Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pomnik Pamięci

Warta harcerzy i strzelców przy pomniku

Adam Łazar

Warta harcerzy i strzelców przy pomniku

17 września przypada kolejna rocznica napaści Sowietów na Polskę. Jest Światowym Dniem Sybiraka.

W Oleszycach na Rynku odsłonięto i poświęcono Pomnik Ofiar II Wojny Światowej. Uroczystość ta poprzedzona została modlitwą w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Eucharystię sprawował i homilię wygłosił wikariusz parafii ks. Tomasz Rybiński. W modlitwie poświęcenia prosił Boga za tych, „którzy stali się ofiarami ucisku, przemocy i złości i oddali życie w obronie ludzkiej godności oraz wolności Ojczyzny. Obdarz ich nagrodą nieśmiertelności i chwały. Błogosław nam, którzy wspominamy ich imiona...”. Na pomniku widnieje napis: „Pamięci mieszkańcom miasta i gminy Oleszyce poległym i pomordowanym w latach 1939-1947 przez Niemców, Sowietów i nacjonalistów ukraińskich, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, deportowanych na Sybir i do Kazachstanu oraz przymusowo przesiedlonych z pasa przygranicznego. Wieczna im pamięć. Burmistrz i Mieszkańcy Miasta i Gminy Oleszyce oraz Stowarzyszenie Czas na Pomoc A.D. 2022”.

Inicjatorem wzniesienia pomnika było Stowarzyszenie Czas na Pomoc, poparte przez burmistrza miasta i gminy Oleszyce. Stowarzyszenie zostało powołane 14 kwietnia 2010 r. i ma na celu wspomaganie zdolnej młodzieży, znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej, integrację społeczności lokalnej i poszanowanie dziedzictwa kulturowego.

– Nasza obecność na tej uroczystości jest wyrazem szacunku i pamięci dla poległych i pomordowanych w latach 1939-1947. Z każdym rokiem ubywa żywych świadków narodowej historii. Jest to ostatni moment, by oddać im hołd i zapewnić o trwałej pamięci – powiedział prezes Stowarzyszenia Czas na Pomoc, Mariusz Czereba. – Bez pamięci trudno sobie wyobrazić silny naród. Dlatego wszelkie inicjatywy, które zmierzają do odbudowy pamięci, są niezwykle cenne. Niech od dziś to będzie miejsce, w którym będziemy spotykać się podczas uroczystości państwowych i miejskich, oddawać cześć i wyrażać wdzięczność wszystkim, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Pomnik, przy którym stoimy, wyraża szacunek i wdzięczność dla tych, którzy zginęli oraz zostali przesiedleni, dla których zsyłka, deportacja była ostatnią drogą do Boga. Dla tych, których sercem rządził patriotyzm i dobro Ojczyzny – mówił burmistrz Oleszyc, Andrzej Gryniewicz. Przypomniał myśl jednego z ojców niepodległości marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem, staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmującym dane terytorium”. Podziękował wszystkim, którzy przywracają pamięć i dbają, byśmy nie zatracili się jako wspólnota.

Starosta lubaczowski, Zenon Swatek, powiedział, że w Oleszycach nie było takiego miejsca, by spotkać się podczas uroczystości. Teraz będzie. Pogratulował wszystkim, dzięki którym pomnik powstał. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury otwarto wystawę pt. Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939-1941, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Część artystyczną przygotowali uczniowie szkoły podstawowej w Zalesiu. Tomasz Róg, historyk z Cieszanowa, wygłosił prelekcję, popartą prezentacją archiwalnych zdjęć, na temat: Losy mieszkańców gminy Oleszyce w latach 1939-1947. Świętowanie zakończyło się występem zespołu wokalno-teatralnego z Przemyśla pt. Smak wolności oraz poczęstunkiem przygotowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Duży wkład pracy w powstanie pomnika i organizację uroczystości włożyła Maria Lechowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Czas na Pomoc.

2022-09-27 13:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Sybiraka w Wieluniu

Zofia Białas

17 września, w 81. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, w kościele Ojców Franciszkanów w Wieluniu odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Sybiraka. Jej mottem były słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie!”.

Więcej ...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu