Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Trzeba usłyszeć, aby głosić

Mszę św. koncelebrowało blisko 100 księży

Jarosław Ciszek

Mszę św. koncelebrowało blisko 100 księży

Co roku w klasztorze w Czernej, przy relikwiach św. Rafała Kalinowskiego, gromadzą się księża naszej diecezji, by wspólnie się modlić i karmić Bożym słowem.

Tegoroczne spotkanie formacyjne odbyło się 18 września. Tradycyjnie, obok kapłanów diecezjalnych i posługujących w diecezji zakonników, udział w modlitwie wzięli pasterze sosnowieckiego Kościoła – bp Grzegorz Kaszak i bp Piotr Skucha. Duchowym przewodnikiem dnia skupienia, głoszącym konferencję przed Eucharystią i homilię, był ks. Eugeniusz Ploch z diecezji opolskiej.

To członek Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, Misjonarz Miłosierdzia, od 7 lat proboszcz parafii w Winowie, a wcześniej ojciec duchowny w opolskim seminarium i duszpasterz akademicki zaangażowany we wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym. Warto sięgnąć do jego profilu w serwisie w Facebook, gdzie prowadzi codzienny cykl rozważań #MinutkaZeSłowemVideo. Jest także współorganizatorem i jednym z pomysłodawców „Remontu Małżeńskiego” czyli rekolekcji dla rodzin.

Słowo w centrum

Swoje rozważania, oparte na szerokim duszpasterskim doświadczeniu, ks. Ploch – jak sam mówił – poświęcił sprawom absolutnie oczywistym i fundamentalnym, ale jednocześnie tak trudnym do uświadomienia w zabieganym, kapłańskim życiu. Mówił o Piśmie Świętym, jako słowie, które Bóg kieruje do każdego z nas. To właśnie kapłani winni być pierwszymi słuchaczami tego orędzia, by następnie przekazywać je wiernym. Zachęcał do stałej lektury duchowej oraz krótkich homilii podczas codziennych Mszy św., by ludzie przychodzący do kościoła po codzienną pociechę nie odchodzili z pustymi rękami.

– Bracia, jeżeli mamy jako księża cokolwiek mówić, to będziemy mówić to, co sami najpierw usłyszymy – podkreślił ks. Ploch.

W swoim rozważaniu nawiązał do ewangelicznej przypowieści o siewcy, podkreślając, że Bóg sieje swoje słowa bez opamiętania, kierując się logiką absolutnie przeciwną światu, nie zważając na statystyki i prawdopodobieństwo wzrostu. – Ziarnem jest słowo, a siewcą jest Bóg. My czasem mówimy, że to my jako księża jesteśmy od tego, by siać ziarno. I to jest prawda, ale możliwe, że jest tak – i mnie to dzisiaj bardzo dotyka – że Pan Jezus upomina się o mnie, mówiąc: „Ja chcę do Ciebie mówić” – podkreślił kaznodzieja, wskazując, że nawet biologicznie aparat słuchu i mowy jest u człowieka połączony, co widać u osób niesłyszących, które nie nauczą się nigdy mówić, ale także u dzieci, które będą zupełnie naturalnie mówić tak, jak mówią ich najbliżsi.

Reklama

Niezwykła moc

– Święty Paweł w Liście do Rzymian pisze, że wiara rodzi się ze słuchania, a tym, co się słyszy, jest słowo Boże. Kiedy czytałem swego czasu List do Rzymian i natknąłem się na to zdanie, naprawdę się wystraszyłem. Czego? Tego, że jeżeli przestanę słuchać słowa Bożego, to po prostu stanę się niewierzącym księdzem. Bo wiara rodzi się ze słuchania – powiedział ks. Ploch. Zaapelował o rachunek sumienia z tego, jaka część komunikatów, które do nas codziennie docierają, po które sięgamy do różnych źródeł, to słowo Boże.

