Reklama
„Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść”. (1 Kor 6, 12)
We współczesnym królestwie wolności odkrywamy ludzi jak spod jednej sztancy: myślących i zachowujących się jednakowo. Ci, którzy wyłamują się z konformizmu, są przywoływani do porządku. W imię wolności, naturalnie.
To możliwość dokonywania wyboru czyni człowieka wolnym.
Prawdziwa wolność wymaga ładu, nade wszystko moralnego. Gdy go brak, człowiek z wolnego staje się niewolnikiem instynktów, namiętności czy pseudowartości.
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 23, 35-43)
Uroczysty hymn otwierający List do Kolosan wysławia dzieło zbawienia dokonane z woli Ojca przez Syna (por. Kol 1, 12-20). Dzięki temu dziełu stało się możliwe nasze przejście ze strefy ciemności do królestwa światła.
Jezusowi, Królowi królów, urządzono wieloetapowy proces sądowy, który miał Go zdyskredytować, zhańbić i wymazać z pamięci tych, którzy dali się porwać Jego olśniewającym słowom, cudownym czynom i zaproszeniem do szczęśliwego przebywania w domu Ojca, gdzie mieszkań jest wiele.
Święty Klemens był trzecim następcą św. Piotra, po Linusie i Anaklecie.
Bóg nie lęka się oskarżeń o naiwność. (…) Co więcej, sama Ewangelia bywa czasem wręcz skandaliczna.
Każdy z nas, chcąc nie chcąc, patrzy na średniowieczną Polskę oczami Jana Długosza.
O zasadach dobrego kazania, o tym, ile powinno trwać głoszenie homilii i czy wierni jej słuchają mówi ks. prof. Leszek Szewczyk w rozmowie z Julią Saganiak.
O rekonstrukcji jednego z najcenniejszych symboli Warszawy opowiada Jan Edmund Kowalski, prezes zarządu spółki Pałac Saski.
Transformacja energetyczna jest dla człowieka, a nie człowiek dla transformacji – powiedział prezydent Andrzej Duda na szczycie COP27 w Egipcie. Podkreślił także, że dziś zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest równie ważne, jak ochrona klimatu.
Pierwszą elektrownię jądrową na Pomorzu wybudują Amerykanie, drugą, w Wielkopolsce – Koreańczycy, a trzecia powstanie w centralnej Polsce. Co możemy zyskać dzięki inwestycjom w atom?
Mieszkańcy Ukrainy tracą swoich bliskich, swoje domy i siły do zmagania się z rzeczywistością. Nie mogą jednak stracić nadziei na pomoc, dlatego Caritas Polska realizuje na Ukrainie program Rodzina Rodzinie.
„Vito, jak to się stało, że Meloni wygrała te wybory?”.
Badania naukowe wyraźnie potwierdzają, że obcowanie ze środowiskiem naturalnym wpływa na poprawę sił witalnych, a także ludzkiej odporności
Sztuczna bieżnia nie zastąpi leśnej ścieżki, ściana wspinaczkowa – wypadu w góry, a basen – jeziora czy morza. Wysiłek fizyczny w środowisku naturalnym jest nie tylko o wiele bardziej efektywny, ale też przyjemniejszy.
Pozytywny wpływ zwierząt na zdrowie i samopoczucie człowieka jest dobrze znany od stuleci, jednak dopiero w ostatnich dekadach zwiększyło się zainteresowanie nauki tematem zooterapii, zwanej niekiedy animaloterapią. Dziś naukowcy nie mają wątpliwości, że zwierzęta potrafią nam pomóc w przezwyciężaniu niektórych chorób.
Fakt, że bliski kontakt z naturą ma pozytywne skutki dla zdrowia psychicznego, potwierdzi każdy dyplomowany psychiatra i psycholog. Jak to się dzieje, że natura nas uspokaja i koi naszą psychikę?
Narody, które nie szanują swojej historii, są skazane na upadek. Wiem, brzmi to pomnikowo, ale prawda jest taka, że dbałość o dziedzictwo kultury, pamięć historii, zaczyna się obok nas. Może nawet tuż za rogiem.
Nowa wystawa ukazuje chwałę i splendor Rzeczypospolitej przedrozbiorowej.
