Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Felicjanka czyli szczęśliwa

Z podziękowaniem dla arcybiskupa

Elżbieta Włodarczyk-Łajdziak

Z podziękowaniem dla arcybiskupa

Pragniemy dziękować za siostry, które tworzyły i nadal piszą historię naszej wspólnoty – napisała w liście s. Maria Christella Skwarek. Siostry felicjanki obchodzą w tym roku swój setny jubileusz.

Każde zgromadzenie zakonne odgrywa w życiu Kościoła wielką rolę. Dotyczy to zarówno sfery duchowej, charyzmatu posługi, jak i realizowanych konkretnych celów pracy duszpasterskiej. W mozaice kilkunastu zgromadzeń, które wypełniają swoją misję w naszej archidiecezji, są także siostry felicjanki, które obecny rok przeżywają w blasku stulecia swojej działalności w ramach prowincji warszawskiej.

Historia i charyzmat

Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo powstało w Warszawie 21 listopada 1855 r. Założycielką w duchu ideałów św. Franciszka jest bł. Maria Angela Truszkowska, a jej duchowym ojcem bł. Honorat Koźmiński. Warszawiacy, widząc młode kobiety z sierotami z „Instytutu Panny Truszkowskiej” często modlące się przed figurą św. Feliksa w warszawskim kościele ojców kapucynów, nazwali je siostrami św. Feliksa, czyli felicjankami.

Po kasacie w 1864 r. zgromadzenie odrodziło się w Krakowie i dynamicznie rozwijało w Galicji, a także wśród amerykańskiej Polonii. W uroczystość św. Franciszka z Asyżu, 4 października 1922 r. została erygowana trzecia w Polsce prowincja zgromadzenia Matki Bożej Królowej Korony Polskiej – obecnie Matki Bożej Królowej Polski, jako wotum wdzięczności za powrót felicjanek do Warszawy i przywrócenie Ojczyźnie niepodległości.

W słowie na jubileusz s. Maria Christella Skwarek, przełożona prowincjonalna napisała: „Pragniemy dziękować za siostry, które tworzyły i nadal piszą historię naszej wspólnoty, a także za kapłanów, ojców i braci, którzy nam towarzyszyli i wciąż towarzyszą, zarówno duchowo, jak i w pełnieniu misji apostolskiej. Naszą modlitwą obejmujemy także dzieci, młodzież, chorych, wszystkich, których dane nam było przez wieloraką posługę prowadzić do Boga, także dobroczyńców i całą Rodzinę Felicjańską. Niech Bóg będzie uwielbiony! Zapraszamy do duchowej łączności z nami, prosimy o modlitwę, by Rok Jubileuszowy zaowocował w nas wierną i twórczą współpracą z Chrystusem w duchowej odnowie świata, zgodnie z charyzmatem przekazanym przez naszą błogosławioną założycielkę”.

Reklama

Zgromadzenie ma charakter kontemplacyjno-czynny. Obecnie jest ok. 1200 sióstr w trzech felicjańskich prowincjach w Polsce: krakowskiej, przemyskiej i warszawskiej; jednej północnoamerykańskiej prowincji w USA i Kanadzie, jednej prowincji w Brazylii i jednej wiceprowincji w Kenii. Poza tym felicjanki pracują także we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Estonii, na Ukrainie, w Rosji i na Haiti. Realizując charyzmat zgromadzenia także w XXI wieku, opiekują się dziećmi, ludźmi starszymi, chorymi i ubogimi. Prowadzą szkoły, przedszkola, domy opieki dla dorosłych i jadłodajnie oraz inne instytucje służące potrzebującym, starając się przede wszystkim o to, „aby przez wszystko i od wszystkich Bóg był znany, kochany i wielbiony”.

Stargard

W naszej archidiecezji siostry posługują w: Stargardzie, Szczecinie i Gryfinie. Warto sięgnąć do kart historii i przypomnieć, że w maju 1946 r. do Stargardu trafiły siostry felicjanki z prowincji przemyskiej. Na prośbę ówczesnego proboszcza ks. Tadeusza Długopolskiego, chrystusowca, siostry prowadziły przedszkole św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Jego kierowniczką była s. Paula Stanicka, a liczba dzieci dochodziła do 75. Kiedy przybył nowy proboszcz, ks. Alojzy Piłat, chrystusowiec, siostry zaczęły prowadzić także kuchnię dla biednych, w której wydawano ok. 380 obiadów dziennie. Kapituła generalna w 1946 r. porządkując sprawy poszczególnych prowincji, przekazała tę placówkę prowincji warszawskiej – ze względu na mniejszą odległość do Warszawy, a tym samym łatwiejszy kontakt sióstr z domem prowincjalnym.

