Reklama

Niedziela 33/2022

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Polski sierpień

Ks. Jarosław Grabowski

Chodzi nie tylko o tych kilka pątniczych dni, ale o to, by te wypełniające serca emocje, ten dobry duch rozlały się na cały rok. By nadały naszej codzienności Jezusowy „sznyt”.

Z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Z Jasnej Góry popłynie w tym roku to samo przesłanie, choć może wybrzmi jeszcze mocniej: „Bóg kocha każdego człowieka” – podkreśla przeor sanktuarium przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
12-14

W niebo wzięta

O. Wojciech Dec, paulin

„Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu biegu życia ziemskiego, została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały”. Jak to rozumieć?

Oddać Bogu czas

Ks. Łukasz Janowski

Modlitwa jest jak rozmowa przez telefon. Nie widzę, z kim rozmawiam, ale wiem, że ta osoba istnieje. Na modlitwie rozmawiamy z Bogiem. Ale skoro porównujemy modlitwę do rozmowy przez telefon – żeby otrzymać połączenie, najpierw muszę wybrać numer. O łączność z Panem Bogiem też muszę wciąż zabiegać. Co to znaczy?

liturgia tygodnia
15-18

Wymagania służby Bożej

Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 12, 49-53)

Czy możliwy jest dialog chrześcijan z muzułmanami?

Ks. Łukasz Janowski

Jezus przewodzi w wierze

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Autor Listu do Hebrajczyków nazywa Chrystusa przewodnikiem wiary. Określenie to z jednej strony podsumowuje dotychczasowe rozważania, zawierające przykłady wiary bohaterów Starego Testamentu, z drugiej zaś – otwiera nowy wątek, w którym uwaga skupia się już nie na poszczególnych świadkach wytrwałości w wierze, ale na samym Jezusie jako na fundamencie wiary i jej wzorze.

Panie, mój Boże, pośpiesz mi z pomocą

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza nawiązuje do prześladowania, którego doświadczył on po tym, gdy otwarcie nauczał i wbrew dominującej wtedy politycznej poprawności wzywał swoich rodaków do opamiętania.

Uczeń Serca Jezusa

Ks. Mariusz Frukacz

Ten święty był szczególnym czcicielem Serca Jezusa i Serca Maryi.

moim zdaniem
19

Co pozostanie?

Ks. Paweł Bortkiewicz

Związek Harcerstwa Polskiego był w równej mierze polski i katolicki. Taka była wola jego twórców, tak zostały określone przyrzeczenie i prawo harcerskie.

Patronem cyklu Wielcy Kapłani jest LINK4
20-21

Pasterz umysłów

Oprac. Ewelina Dziewońska-Chudy

„A jak to być Polakiem, gdy Polaków ganią?” – zastanawiał się Ignacy Krasicki, wybitny poeta i pisarz czasów stanisławowskich.

życie kościoła
22-25

Ta modlitwa połączyła świat

Rozmawia: Maria Fortuna-Sudor

Do wspólnej modlitwy w 20. rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu zgłosiło się ponad 100 sanktuariów, parafii i miejsc kultu z całego świata – mówi ks. Zbigniew Bielas, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

26-27

Wojenne zapiski zakonnicy

Oprac. Karolina Mysłek

Nie tyle zapiski, ile krótkie SMS-y. Wstrząsające obrazy okrucieństwa i wojny, od której świat odwraca oczy. Tym razem chodzi nie o Ukrainę, ale o afrykańskie Kongo.

inicjatywa
28-29

Prawo ma bronić

Mateusz Wagemann

Gdy pod koniec 2019 r. z grupą przyjaciół przystąpiliśmy do prac koncepcyjnych nad utworzeniem Ośrodka Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor, obserwatorzy pukali się w czoło i pytali, czym chcemy się zajmować w katolickim kraju, w którym chrześcijanie stanowią zdecydowaną większość społeczeństwa.

punkt widzenia
30-33

Liczymy na ostateczną porażkę Rosji

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Ukraińcy walczą dziś wszystkimi siłami o wolność swoją, Polski i Europy, ale też o przyszłość bez „rosyjskiego buta” – mówi wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Sztuka podróżowania

Jacek Pałkiewicz

Skrupulatne planowanie i sumienna, przemyślana organizacja mają istotny wpływ na pomyślność każdego wyjazdu.

