Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Młodzi znawcy historii

Podczas zwiedzania muzeum

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

Podczas zwiedzania muzeum

Już po raz 27. w Biłgoraju odbył się Konkurs Wiedzy o Kampanii Wrześniowej.

Organizatorami konkursu byli: szkoła podstawowa nr 1 im. bł. ks. Prymasa Stefana Kard. Wyszyńskiego i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Jego celem jest pogłębianie wiedzy o mieście i regionie, a w szczególności o jego najnowszej historii. Konkursu Wiedzy o Kampanii Wrześniowej na Ziemi Biłgorajskiej był także okazją do uczczenia 83. rocznicy bitwy o Biłgoraj i prezentacji realizowanego przez muzeum zadania pod nazwą: „Obrońcy Ojczyzny 1939 polegli na Ziemi Biłgorajskiej” – strony internetowej, mającej na celu uczczenie pamięci poległych żołnierzy Wojska Polskiego. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a poszczególne szkoły mogły reprezentować trzy drużyny, w skład których wchodziło trzech zawodników.

Poszerzać wiedzę

Pierwszą część wydarzenia stanowił test sprawdzający wiedzę, a po nim uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzenia muzeum, gdzie wręczono również nagrody zwycięzcom konkursu. Dodatkowo okolicznościowy wykład o polskiej broni białej wygłosił Janusz Jarosławski.

– Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w konkursie, ponieważ interesuje mnie historia, szczególnie ta z czasów II wojny światowej. Dzięki przygotowaniom mogę tę wiedzę poszerzać, dowiedzieć się nowych rzeczy, lepiej też poznać historię mojego regionu i tego, co działo się np. w Biłgoraju i okolicach w roku 1939. To dla mnie bardzo ważne i dziękuję pani nauczycielce Kindze Birut-Solak od historii za tak doskonałe przygotowanie – tłumaczyła Monika Ciosmak z katolickiego liceum.

Nastoletni historycy

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęli: Tymon Magdziarz, Michał Bielak, Mateusz Gilowski ze szkoły podstawowej nr 5 w Biłgoraju, II miejsce: Rafał Krasny, Rafał Różański, Wiktor Małysz z tej samej szkoły podstawowej, zaś III miejsce: Artur Zabłotni, Przemysław Bzdyra z biłgorajskiej „Piątki” oraz drużyna ze szkoły podstawowej nr 1 w Biłgoraju w składzie: Julia Balicka, Jan Skwarek i Maja Brytan.

Reklama

Młodość bogata w historię

W kategorii szkół średnich I miejsce zajęły: Dominika Szubiak, Anna Szubiak, Otylia Kobielarz z I LO im. ONZ w Biłgoraju, II miejsce: Szymon Paczwa, Michał Gmyz, Monika Ciosmak z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, zaś III miejsce: Patryk Zaśko, Maksymilian Halicki, Zuzanna Niemiec z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Indywidualnie w kategorii szkół podstawowych zwyciężył Artur Zabłotni, II miejsce zdobyli ex quo: Michał Bielak i Mateusz Gilowski, zaś III miejsce ex quo: Rafał Krasny, Rafał Różański i Wiktoria Małysz.

Z kolei indywidualnie w kategorii szkół średnich I miejsce zdobyły ex quo: Dominika Szubiak z I LO im. ONZ i Monika Ciosmak z KLO im. papieża Jana Pawła II, a II miejsce również ex quo: Otylia Kobielarz z I LO im. ONZ i Karol Łuczyn z KLO im. papieża Jana Pawła II.

2022-10-04 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pamięci Niezłomnych

Otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

Joanna Ferens

Otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

Społeczność Biłgoraja upamiętniła Żołnierzy Wyklętych. Ze względu na pandemię uroczystości miały skromniejszy charakter niż w latach ubiegłych.

Więcej ...

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

Więcej ...

Abp Szewczuk: liczne rosyjskie zbrodnie trzeba osądzić

2022-12-08 16:38

PAP/SERGEI ILNITSKY

Obrońcy Bachmutu proszą o modlitwę za nich – powiedział dziś abp Światosław Szewczuk. Trwają ciężkie walki w okolicach tego miasta. Ukraińcy usiłują odzyskiwać równocześnie tereny obwodu ługańskiego, co utrudniają olbrzymie ilości min rozstawionych tam przez Rosjan. Agresor wciąż ostrzeliwuje też cywilów, m.in. w Mikołajowie czy Chersoniu. Dodatkową zbrodnią jest przymusowa mobilizacja na terenach okupowanych, np. w Melitopolu. „A jednak Ukraińcy bohatersko trwają” – podkreślił hierarcha.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...