Reklama

Niedziela Podlaska

Wywiezieni na Syberię

Na tablicy znalazły się nazwiska osób wywiezionych

Tadeusz Szereszewski

Na tablicy znalazły się nazwiska osób wywiezionych

W Rudce została odsłonięta tablica poświęcona mieszkańcom gminy, którzy zostali wywiezieni na tę nieludzką ziemię.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 25 września gości, księży, poczty sztandarowe, Sybiraków i ich rodziny oraz wiernych przywitał w świątyni ks. Tadeusz Czyżak, proboszcz parafii.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w kościele parafialnym Trójcy Przenajświętszej w Rudce, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Tadeusz Syczewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Byli pozbawieni, szacunku, godności, bo byli na swojej ziemi, musieli pozostawić ojczyznę, swoich bliskich, wywiezieni na obcą ziemię, gdzie panowały okropne warunki, głód, chłód, poniżenie przez sowieckich oprawców, a nawet śmierć. (...) Scenariusz wywózek był podobny, stukanie do drzwi w środku nocy, spakowanie się w ciągu 10 minut, płacz dzieci, ujadanie psów – mówił ks. prał. Tadeusz Syczewski.

A wszystko to działo się w lutym 1940 r. przy 40-stopniowym mrozie, a w czerwcu w ogromnym upale. Opowiadając relację jednej z wywózek ksiądz rektor wspomniał, że trzeba było podpisać deklarację, że wyjeżdża się dobrowolnie. Na miejscu rozpoczynała się ciężka praca w sowchozie, walka o wyrobienie normy, także o to, aby otrzymać czarny chleb dla rodziny.

Reklama

Ksiądz prałat mówił, że i dziś jesteśmy świadkami deportacji na Ukrainie, gdzie trwa wojna. Apelował o wiarę, którą zachowali w tych trudnych czasach Sybiracy, solidarność, przestrzeganie hierarchii wartości, którym wierni byli nasi przodkowie. Apelował o troskę i odpowiedzialność za Kościół.

Spotkanie w hali sportowej szkoły poprowadzili Marcin Gawrysiak, wójt gminy Rudka i Monika Godlewska, dyrektor szkoły wraz z uczniami. Niezwykle przejmujące były okolicznościowe przemówienia. Głos zabrali m.in. Marek Malinowski z Urzędu Marszałkowskiego, Sławomir Jerzy Snarski, starosta bielski, ks. Marian Niemyjski, Józef Panasiuk – Sybirak, Jerzy Bołtuć, Kazimierz Koczewski – król Bractwa Kurkowego

Uczestnicy uroczystości w szkole wysłuchali montażu słowno-muzycznego pod tytułem: „Do Ciebie Polsko wracamy”, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce, pod kierunkiem Agnieszki Łempickiej i Krystyny Stępkowskiej oraz Tomasza Paducha na podstawie podkładu muzycznego melodii z filmu Dom. W montażu znalazły się piosenka Syberiada oraz wiersz Wacławy Batowskiej.

O Ziemio Syberyjska

„O Ziemio Syberyjska! Ziemio wiecznie smutna,

Czemu ludzi nam bliskich do zimnego łona

Przykuwasz nieustannie? Czemu tak okrutna,

Że nawet uśmiech dziecka na usteczkach kona?”

Reklama

Młodzież wspomniała, że w czterech masowych deportacjach od 10 lutego 1940 r. do 20 czerwca 1941 r. wywieziono setki tysięcy naszych rodaków wojskowych, urzędników państwowych i samorządowych, służbę leśną i pracowników rolnictwa, rodziny policjantów, wojskowych, urzędników, kupców i przemysłowców, przeważnie krewnych osadzonych już w obozach, głównie uciekinierów z Polski okupowanej przez Niemców.

Z Rudki i najbliższych okolic zesłano do ZSRR ok. 100 osób. Część już nigdy nie wróciła w ojczyste strony. W pierwszej zsyłce wywieziono ok. 30 osób, a w ostatniej w czerwcu 1941 r. 26 osób.

Montaż zakończono Hymnem Sybiraków i występem Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” oraz przesłaniem: „Wszystkie wichry historii, ciemne chmury nad Polską są niczym w porównaniu z siłą patriotyzmu i polskości. Siła ducha, wiara w ideały, solidarność z cierpiącymi, poświęcenie, to wartości, które nie przemijają, nie zależą od miejsca i czasu”.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-04 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Sybiraka w Wieluniu

Zofia Białas

17 września, w 81. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, w kościele Ojców Franciszkanów w Wieluniu odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Sybiraka. Jej mottem były słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie!”.

Więcej ...

Nadzieja w Chrystusie

2025-02-11 14:05

Niedziela Ogólnopolska 7/2025, str. 20

Adobe Stock

Często doświadczamy rozczarowań ze strony drugiego człowieka. Rozczarowujemy się również samymi sobą. Im bardziej pokładamy nadzieję w swoich siłach albo w drugim człowieku, tym bardziej ciężar rozczarowania spada na nasze barki.

Więcej ...

Śląskie: Prokuratura zna wstępne wyniki sekcji zwłok księdza z Kłobucka

2025-02-17 12:58
Ks. Grzegorz Dymek

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Grzegorz Dymek

Przeprowadzona w poniedziałek sekcja zwłok zamordowanego w ubiegłym tygodniu księdza z Kłobucka potwierdziła pierwsze ustalenia, że przyczyną jego śmierci było najprawdopodobniej uduszenie – poinformowała częstochowska prokuratura.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Czy staram się słuchać i żyć językiem miłości?

Wiara

Czy staram się słuchać i żyć językiem miłości?

Bydgoszcz: sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej

Kościół

Bydgoszcz: sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę