Reklama

Niedziela Małopolska

Ich ważny dzień

Sumie odpustowej przewodniczył bp Robert Chrząszcz

MFS/Niedziela

Sumie odpustowej przewodniczył bp Robert Chrząszcz

Dziękujemy za tę parafię, za ten jubileusz, za waszą wspólnotę – powiedział bp Robert Chrząszcz do zebranych na Sumie odpustowej w Skawinkach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I chociaż o pięknej wiosce, należącej do gminy Lanckorona, niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej wspominają już średniowieczne źródła, to parafia św. Joachima powstała tu zaledwie 40 lat temu. Należą do niej: Skawinki i Lanckorona-Łaśnica. Dla nieznających lokalnej historii może być niezrozumiałe, skąd w wiosce, która tak niedawno jest parafią, zabytkowa, drewniana świątynia.

Mądra decyzja

Ze strony parafii (www.facebook.pl/Parafia-Sw-Joachima-w-Skawinkach-1422061101428485) dowiadujemy się, że: „Do roku 1956 kościół ten był własnością parafii w Przytkowicach. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pracowitości naszych mieszkańców został on przeniesiony czyli odbudowany deska po desce, w Skawinkach. W latach 1956 – 1982 kościół należał do parafii w Lanckoronie. Dopiero w roku 1982 stał się on własnością nowo utworzonej parafii w Skawinkach…”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Helena Gibas, którą spotkałam na uroczystościach odpustowych, pamięta tamte czasy. Wspomina: – Do kościoła w Lanckoronie mieliśmy daleko. Trzeba było iść z godzinę. Więc był taki zamiar, żeby tu w Skawinkach wybudować kaplicę, aby w niedzielę przyjechał do nas ksiądz i odprawił Mszę św., ale nie było zgody ze strony władz. Wtedy mieszkańcy naszej wioski dowiedzieli się, że w Przytkowicach, gdzie wybudowali nowy kościół, stary, drewniany jest do rozbiórki. Grupa osób tam pojechała. Pooglądali, no i postanowili przenieść zabytkowy kościół do Skawinek.

Pani Helena pamięta, że wiele elementów drewnianych trzeba było wymienić. – Nasi dziadkowie, ojcowie, chodzili po okolicznych wsiach i prosili o wsparcie, i byli tacy, co ofiarowali a to drewno, a to deski – opowiada i dodaje, że zebrane dary ludzie zwozili furmankami, że kto tylko mógł, pomagał. Wspomina też pierwsze nabożeństwa: – Najpierw było poświęcenie kamienia węgielnego. Pamiętam, że była burza, ale to nikomu nie przeszkadzało, bo ludzie się bardzo cieszyli. A jak już ksiądz przyjeżdżał, żeby u nas odprawiać Mszę św., to zapanowała wielka radość, a kościół był pełny. Parafianka przyznaje, że to była mądra decyzja dawnych mieszkańców wioski i wyznaje: – Zwłaszcza teraz to sobie uświadamiam, jak mam coraz słabsze nogi. Ciężko by było dojść do Lanckorony, a tu jest blisko i mamy się gdzie modlić.

Reklama

Odpust

Zadbany kościół wypełnili po brzegi, w tegoroczne uroczystości odpustowe, wierni, którzy śpiewali: „Witaj ojcze Joachimie, ku prośbom naszym się skłoń, naszą parafię, nasze rodziny od złego na zawsze broń. Święty Joachimie, patronie nasz, Ojcze tej parafii módl się za nami, opiekuj się każdym z nas…”.

– Spotykamy się tu przed Bogiem, aby podziękować za ten kościół – powiedział sołtys Ryszard Gonet, który w imieniu lokalnej społeczności, wspólnie z Renatą Moskałą, powitał bp. Roberta Chrząszcza. I wyznał: – Dziękujemy Bogu za wszystkie lata tej parafii, za wszystkich proboszczów, którzy zawsze dokładali starań, aby parafia św. Joachima tętniła życiem i rozwijała się. Ten zabytkowy kościół byłby tylko budynkiem, gdyby nie praca księży i parafian – umacnianie wiary i tworzenie małej społeczności.

