Ten swoisty prezent został wręczony na ręce proboszcza 11 listopada podczas parafialnego odpustu ku czci patrona i świętowania jubileuszu 330-lecia zabytkowego kościoła.
Uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Piotr Greger, celebrując Eucharystię razem z proboszczem parafii ks. Szymonem Czauderną i dziekanem jawiszowickiego dekanatu ks. Andrzejem Zającem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii przypomniał, że dwa razy w roku przypada szczególny tytuł do świętowania wydarzeń związanych ze wspólnotą parafialną: coroczny dzień rocznicy poświęcenia kościoła oraz uroczystość związania z patronem parafii. – To pierwsze wydarzenie to forma świętowania urodzin, a odpust to parafialne imieniny, czyli okazja do oddania czci Bogu przez wstawiennictwo patrona, w tym przypadku św. Marcina z Tours, biskupa – mówił biskup. Przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II o parafii, która jest „wspólnotą eucharystyczną, czyli wspólnotą zdolną do sprawowania Eucharystii, będącej żywym źródłem jej wzrostu i sakramentalnym węzłem doskonałej komunii z całym Kościołem”.
Reklama
Po liturgii pochodząca z Jawiszowic Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego wręczyła na ręce proboszcza Złoty Medal „Polonia Minor”. Przyznawana przez władze województwa małopolskiego nagroda jest wyrazem uznania za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski. Ma formę okrągłego odlewu o średnicy 80 mm, grubości min. 4 mm i wadze ok. 180 gram, wykonanego z patynowanego brązu. Autorem projektu jest krakowski artysta rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma.
Przypomniano, że w 2019 r. ówczesny proboszcz jawiszowickiej wspólnoty ks. Henryk Zątek otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski.
– Jesteśmy wdzięczni i dziękujemy najpierw Bogu i Jego Opatrzności, św. Marcinowi, naszemu patronowi, ale także ludziom: fundatorom i budowniczym, praojcom i obecnym parafianom oraz gościom za troskę o nasz kościół – powiedział ks. Czauderna.
Modlitwę zwieńczyła procesja eucharystyczna wokół świątyni. Po liturgii uczestnicy, wśród których były liczne poczty sztandarowe, harcerze, górnicy i przedstawiciele lokalnych wspólnot życia religijnego i społecznego, oddali hołd poległym w walkach o niepodległość mieszkańcom Jawiszowic. W uroczystość nie zapomniano o świętomarcińskich rogalach. Tradycyjny wypiek rozdawały gospodynie z Brzeszcz. /pb