Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Na chwałę Bożą

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Piotr Grzybowski

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

– Jestem pełen podziwu i uznania, gdy patrzę na nową część waszego kościoła. Przepiękny jest ten dom Boga Wszechmogącego – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Jeszcze 50 lat temu w Osieku nie było ani kościoła, ani parafii, a miejscem kultu była drewniana kaplica. Dziś mieszkańcy mogą być dumni z parafii i ze wzniesionej świątyni, którą budowali na raty. Pierwsza została oddana do użytku w 1977 r., ale okazała się niewystarczająca. W 2007 r. ks. prob. Jan Radzik po rozmowach z parafianami doszedł do wniosku, że kościół trzeba rozbudować. W 2010 r. ruszyły prace budowlane, a 21 sierpnia br. bp Grzegorz Kaszak poświęcił nową część kościoła i monumentalną, 6-metrową figurę Matki Bożej w ołtarzu głównym.

Majestatyczna i wspaniała

Nowa, dobudowana część kościoła jest większa od istniejącej i wyróżnia ją kopuła dachowa. W naszej diecezji tylko dwa kościoły mają taki kształt dachu: kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej i właśnie świątynia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Osieku.

W uroczystej Mszy św., podczas której bp Grzegorz Kaszak poświęcił mury świątyni i figurę Matki Bożej, oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców Osieka, wzięli też udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita i burmistrz Olkusza Roman Piaśnik. –Jestem pełen podziwu i uznania, gdy patrzę na tę nową część waszego kościoła – zauważył biskup. – Przepiękny jest ten dom Boga Wszechmogącego, który został przez was wybudowany. Ile to kosztowało trudu, poświęcenia, wyrzeczenia, zdrowia, zabiegania, jeden Pan Bóg tylko wie. Ale dzisiaj z dumą możecie powiedzieć: warto było, bo rzeczywiście ta świątynia jest majestatyczna, wspaniała, po prostu piękna. Gratuluję księdzu proboszczowi pomysłu, dziękuję wam, drodzy parafianie, bo to dzięki waszym ofiarom udało się wybudować przepiękną świątynię, dziękuję ofiarodawcom, sponsorom i budowlańcom – powiedział z uznaniem.

Projekt na lata

– Po 12 latach ciężkiej pracy w końcu możemy odetchnąć, choć nie możemy spocząć na laurach, bo do zrobienia jest jeszcze dużo – mówi ks. Jan Radzik, proboszcz osieckiej parafii. Przyznaje, że jego poprzednik, pierwszy proboszcz ks. Władysław Stępień już na etapie ustalania projektu przewidział, że w przyszłości kościół powinien być rozbudowany. Decyzja o rozbudowie zapadła w 2007 r. 7 lutego odbyło się zebranie założycielskie Komitetu Rozbudowy Kościoła pod przewodnictwem ks. Radzika. W skład komitetu weszli: Wiesława Wcisło, Apolinary Ćwięczek, Danek Ziarno, Wiktor Kluczewski, Zdzisław Solecki, Stanisław Wąs, Aleksander Kania, Zygmunt Solecki, Paweł Piasny i Wiesław Ziarno. Na przewodniczącego komitetu został wybrany Apolinary Ćwięczek.

Reklama

Pierwszą decyzja było podjęcie prac związanych z wykonaniem projektu architektonicznego nowej części kościoła. Wybór padł na firmę Form Studio z Katowic znanego architekta inż. Michała Kuczmińskiego, który specjalizuje się w projektowaniu obiektów sakralnych. – Po otrzymaniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę przystąpiliśmy do wyłonienia wykonawcy robót budowlanych. Wybraliśmy lokalną firmę Krzysztofa Kocjana. 22 sierpnia 2010 r. bp Grzegorz Kaszak poświęcił kamień węgielny i rozpoczęliśmy budowę murów, które do końca 2011 r. osiągnęły wysokość 8,6 m wraz z gzymsem i wieńcem zbrojonym, który zamykał ten etap – wyjaśnia ks. Radzik.

Zakończenie prac

Prace były kontynuowane w kolejnych latach. W styczniu 2014 r wyłoniono nowego wykonawcę dalszych prac budowlanych, którym została firma Arkadiusza Polakiewicza. W 2014 r. wykonano konstrukcję żelbetową pod główna kopułę, ramę pod wieżyczkę ośmiokątną, ośmiokąt klinkierowy wieżyczki oraz ramę żelbetową pod małą kopułę. W tym roku wykonano również projekt mocowania krzyża na kopule oraz projekt samego krzyża. W 2015 r. wybudowano dach kopuły głównej i kopuły mniejszej wraz z pokryciem. Na kolejne lata zaplanowano wykonanie instalacji odgromowej i częściowo elektrycznej oraz wykonanie dachów nad kaplicą boczną, nową zakrystią oraz dachu nad przewiązka, która łączy starą i nową część kościoła. Wykonanie dachów ukończono wiosna 2017 r. Wtedy też zaplanowano montaż okien w nowej części kościoła, wykonanie wewnętrznej instalacji elektrycznej oraz wytynkowanie wnętrza świątyni.

Reklama

Połączenie obydwu części kościoła nastąpiło w 2020 r. Wtedy też podjęto rozmowy odnośnie wykonania projektu wnętrza nowej części świątyni. Komitet Rozbudowy Kościoła wraz z księdzem proboszczem zdecydował powierzyć te prace znanym artystom Zofii i Stanisławowi Wywiołom. Na podstawie ich projektu wykonano granitową posadzkę oraz zrobiono i zamontowano drzwi zewnętrzne do nowej części świątyni.

W kolejnym, 2021 r. kontynuowano prace związane z wystrojem nowej części kościoła. W oparciu o pomysł ks. Radzika Zofia i Stanisław Wywiołowie opracowali projekt figury ołtarzowej, która przedstawia Matkę Bożą Królową Świata dającą Jezusa. Po zaakceptowaniu projektu wykonanie tego dzieła powierzono krakowskim artystom rzeźbiarzom Małgorzacie i Jackowi Pilchom.

2022-08-30 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bardziej słuchać Boga

Kościół współtworzy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce

Anna Bandura

Kościół współtworzy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce

Gorliwy i odważny – to przydomki świętych Szymona i Judy. Wierni z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie od lat wiernie podążają za przykładem swoich patronów.

Więcej ...

Cudowny Medalik

Niedziela legnicka 27/2009

Więcej ...

Mężnie wyznawać wiarę

2022-11-27 17:31

Ks. Michał Powęska

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyły się rekolekcje powołaniowe.

Więcej ...

Reklama