Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Na stulecie parafii

Namaszczenie ołtarza w kobiernickim kościele

MR

Namaszczenie ołtarza w kobiernickim kościele

O tym, że wierni są odbiciem duchowej świątyni, mówił bp Roman Pindel w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Kobiernicach, gdzie dokonał konsekracji kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas uroczyści 23 października ordynariusz przypomniał, że w duchowej świątyni, którą są wierni, jest miejsce na miłe Bogu ofiary, będące owocem „nawrócenia i czynów miłosierdzia”. – Kościół ten to dzieło miłości do Boga pasterzy tej parafii: śp. ks. Jana Kruczały, śp. ks. Marka Kręciocha i wiernych. Ich ofiarna postawa doprowadziła do tego że możemy modlić się w tej obszernej świątyni – mówił z kolei ks. proboszcz Jan Franc.

Zgodnie z tradycją bp Roman Pindel wodą święconą skropił ściany kościoła i ołtarz eucharystyczny, który później namaścił olejem krzyżma. W jego obecności koncelebrujący liturgię kapłani namaścili tym samym olejem tzw. zacheuszki – cztery świeczniki mosiężne będące pamiątkowym znakiem konsekracji. Ceremonia obejmowała również moment okadzenia ołtarza oraz udekorowania go nowym obrusem, co uczyniły panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W uroczystości wziął udział dziekan międzybrodzki ks. Janusz Kuciel, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego kurii ks. Piotr Hoffmann oraz kapłani związani z kobiernicką parafią. Wśród wiernych obecni byli przedstawiciele lokalnych władz, straży pożarnej i honorowych dawców krwi. Przed Mszą św. bp. R. Pindel wraz z ks. J. Francem modlili się nad grobami ks. Jana Kruczały i ks. Marka Kręciocha. Z okazji konsekracji w podziemiach kościoła przygotowano wystawę przypominającą historię parafii ze szczególnym uwzględnieniem kroniki budowy nowej świątyni.

Parafia św. Urbana została erygowana 15 października 1922 r. przez biskupa krakowskiego Adama Stefana Sapiehę, który wydzielił ją spod kęckiej jurysdykcji. Pierwszym proboszczem został ks. Antoni Grzymała, wywodzący się z guberni kijowskiej. W tym czasie istniał tu murowany kościół z 1858 r. Ze względu na zły stan techniczny rozebrano go w 2005 r. Budowę nowej świątyni rozpoczęto w 1980 r., sprawowanie liturgii zainaugurowano w 1991 r. Rok później nowy kościół poświęcił bp Tadeusz Rakoczy. Ostatnim akordem prac budowlanych było w 1996 r. zamontowanie na wieży 9-metrowego krzyża.

Wewnątrz kościoła uwagę zwracają płaskorzeźby dr Macieja Zychowicza, polichromie prof. Adama Brinckena, który pracował nad nimi wraz z zespołem artystów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz witraże Bogusława Szczekana.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-28 20:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na własność Panu Bogu

W uroczystość konsekracji włączyła się cała wspólnota parafialna

Ks. Łukasz Hendzel

W uroczystość konsekracji włączyła się cała wspólnota parafialna

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krasnem k. Rzeszowa odbyła się 9 października br. konsekracja wybudowanego w 1996 r. kościoła.

Więcej ...

Szwajcaria: Strzelała do wizerunku Matki Bożej i Jezusa. Radna skazana!

2026-02-02 17:27

zrzut ekranu Instagram

Do zdarzenia doszło we wrześniu 2024 roku, gdy Ameti z pistoletu pneumatycznego zaczęła strzelać do reprodukcji XIV-wiecznego obrazu „Madonna z Dzieciątkiem i Archaniołem Michałem” autorstwa Tommaso del Mazza. Według ustaleń sprawczyni oddała strzały z odległości około 10 metrów, celując bezpośrednio w głowy wizerunków Maryi i Jezusa. Zdjęcia zniszczonego wizerunku, w tym zbliżenia otworów po kulach, wywołały natychmiastowe i powszechne oburzenie. Łącznie 31 osób złożyło zawiadomienia o przestępstwie. Zapadł w tej sprawie wyrok - została ukarana przez sąd grzywną w zawieszeniu za „naruszenie wolności wyznania i religii”.

Więcej ...

Ksiądz Mariusz Bakalarz do parlamentarzystów: „Nie wolno politykom i polityce partyjnej regulować tego, co jest sferą naszej wiary”

2026-02-03 07:35
Elżbieta Witek

Karol Porwich/Niedziela

Elżbieta Witek

Tradycyjnie w Święto Ofiarowania Pańskiego, do Sanktuarium Narodowego w Częstochowie przybyli politycy, uczestniczący w 37. Pielgrzymce Parlamentarzystów na Jasna Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Prezydent Karol Nawrocki zastosował prawo łaski w...

Wiadomości

Prezydent Karol Nawrocki zastosował prawo łaski w...

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Koszalin: bp Krzysztof Zadarko nowym biskupem...

Kościół

Koszalin: bp Krzysztof Zadarko nowym biskupem...

Ciąg dalszy sprawy krzyża. Nauczycielka ze szkoły w...

Wiadomości

Ciąg dalszy sprawy krzyża. Nauczycielka ze szkoły w...

Św. Szarbel ciągle działa. Dwie kobiety zgłaszają cud...

Wiara

Św. Szarbel ciągle działa. Dwie kobiety zgłaszają cud...

Najstarszy biskup w Polsce obchodzi 99. urodziny

Kościół

Najstarszy biskup w Polsce obchodzi 99. urodziny

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny...

Kościół

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny...

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Niedziela Wrocławska

Co dalej w sprawie ks. Teodora?