Reklama
Był gorliwym misjonarzem, ale także apostołem prasy katolickiej.
Polityka oznacza troskę o dobro wspólne, a ta jest obowiązkiem moralnym całego Kościoła, w tym kapłanów.
Jako nastolatek chciał walczyć z zaborcami o niepodległość ojczyzny. Jako ksiądz budował nowoczesne społeczeństwo obywatelskie. O kim mowa?
Do zgłębiania teologii, będącej najlepszym lekarstwem na obecny kryzys, w którym znalazł się świat, zachęcał w czasie inauguracji roku akademickiego w Akademii Katolickiej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz.
Czy polskie prawo wystarczająco chroni ludzi wierzących? – zastanawiali się uczestnicy konferencji pt. „Prześladowany jak katolik”.
Ukraińska energetyka jest celem ataków rakietowych, gazociągi Nord Stream były celem sabotażu, a wyspa Bornholm została odcięta od prądu po awarii podmorskiego kabla. Czy polska energetyka może być łatwym celem ataków?
Polacy potrzebują prawdziwej i mądrej edukacji ekologicznej, bo często temat ten bywa zawłaszczany przez ideologie – to jeden z wielu wniosków konferencji Gratias Domine, która odbyła się 10 października.
Opady deszczu są coraz słabsze, szczególnie latem, a lokalne susze stają się czymś normalnym. W efekcie wody mamy w Polsce coraz mniej, a ta, która jest, zbyt szybko spływa do morza.
Choć od kilkunastu lat Polska systematycznie walczy o poprawę stanu jakości naszych wód, skażenie wody w Odrze pokazało, że przed nami jeszcze wiele pracy.
Problem tkwi nie w braku światła słonecznego i elektrycznego, lecz w niedostatku Światła, a ściślej mówiąc – braku naszej otwartości na nie.
Smartfony są tak zaprogramowane, żeby jak najczęściej po nie sięgać, żeby nas uzależniać.
Gdzie sprawdzić, ile lasów rośnie w Polsce? Jak ocenić ich jakość? Czy jest sposób, by opisać las w liczbach?
Jakie są przyczyny i objawy nietolerancji laktozy? Na czym polega leczenie?
Wraz z wiekiem zaczynamy gorzej słyszeć. Jest to nieuchronny proces związany ze starzeniem się całego organizmu.
Minęło już ponad 41 lat od wydarzeń w Bośni i Hercegowinie, które wstrząsnęły wiernymi. Na ekrany kin trafia film, który pomaga w ich zrozumieniu.
W książce poświęconej autorowi Trylogii Zbigniew Miszczak barwnie opisuje życie noblisty i najbliższych mu osób.
Mozartowskie uwertury grane na instrumentach dawnych, gitarowa wirtuozeria oraz niezwykłe frazy Karola Szymanowskiego pod palcami Krystiana Zimermana – te, jeszcze gorące, płyty rozgrzeją nas jesienią.
Kim jest Polak, który wykonał najsłynniejsze zdjęcie Janowi Pawłowi II?
Patronką Różańca Rodziców za dzieci jest Matka Boża Oliwska. W modlitwie, która wyszła już daleko poza granice Polski, obecnie bierze udział niemal 102 tys. rodziców.
Młodzi ludzie z całej Polski mogą się modlić za wstawiennictwem bł. Carla Acutisa, którego relikwie przez 81 dni peregrynują po wielu polskich diecezjach.
Muszyna to miasto położone w dolinie rzeki Poprad, w Beskidzie Sądeckim. Znajdują się tu pijalnie wód, sanatoria, baseny i parki. To także miejsce spotkania z Bogiem wśród roślinnego krajobrazu.
Chcemy, żeby to poletko kwiatów było symbolem naszego utożsamienia się z tymi wszystkimi ludźmi, którzy chcieliby tu być z nami, lecz nie mogą – powiedział ks. Krzysztof Sendecki, dyrektor hospicjum.
W Centrum Kultury 8 października odbyła się uroczysta gala jubileuszowa z okazji 30-lecia istnienia diecezji ełckiej.
Dzień Papieski zainaugurował Dni Kultury Chrześcijańskiej organizowane przez Fundację im. św. Jana Pawła II „Fides et Ars”, która działa przy duszpasterstwie środowisk twórczych diecezji siedleckiej.
Biskup Krzysztof Włodarczyk wręczył medale „Dobrze Zasłużonemu Diecezji Bydgoskiej”.
Różaniec jest bronią w walce z siłami zła – powiedział bp Mirosław Milewski do uczestników VII Diecezjalnej Pielgrzymki Kół Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzewie.
Dla człowieka wierzącego postać św. Maksymiliana musi urzekać, skłaniać do refleksji, mobilizować do troski o gorliwe życie duchowe; ta postać może – i powinna – fascynować – mówił bp Piotr Greger w oświęcimskim kościele dedykowanym męczennikowi i patronowi diecezji bielsko-żywieckiej.
Potrzeba żyć pokojem, potrzeba szukać pokoju, potrzeba głoszenia pokoju Bożego, który nie ogranicza się tylko do utrzymywania stanu braku albo jej czasowego zawieszenia – mówił bp Roman Pindel w kościele św. Józefa Robotnika w Oświęcimiu z okazji 25-lecia konsekracji kościoła nazywanego świątynią pokoju.
Bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św., sprawowanej w intencji rodzin w kościele MB Niepokalanej w Harmężach.
Leszek Szelka, który odchodził do domu Ojca 16 października, był człowiekiem oddanym Kościołowi, wielkim patriotą, człowiekiem wiary.
Przychodzimy do świątyni, bo Bóg jest w naszym codziennym życiu – deklaruje Sylwia Sandak.
Wierzyłam, że Pan Bóg to uczyni, że dziecko przeżyje, że to będzie wielkie „wow!” – zwierza się Ewelina.
Na ogrodzeniu naprzeciw boćkowskiego kościoła parafialnego otwarto wystawę plenerową. Zaprezentowano na niej kolekcję dawnej fotografii ślubnej i fragmenty wspomnień najstarszych mieszkańców gminy Boćki, zebranych przez Fundację Okolica.
Wspólnota Córek Maryi Wspomożycielki – sióstr Salezjanek w Sokołowie Podlaskim zorganizowała uroczyste obchody jubileuszu 150-lecia założenia zgromadzenia i 100-lecia pobytu w Polsce, w tym 91 lat w mieście.
Na pierwszym miejscu profilaktyka i zmiana obyczajów, to droga do trzeźwości i abstynencji – mówił Henryk Kowalczyk podczas konferencji „Ku trzeźwości Narodu – wezwani do działania”.
Ten kościół, nawet najpiękniejszy, z lśniącą posadzką i z pięknymi żyrandolami będzie niczym, jeśli nie będzie w nim kochającego ludzkiego serca człowieka, który oddaje cześć Bogu w duchu i prawdzie – mówił bp Jan Piotrowski w parafii Trójcy Świętej i Matki Bożej Szkaplerznej w Ćmińsku.
Parafia Balice wkroczyła w solenny dla niej okres – przygotowań do jubileuszu stulecia, rozłożony na miesiące, który zostanie zakończony uroczystością dziękczynną 7 maja 2023 r. Będzie jej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
Młodzież diecezji kieleckiej ma „u siebie” swojego patrona. Delegacje różnych wspólnot młodzieżowych otrzymały z rąk bp. Jana Piotrowskiego relikwie I stopnia bł. Carla Acutisa.
Nagroda ta ma dla nas – w Małopolsce i w Krakowie – szczególne znaczenie – powiedział marszałek Małopolski Witold Kozłowski.