W procesie terapeutycznym bardzo ważną rolę odgrywa przeżycie pożegnania, przepracowanie tragedii – wyjaśnia w rozmowie z Niedzielą ks. Zbigniew Szostak.
Aby muzyka w kościele miała odpowiednie brzmienie, potrzeba wiele czasu, godzin prób, nauki i odpowiedniego instrumentu.
O parafii, którą tworzył w czasach, gdy budowie nawet najmniejszej kapliczki lub ustawieniu krzyża sprzeciwiała się władza, opowiada ks. prał. Henryk Berka, pierwszy proboszcz parafii Chrystusa Króla na os. Błonie w Bydgoszczy.
Jest wspomożycielką i patronką wielu trudnych zawodów, w tym kolejarzy. Wiele świątyń wzniesionych ku jej czci jest położonych na terenie Wielkopolski. Poznajmy kilka z nich.
To nie tylko patron myśliwych i leśników, ale każdego przemienionego człowieka – powiedział o św. Hubercie ks. inf. Ryszard Pruczkowski.
Dokonaliście właściwego wyboru: chcecie służyć Bogu! – zwrócił się do członków zgromadzenia abp Wiktor Skworc.
Wysiadł ze statku w Argentynie ponad 70 lat temu. Towarzyszył mu obraz Matki Bożej Częstochowskiej. O kim mowa?
„Budowanie wspólnot chrześcijańskich” – to nazwa kursu, który został zorganizowany przy najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce – w Górce Klasztornej.
Witraże mają moc przekazywania tajemnicy Boga – powiedział bp Piotr Libera w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie.
Z udziałem absolwentów i zaproszonych gości odbyły się jubileuszowe obchody 50-lecia Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Dla mnie synod jest takim momentem, kiedy trochę remontujemy Kościół, tę wspólnotę – powiedział o synodzie Tomasz Pal z bielskiej parafii na osiedlu Karpackim.
Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Ciścu pod przewodnictwem bp. Romana Pindla świętowała 50. rocznicę budowy kościoła, który do historii przeszedł jako świątynia jednej doby.
Mam 300 przyczyn, by wrócić – to moi parafianie, którzy mają imię i nazwisko – mówi o. Artur Wilczek, redemptorysta. Od 23 lat misjonarz na Syberii.
Przyjdźcie i zobaczcie, jak u nas jest. Zaryzykujcie, sprawdźcie, czy dacie radę żyć Ewangelią i czy do takiego świata chcecie należeć – mówi ks. Łukasz Tarnowski.
Coś, co jest piękne i dobre, jest również użyteczne, przedstawia swoim kształtem Stwórcę – tłumaczy istotę religijnej twórczości o. Stanisław Rudziński.
Osoba zaangażowana w dzieło rady parafialnej ma poczucie swego rodzaju misji, utożsamia się z konkretną wspólnotą, kocha ten lokalny Kościół i troszczy się o swoją parafię – mówi ks. Jan Niziołek.
To, że czcigodni Jubilaci jesteście dzisiaj razem po 50 latach wspólnego życia w sakramentalnym związku małżeńskim, oznacza, że udało się wam dobrze rozpoznać swoje powołanie – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. w intencji małżonków z gminy Drohiczyn, którzy w tym roku świętują złote gody.
Kościół jest żywy i ciągle realizuje się w różnych wymiarach i miejscach. Ma różne twarze. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie najtrudniejszych w przyjęciu jest Kościół jako rodzina. Szczególny apostolat w tej sferze pełni małżeńsko-rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie czyli Domowy Kościół.
Pod hasłem „Niepełnosprawny – nie znaczy nieszczęśliwy” została zorganizowana IV edycja Diecezjalnego Konkursu „Wartościowe opowieści”.
Nazwiska uhonorowanych Medalem Pro Christo Rege et Ecclesia poznamy w święto patronalne Akcji Katolickiej – w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, podczas Mszy św. w bazylice katedralnej o godz. 11.
W swoim kapłańskim życiu, poddany była wielu trudnym próbom, z których wyszedł z godnością, opierając się totalitaryzmowi brunatnemu i czerwonemu.