Prasa zagraniczna
34

Prasa zagraniczna

P.R.

nasza rozmowa
36-37

Historia nie ze smartfona

Rozmawia: Wojciech Dudkiewicz

Po co młodzież uczyć historii? Po to, by potrafiła rozumieć, co się dzieje wokół nas, by rozumiała siebie i wspólnotę, do której należy: Polskę, Europę, świat – mówi prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, autor podręcznika "Historia i teraźniejszość. 1945-1979".

nasze sprawy
38-39

Niezwykła historia dwóch krzyży

Piotr Filipczyk

Czy dokonana właśnie fuzja Orlenu i Lotosu byłaby możliwa, gdyby nie moc modlitwy? Czy pomogła w tym pielgrzymka do Watykanu związkowców z Płocka i Gdańska?

podróżnik
40-41

Perełki z drewna

Agnieszka Dziarmaga

Drewno jest ciepłe, przytulne i piękne. Jego dostępność w Polsce, zdecydowała o szerokim wykorzystaniu go w budownictwie, m.in. sakralnym. A kunszt stolarskich mistrzów – wartość dodana tych walorów – sprawił, że mamy bogactwo drewnianych świątyń i kapliczek. Zamieszkał w nich Pan Jezus, bo czyż drewno nie było bliskie Rodzinie z Nazaretu?

sprawy rodzinne
42-43

Jak przebaczyć po zdradzie?

Jerzy Grzybowski

Poniżenie, odrzucenie, wstyd, upokorzenie, gniew i bunt. Czy da się wrócić do siebie po zdradzie? Jak naprawić małżeństwo?

listy
44-45

Chcą korespondować

Wdzięczność

Aleksandra

Temperamenty

Rafał Porzeziński

Pytanie: kim jestem – tyleż sensowne, co wcale niełatwe – każdy średnio wrażliwy człowiek stawia sobie jeszcze przed pełnoletniością.

dobre rady
48-49

Dania z białej kapusty

J.M.

Bigos z białej kapusty

J.M.

Krokiety z kapustą

J.M.

Miód na serce

Ks. Eugeniusz Marciniak, mistrz pszczelarski

Czy to prawda, że systematyczne stosowanie określonych dawek miodu odpowiednio podanego wielu organizmom przywraca zdrowie?

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

dobre rady
50-51

Omikron na celowniku

Anna Wyszyńska

Co kilka miesięcy słyszymy o nowych mutacjach i wariantach koronawirusa. I tak to chyba pozostanie.

Wspólne życie na emeryturze

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

Oboje jesteśmy na emeryturze. Ja mam jeszcze dużo zapału i planów, a mąż ciągle mnie krytykuje. Chciałabym zrobić remont łazienki, a on uważa, że to jest zbędne. Gdy zaproponowałam wspólny wyjazd, stwierdził, że nie stać nas na zbytki. To zabija moją inicjatywę. Nie wiem, co mam robić.

niedziela z kulturą
53-65

Dramat w katedrze

J.K.

Czy uwierzą?

W.D.

Wszystkie strefy

W.D.

Rozumiemy autora, syna podróżnika Arkadego Fiedlera, że nadał taki tytuł książce o „charakternej” Boliwii. Kraju trzy razy większym niż Polska, prawie cztery razy mniejszym liczebnie (ok. 11 mln mieszkańców), w większości katolickim, bogatym kulturowo i przyrodniczo, w którym można zobaczyć wszystkie strefy klimatyczne – od pustyni na południu po dżunglę na północy

Z tęsknoty za Medziugorje

Katarzyna Dobrowolska

Jak to się stało, że nieznane, maleńkie Medziugorje zmieniło się w tętniące, światowe centrum życia religijnego, odwiedzane rocznie przez ponad 2 mln wierzących i niewierzących?

Film o Mszy św.

K.W.

Jeśli słuchasz, to Go usłyszysz, a jeśli patrzysz, to Go zobaczysz. On jest i... jest ŻYWY!

Program telewizyjny

Owoce pomysłowości

Piotr Iwicki

Kiedy w teatrach, filharmoniach i operach najpopularniejszym afiszem jest ten z napisem: urlop, do głosu dochodzą imprezy plenerowe. Nie bez znaczenia jest fakt, że większość jest bezpłatna.