Biskupa Roberta Chrząszcza oraz kapłanów, w tym dziekana ks. kan. Wiesława Cygana z Kalwarii Zebrzydowskiej, byłych proboszczów parafii: ks. kan. Andrzeja Kołodzieja oraz ks. kan. Krzysztofa Chromego, przedstawicieli władz samorządowych, przywitał ks. Adam Szczygieł – proboszcz parafii w Skawinkach od 2009 r. – To wiara sprawiła, że mamy ten kościół, wiara ludzi, którzy tu mieszkali przed laty i bardzo pragnęli mieć miejsce, gdzie będą się wspólnie modlić – zaznaczył proboszcz i dodał: – Dziś modlimy się w ich intencji, prosząc dla nich o dar nieba. I radujemy się, że mamy taką piękną świątynię. Podkreślił, że parafianie bardzo o ten dom Boży i jego otoczenie dbają i dodał: – Tak dużo udało się w roku jubileuszu parafii wspólnie zrobić. Wymienił odnowiony ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej, nową zakrystię i nowe organy.

Reklama

Instrument poświęcił bp Robert Chrząszcz, który dokonując obrzędu wybudzenia organów, modlił się: – W tej uroczystej chwili prosimy Panie, pobłogosław te organy, aby rozbrzmiewały na Twoją chwałę, aby nasze serca unosiły się do Ciebie tak, jak tyle piszczałek jednoczy się w jeden dźwięk…

W homilii hierarcha wymienił liczne powody do dziękczynienia: – Dziękujemy za tę parafię, za ten jubileusz, za waszą wspólnotę, dziękujemy za św. Joachima, patrona tej parafii. Zauważył, że świątynia jest świadkiem modlitwy wielu pokoleń. A nawiązując do rodziców Matki Bożej – św. Joachima i św. Anny – biskup mówił o roli, jaką w każdym społeczeństwie, wspólnocie, rodzinie mają do spełnienia ludzie starsi, którzy są ogromnym skarbem, chociaż dzisiaj wielu chciałoby wyeliminować seniorów, uznając ich za nierentownych w utrzymaniu, za bezowocnych. Podał ich liczne zalety i przekonywał: – Dziś potrzeba starszych, którzy otrzymali solidne wykształcenie moralne, którzy mogą swoim postępowaniem wskazywać piękno zdrowego życia moralnego.

Wspólnota

Za wspólną modlitwę podziękował zebranym proboszcz. W sposób szczególny wyraził wdzięczność bp. Robertowi Chrząszczowi za przewodniczenie Eucharystii, a nawiązując do biskupiego herbu i zawołania, apelował: – Kochani, otwórzmy drzwi Chrystusowi!

W rozmowie z Niedzielą proboszcz podkreśla wielkie przywiązanie parafian do ich kościoła, poczucie odpowiedzialności za dom Boży. Przypomina o dwóch kapłanach i trzech siostrach zakonnych z tej wspólnoty. Zaznacza, że nawet w czasie pandemii wierni przychodzili na niedzielną Mszę św. Wspomina: – Pojawił się pomysł, żeby wyjść z kościoła, gdzie mogło się modlić tylko 5 osób, a potem kilkanaście. Toteż niedzielne Msze św. odprawialiśmy przy ołtarzu polowym. Także w Wielki Tydzień w 2021 r. wszystkie nabożeństwa były tam sprawowane. Nawet jak było zimno, gdy padał śnieg, parafianie przychodzili, aby się wspólnie modlić.

Reklama

Można to było zauważyć także na pasterkach w czasie pandemii. – W minionym roku było przepięknie; żywa szopka, góralska orkiestra, a Komunię św. rozdawałem około pół godziny – opowiada ks. Szczygieł i zaznacza, iż możliwość uczestnictwa we Mszach św. w tym trudnym czasie sprawiła, że w ostatnich latach wiernych w skawińskim kościele nie ubyło.

Na zakończenie Sumy odpustowej proboszcz podkreślił: – To jest ważny dzień, święto naszej parafii. Niech będzie radosny i szczęśliwy! Równocześnie apelował, aby parafianie znaleźli czas na codzienną poranną lub wieczorną wspólną modlitwę w kościele.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-10 09:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jest takie miejsce

Ks. kan. Piotr Kozieł święci pamiątkową tablicę

Archiwum parafii w Chwarstnicy

Ks. kan. Piotr Kozieł święci pamiątkową tablicę

W sercach parafian każdy pracujący tutaj ksiądz pozostał we wdzięcznej pamięci.

Więcej ...

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51
O. Wojciech Kowalski, jezuita

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...