Reklama

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Rozpoczęła się nowenna przed jubileuszem Chrztu Polski

2015-06-07 10:37

bgk / Gniezno/ KAI

Uroczystą Mszą św. sprawowaną dziś w bazylice prymasowskiej pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka zainaugurowana została w archidiecezji gnieźnieńskiej 9-miesięczna nowenna przed 1050. rocznicą Chrztu Polski. Wspólna modlitwa była również okazją do podziękowania za pierwszy rok posługi Prymasa Polski. Homilię podczas Mszy św. wygłosił biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski, który nawiązując do czytanej Ewangelii mówił o dwóch postawach religijności, które od czasów Jezusa nic nie straciły na aktualności.

„Pierwsza to postawa uczonych w piśmie, którzy chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku i pierwsze krzesła w synagogach. To religijność sama dla siebie, która nie prowadzi do żadnego czynu. I druga postawa – ubogiej wdowy, która oddała wszystko, co miała. Patrząc na tę kobietę zauważamy dwie ważne rzeczy: wielką ufność wobec Boga, że się o nią zatroszczy i złożenie Bogu ofiary z wszystkiego, co się posiada. To jest religijność, której Chrystus ona nas oczekuje – oczekuje zaufanie i ofiary. Różnica między jedną a drogą postawą polega właśnie na przejściu do czynu” – tłumaczył bp Wętkowski.

Jak tę drugą postawę odnaleźć, jak ją w sobie pielęgnować? Pomocą jest powrót do źródła, którym dla wierzących jest chrzest święty. „Warto wracać do początku, warto wracać do źródła, do miejsca, gdzie woda jest czysta i nieskażona. W czasie nowenny chcemy tam właśnie powracać. Chcemy powrócić do źródła naszej wiary” – mówił dalej biskup pomocniczy gnieźnieński dodając.

Podkreślił również, że wiara pomaga człowiekowi przejść przez wszystkie doświadczenia życia. A wiara to wspomniane zaufanie Bogu, czyn i radość.

Reklama

„Zbyt często mamy do czynienia, także w Kościele, z nieustannym gadulstwem na różne tematy, a mało jest czynu. Dobrze o tym wiedział kard. Stefan Wyszyński. I dlatego w ramach naszej nowenny będziemy przypominać to, co stanowiło treść jego nowenny sprzed pięćdziesięciu lat, a więc tematy dotyczące rodziny, małżeństwa, życia społecznego, sprawiedliwości społecznej. To wszystko musi być obecne, bo w tym także przejawia się nasza wiara. Nie dajmy sobie wmówić, że wiara jest tylko w kościele. Wiara musi się wyrazić na zewnątrz. My mamy prawo i obowiązek, aby to, w co wierzymy, było obecne w życiu społecznym” – stwierdził bp Wętkowski.

Podczas liturgii Prymas Polski poświęcił i wręczył księżom dziekanom świece nowennowe, które w każdą pierwszą niedzielę miesiąca będą zapalane we wszystkich kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej. Podziękował też obecnym za wspólną modlitwę, także w jego intencji, a na koniec wręczył nominacje nowym kanonikom.

Dziewięciomiesięczna nowenna ma przygotować wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej do owocnego przeżycia przyszłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski. W parafiach rozpocznie się w pierwszą niedzielę lipca i będzie tematycznie nawiązywać do Wielkiej Nowenny kard. Stefana Wyszyńskiego, która przez dziewięć lat przygotowywała naród polski do milenijnych uroczystości 1966 roku.

W pierwsze niedziele miesiąca w sposób szczególny w liturgii akcentowana będzie chrzcielna tematyka. Przed Mszą św. wierni słuchać będą katechez o chrzcie świętym, a głoszone homilie nawiązywać będą do wspomnianego programu nowenny. Nowenna zakończy się w Wielkanoc przyszłego roku odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych.

Tagi:
Gniezno Chrzest Polski

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Generał Salezjanów w Łodzi

Generał Salezjanów w Łodzi

Pielgrzymka parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy

Pielgrzymka parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy

Jubileusz małżeństw w Wilkszynie

Jubileusz małżeństw w Wilkszynie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem