Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Modlitwa za Ojczyznę

W uroczystościach wzięła udział kompania honorowa 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia

Piotr Lorenc/Niedziela

W uroczystościach wzięła udział kompania honorowa 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia

O patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży zaapelował biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak podczas Mszy św. sprawowanej 11 września w intencji Ojczyzny i jej obrońców na przestrzeni wieków oraz mieszkańców Czeladzi z okazji 760. rocznicy lokacji miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncelebrowanej Eucharystii w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czeladzi przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Wspólnie z nim liturgię sprawowali: ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ks. Andrzej Nackowski – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, ks. Karol Nędza – wicedyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin oraz ks. Jarosław Wolski – proboszcz parafii.

Jako że świętowana była jeszcze 100. rocznica przyłączenia Śląska do Polski, w liturgii wzięła kompania honorowa 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia wraz z orkiestrą i dowódcą jednostki – ppłk. Grzegorzem Gdulą. Nie zabrakło licznie zgromadzonych mieszkańców Czeladzi na czele z burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem i Jolantą Moćko – przewodniczącą Rady Miejskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z uwagi na 760. rocznicę lokacji miasta w uroczystości udział wzięli także przedstawiciele władz miasta partnerskiego Auby we Francji. Delegacji przewodniczył mer tego miasta – Christophe Charles, posiadający honorowe obywatelstwo Czeladzi. Obecne były także delegacje miast partnerskich Viesite na Litwie i Żydaczów na Ukrainie. Nie zabrakło pocztów sztandarowych z czeladzkich szkół i stowarzyszeń. Jak powiedział ks. Jarosław Wolski, wielką cnotą jest patriotyzm i ukochanie ojczyzny. – Naród musi być świadomy swej historii i nie może zapomnieć o tych, którzy przyczynili się do stworzenia niezawisłego i suwerennego państwa – wskazał ksiądz proboszcz.

Reklama

W homilii bp Grzegorz Kaszak odniósł się do trudnej historii naszego narodu i samego miasta Czeladź, które w swym 760-letnim istnieniu przetrwało trudne momenty, takie jak na przykład najazdy obcych wojsk. – Naznaczone one były okrucieństwem, grabieżą, mordem i torturami. Polacy musieli stawać do obrony swej wolności, a także obrony dorobku swej kultury. Wielu z nich na ołtarzu Ojczyzny złożyło ofiarę ze swojego życia, stąd nasze spotkanie patriotyczno-religijne jest oddaniem im szczególnego hołdu. Czeladzianie nie pozostawali obojętni na patriotyczne wezwanie. Z Czeladzi wywodzili się powstańcy styczniowi, żołnierze armii generała Józefa Hallera, uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej czy powstańcy śląscy. To na terenie Czeladzi w czasie powstania śląskiego doszło do ataku Niemiec na kopalnię „Saturn”, w wyniku czego zginął polski żołnierz, który jest pochowany na terenie cmentarza katedralnego w Sosnowcu. Później powstało tam pierwsze w historii Mauzoleum Powstań Śląskich – przypomniał hierarcha. Zaapelował również do uczestników, by gorąco modlić się za współczesnych żołnierzy, którzy w dzisiejszych czasach mają bardzo trudną misję do spełnienia. – Nasi żołnierze często są wysyłani na nasze wschodnie tereny, by bronić granic państwa przed jakże bliskim i realnym zagrożeniem w obliczu wojny na terenie Ukrainy. Pamiętajmy o nich w naszych codziennych modlitwach – zaznaczył pasterz Kościoła sosnowieckiego. Wskazał także, za św. Janem Pawłem II, że brak Boga w sercu człowieka powoduje wielkie i okrutne konflikty światowe.

