Reklama

Niedziela Podlaska

Głoszenie miłosierdzia misją Kościoła

Niedziela podlaska 36/2022, str. VI

Ks. kan. dr Krzysztof Mielnicki odpowiada za dzieło katechizacji na terenie diecezji drohiczyńskiej

Archiwum CIDD

Ks. kan. dr Krzysztof Mielnicki odpowiada za dzieło katechizacji na terenie diecezji drohiczyńskiej

O tym, co nas czeka w bieżącym roku katechetycznym, z ks. kan. Krzysztofem Mielnickim – dyrektorem Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Marcin Gołębiewski: Każdy rozpoczynający się rok katechetyczny ma swój charakterystyczny rys. Czym wyróżnia się zainaugurowany rok 2022/23?

Ks. kan. Krzysztof Mielnicki: Nowy rok rozpoczynamy w niespokojnym czasie światowego kryzysu. Widoczny jest on na wielu płaszczyznach. Rosnące ceny pokazują nam skalę inflacji. Relacje medialne z Ukrainy przypominają nam, jak straszna jest wojna, która odbiera pokój. Jakby tego było mało, nie odstępuje od nas pandemia zmierzająca w naszą stronę kolejną falą. W tym kontekście przypominamy sobie o największej tajemnicy Boga, jaką jest Jego Miłosierdzie. Pamiętając o słowach Pana Jezusa, przekazanych za pośrednictwem św. Siostry Faustyny: „Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopóki się nie zwróci z ufnością do Miłosierdzia Mojego”, ten rok pracy katechetycznej chcemy przeżywać w duchu zawierzenia Bożemu Miłosierdziu. Jego hasło brzmi: „Wierzę w Kościół, który wyznaje i głosi Miłosierdzie”. Chcemy mocno zaakcentować fakt, że głoszenie Bożego Miłosierdzia jest podstawową misją Kościoła, jego wszystkich działań ewangelizacyjnych również tych, które nazywamy katechezą szkolną i parafialną. Odczytany w kluczu miłosierdzia Bożego temat zbliżającego się roku duszpasterskiego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, zwraca naszą uwagę na to, że w Kościele każdy wierzący w Chrystusa doświadcza cudu miłosierdzia, przyjmując sakrament pokuty i pojednania.

Praca katechetyczna w ciągu roku opiera się o stałe, wypracowane już wydarzenia. Proszę nam je przypomnieć.

Pośród różnych wydarzeń bardzo istotne są zamknięte rekolekcje adresowane do katechetów. Myślą przewodnią tegorocznych ćwiczeń jest hasło: „Katecheta – świadek miłosierdzia”. Poprowadzi je wykładowca teologii dogmatycznej w seminarium duchownym, a jednocześnie kapelan zakładu karnego i mieszkań wspieranych dla bezdomnych ks. dr Mateusz Czubak z Siedlec. W kalendarzu katechety są także wydarzenia, o których, dzięki jego zaangażowaniu, mogą dowiedzieć się katechizowani. Są to liczne konkursy organizowane w ciągu całego roku dla uczniów ze wszystkich poziomów edukacyjnych. Wspomnę o dwóch najbliższych: w październiku Jan Paweł II w oczach dziecka, Blask prawdy – o św. Janie Pawle II i w listopadzie Wartościowe opowieści. Niepełnosprawny nie znaczy nieszczęśliwy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

We wrześniu będziemy przeżywali XII Tydzień Wychowania Katolickiego, w październiku XXII Dzień Papieski, a w listopadzie XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanych. Każdego miesiąca uczniowie na katechezie usłyszą o tym, czym żyje Kościół w Polsce i na świecie, ponieważ na każde z wydarzeń przygotowywane są katechezy okolicznościowe oraz materiały do wykorzystania w pracy duszpasterskiej w parafii.

Troska o katechizowanych wymaga nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań. Co nas czeka w bieżącym roku katechetycznym?

W tym roku, obok zeszytu i podręcznika ucznia, pojawi się „Indeks uczestnika lekcji religii”. Został on wprowadzony decyzją bp. Piotra Sawczuka z dniem 1 września na terenie diecezji drohiczyńskiej. Będzie obowiązywał uczniów w szkołach podstawowych w klasach VII i VIII oraz we wszystkich klasach szkół ponadpodstawowych od pierwszego semestru roku szkolnego 2022/23. Indeks należy do ucznia i dokumentuje jego udział w szkolnej lekcji religii. Zawiera pisemne potwierdzenie obecności na zajęciach, a także ocenę z religii na koniec każdego semestru. Na prośbę władz kościelnych uczeń legitymuje się indeksem podczas wizyty duszpasterskiej, przygotowania do przyjęcia sakramentów w parafii, czy ubiegania się o zgodę na pełnienie funkcji rodzica chrzestnego i świadka bierzmowania. Indeks jest świadectwem troski ucznia o własną formację religijną.

Czego możemy sobie życzyć rozpoczynając kolejny rok pracy katechetycznej?

Zachęcam wszystkich do zawierzenia losów dzieci i młodzieży, a także ich rodziców, wychowawców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy Bożemu Miłosierdziu. Niech nasze osobiste doświadczenie spotkania z Jezusem Miłosiernym żyjącym w Kościele, uleczy naszą słabość i przezwycięży wszelkie zło, dając nam prawdziwą wiarę, niezachwianą nadzieję i doskonałą miłość.

Ks. kan. dr Krzysztof Mielnickiodpowiada za dzieło katechizacji na terenie diecezji drohiczyńskiej

Podziel się:

Oceń:

2022-08-30 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katechizacja rozpoczęta

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Piotr Lorenc/Niedziela

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

W ostatnią sobotę sierpnia odbyła się w diecezji inauguracja roku katechetycznego.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?