosować narzędzi...

Kościół

Abp Ryś: Kościół nie powinien stosować narzędzi...