Reklama

Niedziela Małopolska

By wzmacniała wspólnotę

Tegoroczni laureaci i przedstawiciele organizatorów Nagrody Veritatis Splendor

MFS/Niedziela

Tegoroczni laureaci i przedstawiciele organizatorów Nagrody Veritatis Splendor

Nagroda ta ma dla nas – w Małopolsce i w Krakowie – szczególne znaczenie – powiedział marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poraz piąty wyłoniono laureatów Veritatis Splendor. W czwartek 6 października w Filharmonii Krakowskiej odbyła się gala, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu, samorządu, korpusu dyplomatycznego, duchowieństwo, rektorzy krakowskich uczelni.

Laureaci

– Październik to miesiąc, w którym w sposób szczególny wspominamy rocznice związane ze św. Janem Pawłem II – zauważył Witold Kozłowski i dodał: – Pragnąc podkreślić ten wyjątkowy czas, właśnie dzisiaj spotykamy się, aby wspólnie uczcić jubileuszową 5. edycję Nagrody Samorządu Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Marszałek Małopolski zauważył, że papież pozostawił w naszym regionie nie tylko miejsca swej obecności, ale przede wszystkim ogromne dziedzictwo wartości, na których wychowało się cale pokolenie Polaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tegorocznej edycji laureatami zostali: Dom św. Marcina de Porres w Fastowie, Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz Caritas Diecezji Tarnowskiej. Oprócz statuetek i dyplomów laureaci otrzymali pieniądze o łącznej kwocie 390 tys. zł. Laudacje odczytał przewodniczący Sejmiku Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda.

Laudacje

Reklama

Dom św. Marcina de Porres w Fastowie koło Kijowa – funkcjonuje przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, pod auspicjami ojców dominikanów. Misją realizowaną przez siostry i braci dominikanów, świeckich pracowników i wolontariuszy jest udzielanie oraz zapewnienie kompleksowej pomocy ludziom znajdującym się w trudnych, zwłaszcza kryzysowych sytuacjach życiowych.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej w swoich placówkach dociera do kilkudziesięciu tysięcy osób m.in. poprzez program operacyjny i pomoc żywnościową. Prowadzi Kuchnię św. Brata Alberta – największą bezpłatną jadłodajnię w Krakowie. Świadczy też usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne i rehabilitacyjne w 7 stacjach opieki. Prowadzi także placówki dziennego pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych, domy pomocy społecznej i zakład opiekuńczo-leczniczy. W marcu br. organizacja uruchomiła całodniowy punkt pomocowy i informacyjny dla uchodźców z Ukrainy, gdzie wysłano ok. 50 tirów i ponad 150 samochodów dostawczych z pomocą humanitarną.

Caritas Diecezji Tarnowskiej prowadzi m.in. Ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny w Jadownikach Mokrych, a także niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, hospicjum, zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład rehabilitacyjno-leczniczy, dom pomocy społecznej, dom emerytów. W Tarnowie – całodobowe schronisko dla osób bezdomnych. Wspiera też finansowo wszystkie parafie, które gościły i nadal goszczą uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie realizowany jest projekt „Paczka dla Ukrainy”, w ramach którego przekazano 6 tys. paczek z żywnością i środkami czystości. Prowadzą też Centrum informacyjno-interwencyjne dla ofiar wojennych z Ukrainy.

Dziedzictwo

– Życzymy, by podejmowana przez państwa praca przyczyniła się do budowy więzi międzyludzkich, a także sprzyjała wzmacnianiu wspólnoty w naszym województwie i społeczeństwie, a nawet poza granicami naszego regionu – powiedział do laureatów prof. Duda.

Z kolei kard. Stanisław Dziwisz przypomniał o dziedzictwie, które zostawił św. Jan Paweł II, w tym m.in. przesłanie wyrażone w haśle Duc in altum („Wypłyń na głębię”). I zaznaczył: – To dobrze, że to hasło jest realizowane przez samorząd Małopolski, a w ten sposób są rozwijane wartości chrześcijańskie, moralne w regionie małopolskim i w tych regionach, które tutaj prezentujecie.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-18 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Przywrócona do życia

Adobe Stock

Nadzwyczajne łaski za wstawiennictwem św. Krescencji wymadlane są nieprzerwanie od jej śmierci w 1744 r. A pomocy katolickiej zakonnicy wzywają nawet niemieccy protestanci.

Więcej ...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków za użytkowanie kościoła

2025-04-05 10:52

pl.wikipedia.org

Miasto Kraków przekazało Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika w odpłatne użytkowanie. Od kwietnia strona kościelna będzie płacić czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?