Druga część uroczystości z apelem poległych i koncertem pieśni patriotycznych odbyła się na Rynku w Czeladzi. Nie mogło zabraknąć wystąpienia Zbigniewa Szaleńca – burmistrza Czeladzi. – Świętując 760-lecie lokacji naszego miasta spotykamy się na Rynku – miejscu wyjątkowym, bo pamiętającym dzieje najstarszego grodu Zagłębia Dąbrowskiego. A mamy ku temu szczególną okazję, albowiem w obchody jubileuszu naszej pradawnej Czeladzi wpisała się 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego zwieńczonego przyłączeniem Śląska do Polski. Każde z tych wydarzeń jest jednakowo ważne, bo dotyczy społeczności, która przez wieki tworzyła tę wspólnotę, była świadkiem historycznych przemian i wydarzeń, a w chwilach największej próby walczyła o niepodległość nie tylko tej ziemi, ale całego kraju – powiedział burmistrz. Przypomniał, że do walki o Polskę w powstańczych szeregach stawali również czeladzianie. – Nazwiska wielu zapisane są na kartach historii naszego miasta, a ich twarze utrwalono na niejednej archiwalnej fotografii. Najważniejsze jednak jest to, że przetrwali w naszej zbiorowej pamięci. Ci niezwykli i odważni ludzie – często bardzo młodzi, zostawiali swoje rodziny, opuszczali domy i wraz z podobnymi sobie – z okolicznych miast i wsi, nieważne czy z Zagłębia czy ze Śląska, oddawali swe życie pod rozkazy dowodzących tymi patriotycznymi zrywami. Jesteśmy im po wsze czasy winni cześć i szacunek. Dlatego dziś jesteśmy tu razem, by zamanifestować naszą wdzięczność i podziw dla ich patriotycznej postawy i przekonań o słusznej walce – podkreślił Zbigniew Szaleniec.

Na koniec przemówienia podsumował też świętowanie 760. rocznicy lokacji miasta. – Przed nami ostatni akord obchodów 760-lecia lokacji miasta. We wszystkich wydarzeniach, które przygotowaliśmy z tej okazji, towarzyszyły nam delegacje z miast partnerskich z Francji, Łotwy i Ukrainy – co w tym dramatycznym dla tego kraju czasie doceniamy nadzwyczajnie. Wspominam o tym dlatego, ponieważ pragnę wszystkich państwa powiadomić, że w miniony piątek 9 września, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej miałem wielką przyjemność obdarować pana Christopha Charlesa – mera miasta Auby, naszego francuskiego przyjaciela, tytułem Honorowego Obywatela Miasta Czeladź. To dzięki jego osobistemu zaangażowaniu i mobilizacji społeczeństwa Auby drogą przez Czeladź do ukraińskiego Żydaczowa dotarła pomoc humanitarna. Ten piękny gest spotkał się z wielką wdzięcznością ze strony ukraińskiej. Jestem dumny, że mamy partnerów, którzy w trudnych chwilach potrafią solidaryzować się w imię wyższych wartości – podkreślił włodarz miasta.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-21 08:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W intencji pokoju

Msza św. przy akompaniamencie orkiestry i śpiewie chóru

Ryszard Wyszyński

Msza św. przy akompaniamencie orkiestry i śpiewie chóru

Sprawowane od ponad 40 lat, trzynastego dnia każdego miesiąca Msze św. w intencji ojczyzny wpisały się na trwałe w tradycję wałbrzyskiej kolegiaty.

Więcej ...

Świadectwo Karola Gnata: Moja droga do Boga zaczęła się od pogubienia

Niedziela Ogólnopolska 15/2024, str. 68-69

Karol Gnat

www.tvp.pl

Karol Gnat

Karol Gnat – dziennikarz, producent filmowy i telewizyjny, znany z programu "Zrujnowani, odbudowani" o budowaniu swojej relacji z Bogiem.

Więcej ...

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest blisko!

2024-11-30 19:50

Red.

Jak potężnie brzmiąca trąba rozlega się dziś słowo Boże, aby nas zbudzić  ze snu, aby wyrwać nas z letargu, wezwać do czujności, modlitwy i gorliwości. „Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach”, „moce niebios zostaną wstrząśnięte”, „ludzie mdleć będą ze strachu” – głosi dziś Ewangelia – ale „nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święto św. Andrzeja Apostoła, męczennika

Święci i błogosławieni

Święto św. Andrzeja Apostoła, męczennika

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Czy chcesz naśladować Jezusa, czy chcesz pójść za Nim?

Wiara

Czy chcesz naśladować Jezusa, czy chcesz pójść za Nim?

Szokująca praktyka w Danii: urzędnicy odbierają dzieci...

Wiadomości

Szokująca praktyka w Danii: urzędnicy odbierają dzieci...

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...