W listopadzie światła zniczy – światła pamięci znaczą miejsca cmentarzy. Także i tych rzadziej odwiedzanych, jak cmentarze choleryczne. W 1857 r. epidemia cholery nawiedziła wieś Lechów (gm. Bieliny, parafia Makoszyn).
Roraty, angażujące całe rodziny, pomagają w budowaniu wspólnoty. O ich przemieniającej sile świadczą mieszkańcy parafii w Rzepienniku Biskupim, gdzie okres adwentowy jest jednym z najbardziej wyczekiwanych w całym roku liturgicznym.
Wspólne śpiewanie, dialogowanie to też modlitwa i to nie byle jaka – przekonuje o. Augustyn Piotr Spasowicz, cysters.
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza rodziców i nauczycieli do udziału w szczególnym spotkaniu.
Bądźmy gotowi dać wszystko ojczyźnie, by zawsze pozostała wolna i niepodległa – zaapelował abp Stanisław Budzik.
Czas spędzony na adoracji Najświętszego Sakramentu jest najlepiej spożytkowanym czasem – powiedział ks. Daniel Mazurek.
Spotkaliśmy pięknego kapłana, który każdego zapraszał na drogę wiodącą ku zmartwychwstałemu Chrystusowi – powiedział bp Adam Bab.
Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy 7 listopada przeżywała uroczystość wprowadzenia do świątyni relikwii bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wydarzeniu przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.
Kościół w Szklarach Górnych to unikat i dobrze to widać, bo barokowy ołtarz i manierystyczna ambona po rewaloryzacji lśnią niczym klejnoty. Kryje też tajemnice, o czym przekonano się, gdy odkryto wejście do krypty.
Pod takim tytułem do 3 grudnia w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze-Jagniątkowie można oglądać wystawę poświęconą zmarłemu przed 3 laty ks. Marianowi Matuli – wieloletniemu proboszczowi parafii w Jagniątkowie.
O trudach i radościach łódzkiej rzeczywistości, postanowieniach synodu diecezjalnego, a także roli kobiety w strukturach Kościoła mówi abp Grzegorz Ryś w rozmowie z ks. Pawłem Gabarą i Julią Saganiak.
Po 30 latach od powstania Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie budynku.
Każda rodzina z naszej parafii we własnym zakresie organizuje pobyt Maryi u siebie w domu – mówi ks. Janusz Banachowski, proboszcz parafii św. Marcina i św. Marii Magdaleny.
W Krośnie odbyło się XII Podkarpackie Forum Charyzmatyczne. Wydarzenie zgromadziło setki osób, które przyszły wspólnie się modlić i wsłuchiwać w słowo Boże.
O podsumowaniu mijającego roku duszpasterskiego w naszej archidiecezji i planach na kolejny rok z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Uczniowie klasy 4a jarosławskiego „Katolika” zaprezentowali w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia program słowno-muzyczny Wspomnienie Anny…. Autorem scenariusza był licealista Konrad Peszek.
22 listopada wspominamy w liturgii św. Cecylię – patronkę muzyki i muzyków kościelnych. Tę, jakże piękną i potrzebną w Kościele misję, wypełniają kantorzy, chórzyści, ale przed wszystkim organiści.
Na początku XXI wieku Rzeszów zaczął się szybko rozwijać w kierunku południowo-zachodnim. Na zachód od dawnych zakładów WSK zaplanowano duże osiedle mieszkaniowe, które otrzymało nazwę Osiedle Zawiszy.
Parafia św. Mikołaja w Lubli przeżywa obecny rok w duchu wdzięczności za jednego jej z proboszczów – kapłana wyjątkowego, bo pasterzującego tej wspólnocie za okupacji i w czasie rządów komunistycznych.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz włączył alumnów V roku do grona kandydatów do święceń diakonatu i kapłaństwa, natomiast alumnowi III roku poświęcił sutannę.
Uczniowie oraz nauczyciele włączyli się w akcję pomocy misjonarzom.
Ławeczki: prof. Pawłowskiego i wójta Słomki poddano renowacji.
Na kilka dni przed Świętem Niepodległości, 8 listopada, w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej miało miejsce jedyne w swoim rodzaju widowisko multimedialne „Zagłębie dla Śląska”.
Za nami VI edycja Diecezjalnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowanego przez parafię Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Bolesławiu.
Pandemia wyhamowała, ale jej skutki pozostają. O tym, jak sobie z nimi radzić, mówi ks. dr hab. Paweł Sobierajski, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych.
Przedstawiciele wspólnot parafialnych spotkali się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, aby wziąć udział Diecezjalnym Forum Rad Parafialnych.
Posługujących w diecezjalnym sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny ojców paulinów w ramach wizytacji kanonicznej odwiedził bp Marek Mendyk.
Ojcowie sercanie biali i wierni z polanickiej parafii Chrystusa Króla przygotowywali się do peregrynacji obrazu Matki Bożej Różańcowej z Pompei wraz z relikwiami apostoła Różańca – bł. Bartolo Longo.
Miłość, służba i pomoc to słowa, które dominują w przekazie chrześcijańskiego orędzia o zbawieniu każdego człowieka, a szczególnego znaczenia nabierają w posłudze Parafialnych Zespołów Caritas.
W budynku Kurii Metropolitalnej odbyła się uroczysta gala wręczenia wyróżnień dla szczególnych osób i instytucji.
Polska niepodległość jest bardzo ściśle związana z niepodległością Ukrainy.
Bóg jest wierny obietnicy zbawienia. On umacnia i broni od złego, dlatego chrześcijanie mogą zawsze liczyć na Jego pomoc i ochronę – mówił bp Józef Szamocki podczas homilii w toruńskiej katedrze.
Spotkanie zaczyna się właściwie u progu domku duszpasterstwa, ponieważ Basia chce przywitać się z każdym. A kiedy do sali wchodzi dziewczyna z kostką skręconą na ściance, rusza w jej stronę, chcąc „pogadać z drugą niepełnosprawną”.
Z ks. Maciejem Kępczyńskim o Studium Muzyki Kościelnej i śpiewie, który pociąga do Pana Boga, rozmawia Renata Czerwińska.
O tym, jak zostaje się muzykiem kościelnym, o powołaniu artysty i pięknie liturgii z ks. prof. dr. hab. Andrzejem Filaberem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Uzależnienia mogą dotknąć nas w każdym wieku. Czasem nie da się z nich wyjść bez specjalistycznej pomocy. Wszechstronne wsparcie od 30 lat oferuje Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN.
Od ponad 35 lat jest harcerzem. To pasja – mówi. Pasja życia z ludźmi, poznawania świata, radzenia sobie w życiu.
W parafii św. Michała Archanioła gościli misjonarze z Jamajki – Małgorzata i Łukasz Łangowscy.
Dzisiejsze jubileusze są przystankiem w naszej drodze do Nieba – powiedział abp Józef Kupny podczas uroczystości w parafii.
W gospodarstwach domowych rocznie marnuje się ok. 3 mln ton żywności. Dużo kupujemy i dużo wyrzucamy, a przecież marnowanie jedzenia to grzech. Małą podpowiedź w tej kwestii daje nam ks. Witold Hyla, proboszcz z wrocławskiej Kleciny.
W Zamościu odbyła się gala podsumowująca konkursy „Kolory Niepodległości” i „Wolna – Niepodległa”.
Święto patrona szkoły obchodzono w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju.
Jednostka OSP w Goździe Lipińskim obchodziła jubileusz 70-lecia swojego istnienia.
Miłość przez wieki była tą siłą, która dawała moc naszym przodkom – powiedział bp Adrian Put, który 11 listopada modlił się w intencji ojczyzny w zielonogórskiej konkatedrze.
W budynku plebanii odkryto wyjątkowo dobrze zachowane polichromie.
Chcemy, żeby w kolejnych parafiach powstawały grupy apostolskie, bo ta droga formacji uczy kochać tak jak Maryja – mówi Bożena Ratajczak, przewodnicząca Apostolatu Maryjnego w parafii św. Mikołaja w Skwierzynie.
Reklama
Jasna Góra
Kościół
Wiadomości
Wiara
Kościół
Kościół
Wiadomości
Niedziela Świdnicka
Święci i błogosławieni