Reklama

Aspekty

Kapitał na nową posługę

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 33/2022, str. IV-V

Bp Adrian Put z redaktorami Aspektów - Katarzyną Krawcewicz i Kamilem Krasowskim

Archiwum Aspektów

Bp Adrian Put z redaktorami Aspektów - Katarzyną Krawcewicz i Kamilem Krasowskim

Bardzo mile wspominam czas pracy w Niedzieli. Pozwolił mi odwiedzić wiele miejsc w diecezji i spotkać wielu wspaniałych ludzi – mówi biskup nominat Adrian Put, który podzielił się z nami wspomnieniami z pracy redakcyjnej w Aspektach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: Od 11 lat pełni Ksiądz Biskup funkcję redaktora odpowiedzialnego Aspektów, czyli zielonogórsko-gorzowskiej edycji Tygodnika Katolickiego Niedziela. W jakich okolicznościach, przed laty, dowiedział się Ksiądz Biskup o nominacji na tę funkcję?

Bp Adrian Put: Było to dokładnie 2 lutego 2011 r. Pracowałem wówczas jako wikariusz w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. Przyjechał do nas na parafię bp Paweł Socha, który poinformował mnie, że bp Stefan Regmunt chciałby, bym podjął pracę w Niedzieli w charakterze redaktora odpowiedzialnego za Aspekty. Nie była to łatwa decyzja, bo w Gorzowie na parafii byłem dopiero drugi rok i bardzo dobrze mi się tam posługiwało. Pracowałem we wspaniałym zespole duszpasterskim, prowadziłem grupy parafialne, byłem katechetą w bardzo fajnej szkole, a przede wszystkim byłem w swoim rodzinnym mieście. I muszę przyznać, że to właśnie księża, z którymi pracowałem zachęcili mnie do przyjęcia nowych obowiązków. Tak też się stało. W czerwcu przeprowadziłem się do Zielonej Góry, gdzie znalazłem mieszkanie w gościnnych progach parafii św. Józefa Oblubieńca u ks. kan. Leszka Kazimierczaka i rozpocząłem pracę w Niedzieli.

Kto był Księdza poprzednikiem prowadzącym Aspekty i gdzie wówczas mieściła się siedziba redakcji?

Na stanowisku redaktora odpowiedzialnego zastąpiłem ks. Dariusza Gronowskiego, który został postulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Miał się zająć tą sprawą, stąd była potrzeba odciążenia go w redakcji. I to właśnie ks. Gronowski przyjął mnie bardzo serdecznie w zespole, zawiózł do Częstochowy i wprowadził w arkany pracy dziennikarskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tamtym okresie redakcja naszej edycji Niedzieli mieściła się w budynku obok kurii diecezjalnej przy pl. Powstańców Wielkopolskich 2. Mieliśmy tam do dyspozycji dwa pomieszczenia i sąsiadowaliśmy m.in. z redakcją terenową Gościa Niedzielnego.

Reklama

Jak wyglądało Księdza szkolenie, które przysposabiało do pracy redakcyjnej?

Szkolenie miało dwojaki charakter. Na samym początku wyjechałem na tydzień do siedziby Niedzieli w Częstochowie, gdzie pod okiem różnych redaktorów i kierowników działów przechodziłem szkolenie specjalistyczne związane z pracą dziennikarza. Później dodatkowe szkolenia prowadzili dla mnie wspominany już ks. Gronowski oraz red. Katarzyna Krawcewicz, która pracowała nad moim stylem i przekazała mi wiele ciekawych uwag. To oczywiście nie jest koniec kształcenia dziennikarza. Raz w roku mamy duże spotkania całej redakcji w Częstochowie i przy tej okazji najczęściej był prowadzony jakiś moduł szkoleniowy. Niektóre z nich były bardzo twórcze, inne miały za cel poszerzenie naszych kompetencji. Bardzo mile wspominam ten czas. Zresztą muszę przyznać, że Niedziela zawsze dbała o to, by nasze kompetencje dziennikarskie były jak najwyższe.

Jak wyglądały pierwsze miesiące pracy redakcyjnej i kto należał do Księdza współpracowników?

W pierwszym okresie musiałem się najpierw nauczyć funkcjonowania redakcji. Nawiązywałem także kontakty z innymi mediami, które działały na naszym terenie. Pierwszymi współpracownikami były red. Katarzyna Krawcewicz, która pracuje do dziś, oraz red. Anna Bensz-Idziak. Później przez rok pracowałem jeszcze z red. Aleksandrą Bąk, a od kilku lat z panem redaktorem.

Jakie teksty najczęściej pisał Ksiądz na łamach Aspektów?

Do zadań, które wypełnia każdy redaktor w naszej gazecie należy relacjonowanie bieżących wydarzeń z życia diecezji i Kościoła lokalnego, a także upowszechnianie ważnych, z punktu widzenia Kościoła informacji. Jest jednak w naszej pracy także miejsce na dłuższe teksty i tutaj, nie ukrywam, zawsze bardzo chętnie pisałem o dziejach naszej diecezji. Lokalna historia Kościoła to prawdziwa skarbnica tematów i motywów, które starałem się opisać i przybliżyć naszym Czytelnikom.

Reklama

O jakie nowe doświadczenia wzbogaciła Księdza praca w redakcji Aspektów?

Pozwoliła mi bardzo dobrze poznać diecezję. Jej przeszłość i teraźniejszość. Te 11 lat, a szczególnie pierwszy okres pracy w latach 2011-16 pozwoliły mi odwiedzić bardzo wiele miejsc w diecezji i spotkać wielu wspaniałych ludzi. Te doświadczenia są kapitałem, który zabieram ze sobą w nowy okres posługi.

W jednym z wywiadów wspomniał Ksiądz, że przez ostatnie 11 lat Tygodnik Katolicki Niedziela był istotną częścią Księdza życia i posługi. Jak teraz będzie wyglądała ta relacja, zwłaszcza, gdy chodzi o Aspekty?

Praca w mediach, a szczególnie w mediach katolickich wymaga nie tylko dobrego warsztatu dziennikarskiego, ale także nieustannego podnoszenia swoich kompetencji. Nie da się na dłuższą metę redagować, nawet diecezjalnej edycji tygodnika, jeśli nie czyta się lub nie śledzi tego, co dzieje się w Kościele powszechnym, jak zmieniają się media i otaczający nas świat. To doświadczenie stało się istotną częścią mojego życia i posługi przez 11 lat. A jak to będzie wyglądało teraz? Jak zawsze będę czytał i pisał, na ile czas i obowiązki mi pozwolą. No i oczywiście, na ile pozwolą mi redaktorzy Aspektów.

Czego Księdzu życzyć na czas posługi biskupiej?

Bym zawsze słuchał Pana Boga i zawsze był wierny Kościołowi świętemu. To wystarczy. Wszystko inne będzie konsekwencją tych dwóch rzeczywistości.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-08-10 09:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Znak miłości Chrystusa do Kościoła

Agnieszka Barzowska pochodzi z parafii Miłosierdzia Bożego w Żarach

Karolina Krasowska

Agnieszka Barzowska pochodzi z parafii Miłosierdzia Bożego w Żarach

Bp Adrian Put udzielił konsekracji i włączył do Stanu Dziewic Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Agnieszkę Barzowską z parafii Miłosierdzia Bożego w Żarach.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?