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci obchodzi 100-lecie istnienia. Również najmłodsi mieszkańcy diecezji tarnowskiej współpracują na rzecz ewangelizacji świata!
To na pewno ważna intencja i nietuzinkowa wyprawa – przekonują jej uczestnicy.
W drugim stuleciu istnienia Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaskakuje nowymi i ambitnymi pomysłami.
Otwieramy młodych ludzi na świat – mówi Marcin Rakowski, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie.
Badania wskazują, że każdy człowiek ma przynajmniej pięć talentów.
W dniach 7-8 października diecezję nawiedziły relikwie bł. Carlo Acutisa. O ich powitaniu w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie pisaliśmy przed tygodniem.
Podczas pielgrzymki Żywego Różańca krzeszowskie sanktuarium odwiedziło blisko 4 tys. pielgrzymów, którzy każdego dnia sięgają po różaniec.
Mija 30 lat od pierwszego spotkania ze średniowieczną mniszką, św. Hildegardą, jakie miało miejsce w życiu p. Alfredy Walkowskiej.
O obchodach 100-lecia bazyliki katedralnej w Łodzi, z jej proboszczem – ks. prał. Ireneuszem Kuleszą, wieloletnim dyrektorem łódzkiej Caritas, ekonomem diecezji – rozmawia ks. Paweł Gabara.
Nie dajcie sobie odebrać wolności, nie dajcie sobie odebrać tego doświadczenia, tak pięknego, że wasze życie jest w waszych rękach – powiedział abp Grzegorz Ryś w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Ojciec Święty był wręcz oniemiały, jak o was usłyszał – powiedział abp Grzegorz Ryś do młodych ludzi wyróżnionych Nagrodą Papieża Franciszka.
W ośrodku Caritas odbyło się spotkanie dyrektorów katolickich rozgłośni radiowych zrzeszonych w Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wietlinie świętowała jubileusz 75 -lecia istnienia.
On jest groźny, ale tylko dla szatana, którego depcze. Dla nas jest obroną wsparciem, ochroniarzem, który ma przez słuchawkę kontakt z Kimś wyższym od siebie.
W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krasnem k. Rzeszowa odbyła się 9 października br. konsekracja wybudowanego w 1996 r. kościoła.
Choć nazwa kojarzy nam się z barwnymi kwiatami, to dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Mechowcu znaczy znacznie więcej. „Prymule”, bo o nich mowa, od 15 lat kultywują tradycje polskiej wsi.
Kolejna w tym roku pielgrzymka czytelników Niedzieli Rzeszowskiej, tym razem do Grecji, Macedonii Północnej i Serbii trwała od 23 września do 2 października.
Sztandar, który dziś poświęcamy jest wyrazem tożsamości i wyznawanych wartości chrześcijańskich oraz patriotycznych – mówił bp Nitkiewicz.
Dom Długosza, bo tak nazywa się muzeum diecezjalne w Sandomierzu, to nie tylko miejsce gdzie są stałe ekspozycje. W tym roku obchodzi jubileusz 120-lecia istnienia.
Do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie pozostało już tylko kilka miesięcy. Kolejne ośrodki w naszej diecezji rozpoczynają przygotowania do tego wielkiego święta młodych.
Tytułowe wezwanie pojawia się w Biblii dwukrotnie – w Księdze Kapłańskiej, a następnie w Liście św. Piotra.
O 24-godzinnym dyżurze i błogosławionej pielęgniarce – Hannie Chrzanowskiej mówi kapelan Szpitala Miejskiego w Sosnowcu ks. Łukasz Lisowski.
Ruszyła XI edycja autorskiego projektu Caritas Diecezji Sosnowieckiej o nazwie „Młodzi jałmużnicy”.
Już po raz dwunasty Fundacja Małżeństwo Rodzina zaprosiła małżonków do Świdnicy.
W wałbrzyskiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny od 15 lat działa wspólnota, która przypomina o pilnej konieczności dobrego przygotowania się do ostatecznego spotkania z Bogiem.
Pielgrzymka to czas przeżywania jedności wspólnoty Kościoła i akt wiary – powiedział ks. kan. Daniel Szymanik, błogosławiąc swoich parafian, wyruszających na pielgrzymi szlak.
Cieszę się, że umieram, ponieważ przeżyłem swoje życie, nie tracąc ani minuty na rzeczy, które nie podobają się Bogu – takimi słowami kończył swoje ziemskie życie bł. Carlo Acutis.
Wzruszenie i wspomnienia młodzieńczych lat towarzyszyły uczestnikom zjazdu maturzystów rocznika ’71 ze Stargardu.
Co jest górą naszego życia? Jaka jest odległość do mojej biblijnej Elżbiety? – pytał wiernych wrocławski biskup, Jacek Kiciński.
Dziś dziękujemy konkretnym ludziom, apostołom świeckim za to, że pięknie żyją – mówił bp Wiesław Śmigiel w parafii św. Józefa w Toruniu.
Niech dobry Bóg błogosławi parafii. Niech powołuje nowych kapłanów, osoby konsekrowane, ale też powołuje młodych ludzi do małżeństw chrześcijańskich. Dzisiaj to niezwykle ważne powołanie – mówił bp Wiesław Śmigiel.
Pamiętasz nasze pierwsze wyprawy, z wielkim śpiworem i namiotem? – starszy pan zwraca się do swojej towarzyszki z błyskiem w oku. Co prawda czekają tylko na autobus, ale gdyby nie jesienna pora, z pewnością natychmiast wyruszyliby na Camino.
O tym, kogo usłyszymy na tegorocznym Festiwalu Chrześcijańskie Granie, kondycji muzyki chrześcijańskiej i pomysłach na ewangelizację młodzieży, z Michałem Guzkiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Ograniczenia covidowe zmotywowały grupę wiernych z parafii NMP Królowej w Józefowie do poszukania nowej drogi łączenia się w modlitwie Słowem Bożym. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, także na czas po pandemii.
Coraz więcej osób przyjeżdża tu na rekolekcje, dni skupienia, konferencje, szkolenia, weekendy formacyjne i warsztaty. W „Dobrym Zakątku” schronienie znalazły także rodziny uchodźców z Ukrainy.
W parafii św. Alberta Wielkiego poświęcono stacje Drogi Krzyżowej w ikonach, pod które podkład stworzyli parafianie.
Arcybiskup Józef Kupny zainaugurował rok akademicki w studium organistowskim i poświęcił organy.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Edmunda Bojanowskiego w Henrykowie świętowało jubileusz 20-lecia, ślubowanie złożyli też uczniowie klas pierwszych mundurowych.
Minęło 105 lat od objawień Matki Bożej w Fatimie. Nabożeństwa upamiętniające te wydarzenia odbyły się w parafiach diecezji.
Społeczność szkoły podstawowej obchodziła 50-lecie istnienia placówki.
W gminie Księżpol odbyły się uroczystości, upamiętniające mieszkańców zamordowanych za pomoc Żydom.
W zielonogórskiej konkatedrze odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci patronki parafii św. Jadwigi Śląskiej.
Po trudnym czasie pandemii świebodzińskie parafie reaktywują Marsz Świętych ze Świętymi. Wracają ze zdwojoną siłą i z nowymi pomysłami. O marszu opowiada Renata Stachowicz, współorganizatorka.
Uważam, że warto się angażować w prace dotyczące swojej parafii. Daje to wiele satysfakcji, pomaga człowiekowi lepiej zrozumieć potrzeby innych oraz daje możliwość pochylenia się nad tym, co nie zawsze jest widoczne gołym okiem.
Reklama
Wiara
Wiadomości
Święci i błogosławieni
Modlitwa
Wiara
Wiara
Europa
Kościół
Wiara