Reklama

Niedziela Legnicka

Spotkanie reprezentantów wsi

Zwiedzanie sanktuarium św. Józefa

EPB

Zwiedzanie sanktuarium św. Józefa

25 września odbyła się I Pielgrzymka Sołtysów z Dolnego Śląska do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Do Łaskawej Pani po raz pierwszy przybyło ponad 50 osób. W pierwszej części spotkania Mieczysław Gadzina, przewodnik sudecki i krzeszowski, oprowadził pielgrzymów po terenie opactwa. Następnie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, biskupa seniora diecezji świdnickiej.

Witając przybyłych gości, kustosz krzeszowski i organizator spotkania ks. Marian Kopko przypomniał o długiej tradycji służby sołtysów na wsi. – Sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego. Przetrwali Piastów, Jagiellonów, państwo krzyżackie, Andegawenów, Wazów, królów elekcyjnych, państwo rozbiorowe i PRL. Dzisiaj sołtysów w Polsce jest ponad 40 tys. Przede wszystkim sołtys jest reprezentantem lokalnej społeczności, organizuje dla niej zebrania wiejskie i załatwia wszystkie sprawy. Z uwagi na te ważne zadania, a także, aby docenić waszą pracę, chcemy, aby sołtysi z Dolnego Śląska, tu w Krzeszowie, gromadzili się każdego roku, w ostatnią niedzielę września, na swojej pielgrzymce – powiedział ks. Marian Kopko.

W pierwszej części homilii bp Ignacy mówił o przesłaniu odczytanej przypowieści o bogaczu i Łazarzu. Podkreślił, że zapatrzenie się na bogactwo potrafi oddalić od Boga i od drugiego człowieka. Fortuna jednak zmienia się całkowicie po śmierci. Cierpienie przemienia się w radość, bogactwo w cierpienie. Bóg wymierza sprawiedliwość, wyrównuje wszelkie niesprawiedliwości. – Przesłaniem przypowieści jest to, że tylko czas ziemskiego życia jest okresem podejmowania decyzji i wyborów moralnych, jest czasem nawracania się i podejmowania dobrych czynów. Po śmierci człowiek sam sobie nie może już pomóc. Wybierać Boga trzeba za ziemskiego życia – mówił. Biskup Dec zachęcał do troski o zbawienie własne i innych, do słuchania wskazań, jakie Bóg daje człowiekowi. W drugiej części kazania wskazał na zadania, jakie stoją przed sołtysami. Pierwszym jest potrzeba ciągłego nawracania się na służbę drugim. Drugi to walka ze złem indywidualnym i społecznym. – Najpierw w rodzinie mamy służyć naszym rodzicom, współmałżonkom, dzieciom. To są najważniejsze środowiska naszej służby. Następnie mamy dbać o dobro wspólne wiosek, gmin, zwracając uwagę zwłaszcza na biednych, zagubionych. Nie chodzi tylko o pomoc materialną, ale o uśmiech, podaną rękę, życzliwość. Wszystko na miarę naszych możliwości – podkreślił. Ksiądz biskup zauważył, że taka właśnie postawa przyczynia się do czynienia świata lepszym. To jest także sposób na dochodzenie do świętości. – Dzisiaj szczególnie doświadczamy także kłamstwa, nienawiści. Zatem naszym zadaniem jest walka ze złem. Dziś jest czas nawracania się i dokonywania dobrych czynów – zaznaczył.

Po Mszy św. sołtysi spotkali się przy posiłku i wysłuchali Kapeli znad Baryczy. Podczas uroczystości był obecny również wójt gminy Kamienna Góra, Patryk Straus, który zaproponował, aby w przyszłym roku podczas spotkania była także okazja do rozmów i dzielenia się swoimi doświadczeniami. /EPB

2022-10-04 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dewastacja kapliczek Kalwarii Krzeszowskiej

Stacje Kalwarii Krzeszowskiej rozsiane są wśród
okolicznych łąk, lasów oraz w samym Krzeszowie

Ks. Piotr Nowosielski

Stacje Kalwarii Krzeszowskiej rozsiane są wśród okolicznych łąk, lasów oraz w samym Krzeszowie

Trzy zabytkowe kapliczki w tym Dom Piłata zostały wymalowane spray-em, niestety na miejscu pojawiły się także wulgarne obrazki.

Więcej ...

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

Więcej ...

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Redemptoryści na adwent 2022

Kościół

Redemptoryści na adwent 2022

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...