– Przez lata nie przyznawałem się, że słowa Bożego dla mnie nie ma. A raczej ono było, ale ja się nim kompletnie nie przejmowałem – przyznał homileta, dzieląc się ze słuchaczami swoim świadectwem i absolutnym przekonaniem, że słowo Boże ma niezwykłą moc przemiany naszego życia. – Złap się mojego słowa i przyjmuj je – mówi do nas Bóg. (…) Zbierając nas tu, zwraca się do nas i przekonuje: „Odnówcie w sobie wiarę w moje Słowo. Ludzie, media, wszyscy mogą was okłamywać, ale Ja tego nie robię – moje Słowo to prawda i życie” – podkreślił ks. Ploch.

W czasie Eucharystii kapłani złożyli na tacę ofiary przeznaczone na Bratnią Pomoc Kapłańską, wspierającą księży znajdujących się w trudnej sytuacji.

Wyjątkowe miejsce

Karmelitański klasztor w Czernej położony jest 20 km na południowy-wschód od Olkusza. Jego historia sięga XVII wieku, gdy dla zakonu karmelitańskiego ufundowała go wojewodzina krakowska Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa. Zbudowany na wzgórzu, na pięknych lesistych terenach, był wielką pochwałą Stwórcy i dawał szansę kontemplacji dzieła zbawienia. Żyjący w eremach mnisi prowadzili surowe życie wypełnione modlitwą i praktykami pokutnymi. Przez lata klasztorowi udało się, mimo panujących wojen i zawieruch dziejowych, zachować swój charakter.

Reklama

Likwidacja wielkiej klauzury pozwoliła czerpać z tego duchowego skarbca także mieszkańcom okolicy, którzy chętnie tutaj przybywali, zwłaszcza do otaczanego kultem wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej z XVII wieku. Jego znaczenie zostało potwierdzone w 1988 r., kiedy został ukoronowany koronami papieskimi. Świątynia jest także miejscem kultu patrona naszej diecezji – św. Rafała Kalinowskiego. Jego szczątki spoczywają pod ołtarzem w bocznej kaplicy (pierwotnie pochowany został na sąsiadującym ze świątynią cmentarzu). Trzykrotnie pełnił on funkcję przeora tutejszego klasztoru, był propagatorem działalności karmelitańskiej, a jego zasługą było ożywienie życia religijnego i wzrost liczby powołań. To właśnie w Czernej przyjął on w 1882 r. święcenia kapłańskie i tu zasłynął jako niezrównany spowiednik i kierownik duchowy.

Przy zabytkowych zabudowaniach klasztornych i elewacji zewnętrznej kościoła prowadzone są obecnie prace konserwatorskie – zapewne niebawem miejsce to będzie jeszcze piękniejsze i będzie przyciągać pielgrzymów i turystów, szukających tu ciszy i potwierdzenia, że można żyć inaczej.

Wspinając się na wzgórze ponad klasztorem, można tu odprawić Drogę Krzyżową, a w niedawno wyremontowanym i powiększonym Domu Pielgrzyma odwiedzić nowocześnie urządzone ekspozycje muzealne, poświęcone duchowości karmelitańskiej (w tym także historii tutejszego klasztoru i losom św. Rafała Kalinowskiego) oraz misjom. Oczywiście oferowane są także noclegi oraz wyżywienie w restauracji. Ale przede wszystkim opieka duchowa i formacja, z której czerpać mogą przybywający w to ważne duchowo i historycznie miejsce.

2022-09-27 13:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ofiara konfesjonału – św. Rafał Kalinowski

Św. Rafał Kalinowski

Archiwum

Św. Rafał Kalinowski

Św. Rafał pokazuje nam, że zebrane w życiu trudne doświadczenia mogą w późniejszym czasie wydać piękny owoc. Służba wojskowa u Rosjan, udział w powstaniu styczniowym i ciężka praca na Syberii doprowadziły do tego, iż stał się cenionym spowiednikiem i kierownikiem duchowym.

Więcej ...

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09
Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu