Hasło przewodnie tegorocznego marszu nawiązuje do wierności i nierozerwalności małżeństwa sakramentalnego: „I ślubuję Ci”, które jest bezpośrednim odwołaniem do przysięgi. Organizatorzy z Centrum Życia i Rodziny wskazują, że tym hasłem chcą zwrócić uwagę na wyjątkowość instytucji małżeństwa, a także przypomnieć, iż jest to związek jednej kobiety i jednego mężczyzny. – Współczesne wzorce kulturowe coraz częściej przedstawiają małżeństwo jako niezobowiązującą i czasową umowę, dlatego podczas tegorocznego marszu chcemy przypomnieć, jaką wartość ma małżeństwo i jakie są jego cele. Nie ma bowiem wątpliwości, że małżeństwo sakramentalne to nierozerwalny związek kobiety i mężczyzny, który jest fundamentem do stworzenia szczęśliwej rodziny – mówi Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.
Hasło „I ślubuję Ci” ma również przypomnieć wszystkim małżonkom oraz powołanym do małżeństwa sens i znaczenie przysięgi małżeńskiej. – Ze względu na liczne ideologiczne ataki, które dezawuują instytucję małżeństwa, w dzisiejszych czasach konieczne jest przypominanie, że małżeństwo jest fundamentem, na którym można budować nie tylko własną przyszłość, ale również przyszłość całej rodziny, dzieci oraz wspólnoty narodowej – dodaje Ozdoba.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Marsz dla Życia i Rodziny to także okazja do zamanifestowania swojego przywiązania do wartości pro-life i publicznego podkreślenia, że każde życie jest bezcenne – niezależnie od tego, na jakim etapie rozwoju się znajduje. Przez lata jednym z wiodących postulatów inicjatywy było zwiększenie ochrony życia w Polsce oraz prawne ograniczenie aborcji eugenicznej, co stało się faktem po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w 2020 r.
Marsz wyruszy 18 września o godz. 11 z placu Zamkowego w Warszawie, gdzie będzie można posłuchać koncertu Arki Noego, a zakończy się Mszą św. w kościele Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.