Reklama

Niedziela 41/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Dekalog przy urnach

Ks. Jarosław Grabowski

Nie można być dobrym katolikiem, jeśli nie jest się dobrym obywatelem, dla którego ojczyzna jest też dziedzictwem wiary. Nie można być dobrym politykiem katolikiem, jeśli marginalizuje się Dekalog.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: O. Michał Bortnik/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
12-13

Medytacja, a nie monotonia

Ks. Janusz Lekan

Tajemnice różańcowe powinno się odmawiać czy rozważać? Wielu nie może sobie wyobrazić swojej modlitwy bez Różańca, dla innych to nudna, usypiająca forma modlenia się. Na czym polega fenomen tej prostej ewangelicznej modlitwy?

14

Jan Paweł II do rodaków

Św. Jan Paweł II

Kobieta (...) jak uczy doświadczenie, jest nade wszystko sercem wspólnoty rodzinnej. Ona daje życie – i ona też pierwsza wychowuje. Oczywiście wspomagana przez męża i dzieląc z nim systematycznie cały zakres powinności rodzicielskich i wychowawczych.

liturgia tygodnia
15-18

Przypowieść o dzierżawcach winnicy

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 21, 33-43).

Dlaczego Różaniec jest egzorcyzmem?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

W naszej pobożności ważną rolę odgrywają sakramentalia. Chodzi o znaki towarzyszące modlitwom, które przygotowują wiernych do pełnego przyjęcia skutków sakramentów oraz uświęcają różne okoliczności życia.

Bóg pokoju

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Pokój jest wartością, którą współcześnie doceniamy szczególnie. Jezus przed męką zapewnił Apostołów i nas wszystkich: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!” (J 14, 27). Po zmartwychwstaniu Jezusa zaś uczniowie również usłyszeli Jego słowa: „Pokój wam!” (J 20, 19).

Pieśń o winnicy – piękna i groźna

O. Krzysztof Osuch, jezuita

Chcę zaśpiewać memu Przyjacielowi pieśń o Jego miłości ku swojej winnicy!”. Pieśń zaczyna się pięknie i obiecująco. Niestety, główna jej treść dotyczy sprzeniewierzenia i zmarnotrawienia wielkiej miłości.

Święta od Serca Jezusowego

Ks. Mariusz Frukacz

Podczas mistycznych objawień Jezus pokazał jej swoje Serce.

moim zdaniem
19

Dobro wspólne i roztropność

Ks. Paweł Bortkiewicz

Są wartości, którymi nie można rozporządzać i których nie można podważyć.

życie kościoła
21-22

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

XXIII dzień papieski
23

Najcenniejszy dar – życie

Weronika Tutka

Jesteśmy dziećmi, dziedzicami Boga i chcemy świadczyć o Jego miłości. Miłości zawartej w istnieniu i życiu każdego człowieka. Tak jak świadczył o niej nasz patron – św. Jan Paweł II.

świadek wiary
24-25

Biskup w więziennym pasiaku

Ks. Robert Ogrodnik

Błogosławiony Władysław Goral był najdłużej dręczonym kapłanem w gronie biskupów męczenników II wojny światowej. Nieliczne świadectwa, które przedostały się za druty obozu koncentracyjnego, świadczą o jego świętości i heroizmie.

historia
26-27

Na ratunek ojczyźnie

Jan Józef Kasprzyk

Francuski konsul w Gdańsku, opisując realia panujące w Rzeczypospolitej, raportował w 1717 r. do Paryża: „Rosjanie uważają, że rządzą wszędzie tam, gdzie się przypadkiem znaleźli, udając, że wszystko, na co natrafiają, należy do nich, i że mają prawo zachowywać się tak, jak im się podoba”.

nasze sprawy
28-29

Miłość na długi dystans

Katarzyna Woynarowska

Podobno przepis na udane małżeństwo nie istnieje, ale pytać o radę zawsze warto, szczególnie ekspertów z wieloletnią praktyką.

sprawy rodzinne
30-31

Czego potrzeba dziecku?

Bernadeta Grabowska

Ona, on i gromadka roześmianych dzieci. Dom, a w nim miłość. Jak osiągnąć prawdziwe rodzinne szczęście?

punkt widzenia
32-33

Granice pod kontrolą

Artur Stelmasiak

Niemcy chcą kontrolować granicę z Polską i Czechami ze względu na nielegalną migrację tzw. szlakiem bałkańskim. Ta sytuacja nie ma większego związku z granicą polsko-białoruską ani z polskimi wizami.