Pierwszą przełożoną nowej placówki od 1 czerwca 1947 r. była s. Miriam Kobyłko. Od tamtej pory, na wciąż ponawiane listownie prośby proboszcza, sióstr przybywało – były siostry pracujące w przedszkolu, pielęgniarka, katechetki, siostry do prowadzenia kuchni Caritas. W pewnym momencie sióstr było 9, a od 1948 r. prowadziły również żłobek, katechizowały dzieci nie tylko w mieście, ale i w szkołach wiejskich. Od 1954 r. siostry przyjęły obsługę kościoła Świętego Ducha, a potem i katechizację w tej parafii. W Stargardzie pracowało wówczas 12 sióstr. W 1970 r. proboszcz parafii Świętego Ducha, ks. dziekan Edmund Malich, dla sióstr pracujących w jego parafii, wynajął budynek przy ul. Curie Skłodowskiej. Zamieszkały tam 4 siostry – 2 katechetki, zakrystianka i kulinaria. Pierwszą przełożoną była s. M. Konsolata Włodarczak. Gdy w parafii NMP Królowej Świata zaczęło się organizować życie parafialne, siostry rozpoczęły katechizację także i tam. I tak dwie wspólnoty felicjanek – jedynych sióstr w Stargardzie – pracowały we wszystkich parafiach w mieście. W 2005 r. dom przy ul. Curie Skłodowskiej został zamknięty.

Reklama

Szczecin

Drugim ważnym miejscem pobytu sióstr jest szczecińskie Pogodno – gdzie pracuje Wspólnota Maryi Gwiazdy Morza. W domowej kronice możemy przeczytać wpis: „Przyjechałyśmy do nowo utworzonej placówki dnia 28 sierpnia 1975 r. w następującym składzie: s. Maria Stanisława Żywczyk – kancelaria parafialna; s. Maria Goretti Czech – katechetka; s. Maria Klotylda Sulińska – obsługa biskupa; s. Maria Halina Basek – katechetka. Przyjechałyśmy w towarzystwie matki prowincjalnej Marii Angeliki Spychalskiej i s. Marii Wacławy Wichłacz. W Stargardzie przyłączyła się do nas s. Maria Kinga Książek, której staraniem powstawała ta nowa placówka. Ksiądz proboszcz kan. Stefan Kałużny po przywitaniu i wstępnej rozmowie oprowadził nas po terenie i pokazał nowo budujący się kościół”.

Gryfino – Dziękczynienie za Jubileusz

Trzy lata później w 1978 r. powstał także kolejny Dom Zakonny w Gryfinie. To właśnie tutaj 8 września 2022 r. odbyły się centralne obchody stulecia prowincji w ramach naszej archidiecezji. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga w asyście kapłanów z dekanatu Gryfino. Obecne były siostry felicjanki ze Szczecina, Gryfina i Stargardu, a także delegatki prowincji warszawskiej radne s. M. Marta Zielińska oraz s. Wiktoria Maria Kulpa. W słowie Bożym biskup ukazując bogactwo charyzmatu świętości Maryi, oddał także hołd wdzięczności za posługę sióstr felicjanek na zachodniopomorskiej ziemi. Siostry przypomniały historię zgromadzenia oraz dokonania w ramach archidiecezji. Pięknym dopełnieniem było świadectwo ks. kan. Stanisława Helaka, który w Stargardzie kształtowany był również przez ofiarną posługę sióstr felicjanek.

Pochodząc z Pogodna, przez kilka lat przed seminarium, byłem zbudowany błogosławioną i twórczą pracą sióstr felicjanek, które w głęboki duchowo sposób wnosiły w serca parafian ożywcze tchnienie Ducha Świętego i charyzmat zgromadzenia. Prośmy Boga o potrzebne nieustannie błogosławieństwo na dalsze lata posługi w naszej archidiecezji.

2022-10-04 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Od przedszkola do uniwersytetu

Niedziela warszawska 5/2022, str. I

S. M. Fidelia Janas, felicjanka

Archiwum s. MF

S. M. Fidelia Janas, felicjanka

O tym, skąd wzięła się nazwa felicjanki, dlaczego siostry nie mogły chodzić w Warszawie w habitach i komu przeszkadzała Korona w tytule prowincji warszawskiej, z s. Marią Fidelią Janas rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

Karol Porwich

Wśród zaproszonych m.in.: Prof. Grzegorz Górski, rektor Akademii Jagiellońskiej, Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, Ks. prof. Zbigniew Formella (Università Pontificia Salesiana, Roma), Bp Andrzej Przybylski (biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej), Prof. dr hab. Monika Przybysz (UKSW), Dr Artur Dąbrowski (rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce)

Więcej ...

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Redemptoryści na adwent 2022

Kościół

Redemptoryści na adwent 2022

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...