Reklama

Niedziela Świdnicka

Święci, relikwie i memy

Ksiądz Julian Nastałek okadza ołtarz w czasie wigilii uroczystości Wszystkich Świętych

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ksiądz Julian Nastałek okadza ołtarz w czasie wigilii uroczystości Wszystkich Świętych

W wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych o ich obcowaniu i pamiątkach na ziemi, a także o miękkich prześladowaniach chrześcijan i obciachu mówił ks. Bogdan Ferdek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Profesora teologii dogmatycznej na wieczorną modlitwę Kościoła do świdnickiej katedry zaprosił duszpasterz tradycji łacińskiej w diecezji świdnickiej ks. Julian Nastałek.

Communio sanctorum

– Prawdę o świętych obcowaniu przeżywamy w czasie każdej Mszy świętej – powiedział kapłan, podając za przykład Pierwszą Modlitwę Eucharystyczną i Liturgię Godzin, gdzie wspólne śpiewy, łączą się z chórami tych, którzy są w niebie i w ten sposób chwalony jest Bóg. – Obcowanie świętych to także kult obrazów. W ujęciu filozoficznym obraz przedłuża czyjąś obecność w jego nieobecności. Można powiedzieć, że w obrazie świętego obecny jest, w bardzo niedoskonały sposób, sam pierwowzór – zaakcentował. Trzecim rodzajem obecności świętych są relikwie, czyli cząsteczki świętego lub rzecz, którą się posługiwał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Różne rodzaje prześladowań

Homileta nawiązując do męczeńskich śmierci św. Stanisława Biskupa czy św. Wacława, współpatronów świdnickiej katedry, podkreślił, że ponieśli oni śmierć za wiarę w wyniku tzw. twardego prześladowania. – Dzisiaj często doznajemy tzw. miękkich prześladowań. Jednym z nich jest mem czyli komputerowa gra słowna, wesoła, śmieszna, która jednak posługuje się drwiną, aby pokazać, że ktoś nic nie znaczy, że jest zerem i należy go unikać – wyjaśniał ks. prof. Ferdek, dodając, że wiele dzisiejszych memów dotyczy niestety papieża Jana Pawła II. – Jeżeli ktoś w środowisku będącym pod wpływem memów przyzna się do papieża, mówiąc o nim coś dobrego, to następuje tzw. obciach, czyli sytuacja niekomfortowa i wstydliwa dla tego człowieka, który przyznał się do osoby będącej przedmiotem drwin – wyjaśnił, dodając, że są to kwestie szkodliwe dla naszej wiary.

Reklama

– Do tych prześladowań często miękkich, ale w wielu regionach świata także tych twardych, my w Polsce możemy dodać inne obawy, jak malejąca liczba wiernych, pustoszejące seminaria, czy wypisujący się z katechezy uczniowie, a także trudna wewnętrzna sytuacja Kościoła. To wszystko może budzić nasz niepokój – zauważył, dodając, że mimo wszystko święci przynoszą nam nadzieję.

– Kościół nie raz w swojej historii był już w przededniu upadku. Nie raz już liczono Kościołowi godziny do końca. Nie raz przypominał boksera leżącego po nokaucie na ringu, nad którym stoi sędzia i go po prostu liczy. A jednak zawsze Duch Święty potrafił wyprowadzić Kościół z trudnych sytuacji. Potrafił Kościół ożywić – powiedział ks. prof. Ferdek, zauważając, że niektórzy porównują nasze czasy do okresu reformacji, 505 lat temu. – A jednak nasz Kościół przetrwał, nasz Kościół się odrodził dzięki Duchowi Świętemu – podkreślił, dodając, że Bóg nie dopuści, aby bramy piekielne zwyciężyły Jego Kościół.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-07 17:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Organizacja komunikacji miejskiej 1 listopada w Częstochowie

www.czestochowa.pl

W sobotę 31 października oraz w niedzielę 1 listopada komunikacja miejska na wszystkich liniach będzie funkcjonowała według rozkładów sobotnich. We Wszystkich Świętych na ulice wyjadą dodatkowe autobusy, umożliwiające bezpośredni dojazd na cmentarze.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous