Reklama

Niedziela Przemyska

Po co etap propedeutyczny?

Niedziela przemyska 45/2022, str. VI

Etap propedeutyczny to czas rozeznawania swojego powołania – mówi ks. Jastrzębski

Ks. Łukasz Jastrzębski

Etap propedeutyczny to czas rozeznawania swojego powołania – mówi ks. Jastrzębski

O potrzebie i funkcjonowaniu etapu przygotowania podstawowego kandydatów do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu z jego prefektem ks. Łukaszem Jastrzębskim rozmawia ks. Maciej Flader.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Maciej Flader: Dlaczego w Przemyślu wprowadzono etap propedeutyczny?

Ks. Łukasz Jastrzębski: Etap ten, który został wprowadzony w naszym seminarium, jest odpowiedzią na postanowienia dokumentu Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio instututionis sacerdotalis pro Polonia, który został zatwierdzony przez Kongregacje ds. Duchowieństwa 10 kwietnia 2021 r. Jest to dokument, który wprowadza nowy program studiów filozoficzno-teologicznych w seminariach i określa normy i zasady formacji kapłańskiej w naszej ojczyźnie. Nowością tego dokumentu jest wprowadzenie do formacji tzw. etapu propedeutycznego, który jest określany jako konieczny i obowiązkowy. Dlatego też abp Adam Szal Dekretem z dnia 19 stycznia 2022 r. ustanowił etap propedeutyczny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu począwszy od roku akademickiego 2022/2023. Miejscem przygotowania podstawowego kandydatów do kapłaństwa w naszej archidiecezji jest wydzielona część budynku przemyskiego seminarium.

Jak wygląda etap propedeutyczny, czym się różni od pierwszego roku?

Etap ten trwa przynajmniej rok i jest integralną częścią formacji do kapłaństwa. Jest to okres wprowadzający i nie jest traktowany jako pierwszy rok studiów filozoficzno-teologicznych. Nie oznacza to jednak, że klerycy nie mają zajęć dydaktycznych na tym etapie formacji. Od poniedziałku do piątku zostały zorganizowane wykłady, zajęcia, spotkania, konferencje, które służą nie tylko formacji intelektualnej, ale też ludzkiej i duchowej. Program dydaktyczny przewiduje m.in zajęcia z Pisma Świętego, liturgii, języka polskiego, literatury, muzyki, historii Kościoła lokalnego, języka angielskiego, czy zagadnień z Katechizmu Kościoła Katolickiego. Ponadto klerycy są wprowadzani w zagadnienia związane z teologią duchowości czy współczesnym obrazem świata. Temu wszystkiemu służą również zajęcia z metodyki uczenia się i pracy z tekstem. Ponadto w planie tygodniowym jest również miejsce na spotkanie z ojcem duchownym, wychowawcą, na wolontariat, pracę, udział w rekolekcjach, pielgrzymkach czy dniach skupienia. Cechą charakterystyczną etapu propedeutycznego jest tworzenie klimatu domowego. Wspólne przygotowywanie posiłków, rozmowy, spędzanie czasu ze sobą (dobry film, mecz) służą tworzeniu wspólnoty, poznawaniu samego siebie i uczą służby. W ciągu dnia klerycy mają zaplanowany czas na zajęcia własne, studium, sport. Droga dnia etapu propedeutycznego koncentruje się na wspólnotowej celebracji Eucharystii, medytacji Bożego słowa, modlitwie w ciągu dnia (Anioł Pański), nabożeństwach i wieczornych modlitwach. To właśnie tu dokonuje się to, co jest najważniejsze – rozeznawanie powołania i odkrywanie Jezusa jako Zbawiciela i Pana .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Czy nie jest to sztuczne wydłużanie formacji seminaryjnej?

Taką opinię słyszy się bardzo często. Etap propedeutyczny nie jest sztucznym przedłużeniem formacji. Potrzeba tego etapu, jak zauważają biskupi w Polsce, rodzi się „ze zróżnicowanej kondycji duchowej i ludzkiej kandydatów do kapłaństwa. Pośpiech, ucieczka od ciszy, ekranizacja i wirtualizacja życia, utylitaryzm, nastawienie na szybki efekt pociągają za sobą trudność w podejmowaniu decyzji na całe życie oraz osłabiają zdolność do budowania autentycznych relacji międzyludzkich” (Okres Propedeutyczny w diecezjalnych wyższych seminariach duchownych w Polsce, dokument przyjęty podczas 350. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Częstochowie, dnia 26 listopada 2009 r.). W tym kontekście etap propedeutyczny jest odpowiedzią na te zagrożenia i ma pomóc młodemu człowiekowi w położeniu solidnego fundamentu pod formację ludzką, duchową, wspólnotową, pastoralną i misyjną. Jak zauważa jezuita o. Józef Augustyn, „w formacji kapłańskiej musi chodzić najpierw nie o przygotowanie do roli księdza, ale o ukształtowanie dojrzałego człowieka i chrześcijanina, o dojrzałość jego sumienia, postawę skruchy, miłość do Chrystusa, zaufanie do Kościoła, ofiarność i życzliwość wobec ludzi, współczucie dla ubogich” (J. Augustyn, Kapłaństwo. Duchowość i posługa – współczesne wyzwania, s. 48).

Jaki jest cel etapu propedeutycznego?

Etap propedeutyczny przygotowuje do kolejnych okresów formacji podstawowej oraz do studiów filozoficzno-teologicznych. Głównymi celami tego okresu są położenie solidnych podwalin pod życie duchowe wychowanków (m.in. Msza św., modlitwa, rozważanie słowa Bożego, spowiedź, adoracja, Różaniec, czytanie duchowne: Pismo Święte i dobra książka) oraz ich systematyczna i pogłębiona formacja ludzka (praca nad sobą). Ukierunkowany jest on przede wszystkim na kształtowanie relacji kleryków z Panem Bogiem. Bardzo ważne na tym etapie formacji jest uczenie się życia we wspólnocie, funkcjonowania w niej oraz zaangażowanie się w budowanie więzi. Cel etapu propedeutycznego możemy określić następująco: to czas ewangelizacji, odkrywania i przyjmowania miłości Bożej, poznawania samego siebie, aby świadomie i dobrowolnie pójść za Panem Jezusem.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-10-28 20:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Połączyli siły, by formować przyszłych księży

Moment podpisania porozumienia

ks. Mirosław Benedyk

Moment podpisania porozumienia

Współpraca między diecezjami na Dolnym Śląsku zaczęła się już rok wcześniej, gdy w Legnicy powstał rok propedeutyczny, do którego dołączyli świdniccy klerycy. Pomysł się sprawdził, więc poszli krok dalej.

Więcej ...

Wielki Piątek. Dzień postu ścisłego

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św., a w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Tego dnia obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Są jednak osoby, które pościć nie muszą.

Więcej ...

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00
Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...