Scenariusze wyborcze

Paweł Sarafin

Według analiz przedwyborczych sondaży, wybory wygra Zjednoczona Prawica, ale poparcie dla formacji rządzącej jest znacznie mniejsze niż w 2019 r. Jakie scenariusze polityczne można przewidzieć po wyborach?

moim zdaniem
34

Marsz religijnego uniesienia

Jacek Pałkiewicz

Naprawdę trzeba mieć charakter, żeby wybrać się na pielgrzymkowy szlak. A potem jeszcze i hart ducha, żeby na nim wytrwać.

dostępność plus
35

Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka

Małgorzata Jarosińska-Jedyna

Słowo „niepełnosprawność” niesie w sobie bardzo wiele. Można się z nią urodzić lub ją nabyć w konsekwencji komplikacji zdrowotnych czy np. wypadku. Także z biegiem lat stajemy się mniej sprawni, a tym samym potrzebujemy pomocy i wsparcia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, widząc te problemy, powołało do życia rządowy Program Dostępność Plus, za którego realizację osobiście odpowiadam.

listy
36

Jasne i ciemne strony pamięci

Rubrykę przygotowała Jadwiga Miśta

Chcą korespondować

ARiMR
37

Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa

Materiał sponosorowany

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ruszył właśnie, cieszący się do tej pory dużym zainteresowaniem polskich rolników, program wsparcia dla małych gospodarstw. Tym razem finansowany jest z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Nabór wniosków potrwa do 27 października 2023 r.

niedziela z kulturą
39-42

Tysiąc lat historii

W.D.

Na biegunach

W.D.

Świadek i ofiara

W.D.

O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny…

Tomasz Łabonarski

Za nami upalne lato i czas się zmierzyć z aurą długich deszczowych wieczorów; oto miesiąc mgieł – październik! Całe szczęście w sukurs przychodzi nam szeroka tym razem oferta Teatru Telewizji. Będzie co oglądać, będzie o czym myśleć i debatować w domowym zaciszu, gdy o szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny. Powrócą znajome twarze, znajomi autorzy, a niezmiennie pozostaje z nami jakość sztuki.

Co z tym miłosierdziem?

Ireneusz Korpyś

Ksiądz prof. Paweł Bortkiewicz w swojej najnowszej książce przeciwstawia się banalizacji miłosierdzia.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
51

Możdżer rusza w trasę

Piotr Iwicki

Jest jednym z najpopularniejszych artystów polskiej sceny muzycznej, a jego sława wykracza daleko poza granice Polski. Co tu ukrywać, to artystyczny obywatel świata.

spotkania ze sztuką
52-53

Picasso w Warszawie

Paweł Sarafin

Już 12 października będzie można zobaczyć dzieła Pabla Picassa wypożyczone z kolekcji Muzeum – Dom Narodzin Picassa w Maladze. Wystawę z okazji 50. rocznicy śmierci artysty organizuje Muzeum Narodowe w Warszawie, którego mecenasem jest ORLEN.

Muzyka jak w czasach Chopina

Artur Stelmasiak

Wybitni pianiści z całego świata będą koncertować na takich samych instrumentach, na jakich grał sam Fryderyk Chopin. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych to prawdziwa gratka dla melomanów.

opowiadanie
54-55

Kanonickie kolory

Wikary Makary

Stało się, choć plotka wyprzedziła dekret. Proboszcz został kanonikiem. Nie ukrywał specjalnie satysfakcji ani tego, że czekał na ten honor, i uważał, iż nareszcie, odpowiednia pora, choć mogłoby być i wcześniej. Okazało się też, że strój kompletny ma już w szafie od pewnego czasu.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
56-59

7 oznak, że jesteś wykorzystywany

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

Dla naszych bliskich zrobimy niemal wszystko – to oczywiste. Jeśli bliska nam osoba przeżywa kryzys, np. jest obecnie bez pracy lub źle się czuje, to będziemy ją wspierać. Ale czy ta osoba na pewno zrobiłaby to samo dla nas?

65 plus, 18 minus...

Anna Wyszyńska

Od kilku tygodni grono pacjentów, którzy mogą korzystać z bezpłatnych leków, powiększyło się o dwie grupy wiekowe.

Umowa dożywocia

Bożena Kwiecińska, prawnik

Chcę przepisać wnuczkowi dom, który należy do mnie, pod warunkiem, że będę mogła tam mieszkać do śmierci. Jak sporządzić taką umowę, żebym miał gwarancję, że nie odda mnie do domu opieki?

świat pod lupą
60-61

Energia, sprężynka i... Boża łaska

Paweł Kukołowicz

W naszej ojczyźnie przełamany został impas związany z uruchomieniem energetyki jądrowej. Na pierwsze strony gazet powróciły informacje o syntezie termojądrowej. To idealne, czyste źródło energii. Marzenie ludzkości. Ale czym właściwie jest energia fizyczna? A czym energia duchowa?

patron roku
62-63

Gdy wzywa terra incognita…

Monika M. Zając

Za nim 3 tys. mil, na plecach 45 funtów, a przed nim... jaki nowy ląd ukaże się na horyzoncie? Choć jest hrabią, wygląda jak szkielet, bo skończyły się zapasy, nawet sucharów i słoniny. Ale to wszystko nic, gdy miłość do eksplorowania nowych lądów popycha w nieznane.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

moim zdaniem
64

Czy dziś można być uczciwym?

Witold Gadowski

Zło wobec tego, kto trwa uparcie przy prawdzie, ostatecznie jest bezsilne.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie…

I.C.

... co oznacza margaretka w Kościele?

Ironman z parafii

Beata Pieczykura

Jak pragnienie, motywacja i systematyczność pozwoliły ks. Jakubowi Wiśniewskiemu z Uniejowa zrealizować swoje wielkie marzenie i ukończyć amatorsko prestiżowy na całym świecie triatlon? Jakie przesłanie płynie dla każdego z nas, gdy czytamy o tym wyczynie?

Sądecki frasunek

Mateusz Góra

Ile zostało tu wylanych łez, to rzecz niespotykana – mówi Stanisław Klag. Czyli o niezwykłej historii lekko zapominanego miejsca kultu w regionie, gdzie z kaplicy na Strzygańcu Jezus płacze nad Sądecczyzną.

Biblio, ojczyzno moja!

Ewa Biedroń

W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie w dniach 20-22 września odbyły się dwa duże wydarzenia. To kolejne Sympozjum Biblistów Polskich i Zjazd Sekcji Patrystycznej.

Ewangelizowanie obrazem

Aleksandra Polewska-Wianecka

Wystawa „Człowiek i Wiara” to wybór zdjęć, które oddają ducha nowej ewangelizacji – powiedziała Andrea Szotkowska, czeska fotografka, otwierając ekspozycję w Koninie.

Wspólne dobro

Oprac. za: www.lichen.pl

Podczas II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia Jutra” w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zaprezentowały się jedne z najbardziej aktywnych parafii w Polsce.

Nasz nowy dom

Oprac za: bobola-maleczyn.pl

To wielka radość i wdzięczność, że ten dom tak pięknie wygląda i otwiera ogromną wyobraźnię na temat tego, co można w nim zrobić – powiedział podczas uroczystości bp Marek Solarczyk.

Niedziela podlaska

Szpitalne święto

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

25 września odbyły się uroczystości jubileuszowe 50-lecia Szpitala Powiatowego w Siemiatyczach. Wydarzenie połączone było z oddaniem do użytku nowego Oddziału Ortopedycznego i Szpitala Jednego Dnia.

Jubileusz parafii Starawieś

Ks. Marcin Gołębiewski

Wspólnota parafialna w Starejwsi świętowała 550-lecie swojego istnienia. Podczas wspólnego dziękczynienia proszono równocześnie o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski.

Tu wschód łączy się z zachodem

Ks. Rafał Oleksiuk

Od ostatniej wizytacji kanonicznej, którą przeprowadzał bp Tadeusz Pikus minęło 6 lat. 24 września klucze do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce zostały na trzy dni przekazane w ręce biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Widać ich wielką pracę

Kamil Krasowski

Służby konserwatorskie na Ziemi Lubuskiej obchodzą 70-lecie istnienia. Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się w poaugustańskim klasztorze w Żaganiu.

Jakoś się mieścimy

Katarzyna Krawcewicz

To prawdziwa wspólnota z tradycjami, grupa formująca się i aktywnie działająca nie tylko na rzecz parafii, ale też lokalnej społeczności, od lat spotykająca się w każdy piątek, rozpoczynając zawsze Mszą św. Oaza z Rzepina.

Człowiek jest najlepszą inwestycją

Katarzyna Krawcewicz

To dewiza, którą od lat kieruje się Tomasz Jaskuła. Starosta sulęciński często bez wahania wybiera inwestycję w drugiego, nierzadko pozostawionego samemu sobie i opuszczonego człowieka. Siłę do tego czerpie od Pana Boga i codziennej modlitwy, siłę daje mu także rodzina.

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?