Krzyżówka

Tajemnica zakrystii

Arkadiusz Bednarczyk

Warto zajrzeć do niewielkiej wioski Rytwiany, leżącej niedaleko Staszowa. Przepiękny pokamedulski klasztor da chwilę wytchnienia, a jego dzieje przyprawią o dreszczyk emocji.

moim zdaniem
66

Tatuaże

Witold Gadowski

Mam wrażenie, że kiedy człowiek zwątpi w swą wyjątkowość, zaczyna szukać sposobów na wyróżnienie się...

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela na lato

Z Zakopanego do sanktuarium na Wiktorówkach

Mirek Osip-Pokrywka

W przypadające w bieżącym tygodniu święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach odbywa się główny odpust. To najlepsza okazja, aby ten odcinek cyklu o ukochanych miejscach Karola Wojtyły – Ojca Świętego Jana Pawła II poświęcić Tatrom. To jedyne polskie góry, które udało się mu powtórnie odwiedzić po tym, jak zasiadł na tronie Piotrowym

Śladami Bitwy Warszawskiej

Wojciech Dudkiewicz

Wbrew nazwie Bitwa Warszawska toczyła się w miejscach oddalonych od stolicy, niekiedy o dziesiątki i setki kilometrów.

Zawieszone w powietrzu

Margita Kotas

W tym położonym na krańcu równiny tesalskiej zakątku Grecji sama przyroda zwraca myśli ku temu, co nadprzyrodzone.

Lazurowe księstwo

Witold Dudziński

Niegdyś biedne, dziś jest jednym z najbardziej ekskluzywnych miejsc na świecie, a zarazem wciąż jednym z najchętniej odwiedzanych na Lazurowym Wybrzeżu.

Modlitwa o trzeźwość

Oprac. Margita Kotas

Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie zaprasza 12 sierpnia na czwartą część Boleści Matki Bożej Bolesnej.

Ku czci św. Jacka

Oprac. Margita Kotas

Kobiety u Matki

Oprac. Margita Kotas

Matka Jedności Chrześcijan

Oprac. Margita Kotas

Niedziela toruńska

Pójść za Jezusem

Renata Czerwińska

Kiedy jesteście w drodze, jesteście świadkami Chrystusa – mówił do pielgrzymów diecezji toruńskiej i pelplińskiej bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze Świętych Janów.

Nie idź tam

Z Barbarą Kalinowską o pielgrzymkowych przeżyciach na Szlaku Jakubowym rozmawia Beata Patalas.

Pielgrzymowaliśmy we czworo, razem z mężem. Mieliśmy ten cudowny dar, że szedł z nami kapłan oraz młoda dziewczyna w wieku naszych dzieci. W każdym z nas pozostało pragnienie dzielenia się tym bogactwem przeżyć.

Wybrała życie ukryte

Aleksandra Wojdyło

„Bóg jest miłością” – takie motto na pamiątkowym obrazku obrała sobie s. Maria Marta od Krwi Chrystusa, karmelitanka bosa, która złożyła śluby wieczyste w łasińskiej wspólnocie zakonnej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Kapitał na nową posługę

Z Kamilem Krasowskim rozmawia biskup nominat Adrian Put

Bardzo mile wspominam czas pracy w Niedzieli. Pozwolił mi odwiedzić wiele miejsc w diecezji i spotkać wielu wspaniałych ludzi – mówi biskup nominat Adrian Put, który podzielił się z nami wspomnieniami z pracy redakcyjnej w Aspektach.

Nie ma sytuacji bez wyjścia

Z Katarzyną Krawcewicz rozmawia Sylwia Grzyb, rzecznik Caritas diecezjalnej

Od nowa uczą się, jak wygląda życie, od którego odwykli – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik Caritas diecezjalnej.

Dialog

Katarzyna Krawcewicz rozmawia z ks. Mariuszem Jagielskim

Zacznijmy od tego, że w spotkaniu z Bogiem człowiek najpełniej wraca do samego siebie. Święty Augustyn pięknie powiedział: „Szukałem Cię wszędzie, a Ty byłeś we mnie”.

Reklama

Najpopularniejsze

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

Wiadomości

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Niedziela Legnicka

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...